بیوگرافی اکبر خلیلی کوهنورد فوت شده در قله آرارات ترکیه +علت فوت و عکس

0

بیوگرافی اکبر خلیلی کوهنورد فوت شده در قله آرارات ترکیه +علت فوت و عکس

اکبر خلیلی کوهنورد اهل ایران بوده که پس از صعود به قله آرارات در ترکیه صعود در سانحه ای در ارتفاع ۴۳۰۰ متری در روز ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ درگذشت. او از کوهنوردان ایرانی بود که توانست در اخرین صعودش قله آرارات ترکیه را فتح کند. فدراسیون کوهنوردی علت فوت وی را سهل انگاری عنوان کرد. ادامه بیوگرافی اکبر خلیلی کوهنورد ایرانی را میخوانید تا با سوابق و ماجرای فوت و درگذشت وی آشنا شوید

بیوگرافی اکبر خلیلی کوهنورد فوت شده در قله آرارات ترکیه +علت فوت و عکس

بیوگرافی اکبر خلیلی کوهنورد

اکبر خلیلی کوهنورد ایرانی است پس از صعود به قله آرارات در ترکیه صعود در سانحه ای در ارتفاع ۴۳۰۰ متری در روز ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ درگذشت. او که اخیرا همراه با دو کوهنورد دیگر صعود به قله پنج هزار و یکصد هزار متری آرارات ترکیه را آغاز کرد و با موفقیت به سرانجام رساند. وی اما هنگام بازگشت در ارتفاع ۴۳۰۰ متری دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد.

سوابق

اکبر خلیلی از کوهنوردان با سابقه و قدیمی کشورمان بوده که سالها در قله ها و کوه های مختلف سعود کرده و بارها موفق به فتح قله شده است. او در آخرین صعود خود به قله آرارات ترکیه سفر کرد که حادثه تلخی برایش رخ داد و از دنیا رفت.

بیوگرافی اکبر خلیلی کوهنورد ایرانی

ماجرای فوت و جان باختن در قله آرارات ترکیه

اکبر خلیلی، کوهنورد ایرانی که عازم قله آرارات در ترکیه شده بود، پس از صعود به قله هنگام برگشت به پایین دچار حادثه شد جان خود را از دست داد. در جزییات حادثه امده: یکی از گروه‌های کوهنوردی شهرستان ماکو در کوهستان آرارات ترکیه دچار حادثه شد. در این حادثه اکبر خلیلی از کوهنوردان این گروه در ارتفاع ۴۶۰۰ متری کوه آرارات بزرگ دچار لغزش شد و دچار ۳۰۰ متری از ارتفاعات ۳۰۰ متری این کوهستان سقوط کرد.

این گروه کوهنوردی پس از فتح قله ۵۱۳۷ متری آرارات در حال بازگشت به پایین کوه بودند. با توجه به شرایط منطقه نیروهای ژاندارمری و گروه‌های امدادی ترکیه به محل حادثه اعزام و با استفاده از یک فروند بالگرد ژاندارمری، پیکر بی‌جان اکبر خلیلی را به پایین دست منتقل کردند.

در همین رابطه رضا زارعی رییس فدراسیون کوهنوردی درباره جزییات ماجرای فوت این کوهنورد میگوید: اکبر خلیلی طبق روال عادی به صورت شخصی و بدون مجوز خاصی اقدام به صعود کرده بود.
مرحوم خلیلی همراه با دیگر کوهنوردان به قله صعود می‌کنند و وضعیت هوا در آن نقطه از کوه همراه با باد‌های شدید و بوران می‌شود. شرایط به قدری سخت بوده که امکان پایین آمدن فراهم نبوده و کوهنوردان باید نقطه پناهی برای خود پیدا می‌کردند تا پس از بازگشت شرایط جوی به حالت عادی، پایین آمدن از قله صورت گیرد. گرد و خاک و طوفان شدیدی که وجود داشته باعث می‌شود تا کوهنورد ایرانی که مأمن خوبی برای خود پیدا نکرده بود، از ارتفاع به پایین سقوط می‌کند و جان خود را از دست می‌دهد.

کوهنورد کشورمان به صورت آزاد با گروهی به قله آرارات رفته بود و در این زمینه هماهنگی با فدراسیون کوهنوردی انجام نشده بود. نظیر چنین صعود‌هایی در سراسر جهان بدون آنکه از سوی فدراسیونی باشد صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: سالانه افراد زیادی برای صعود به قله آرارات به صورت آزاد اقدام می کنند مگر اینکه در شرایطی خاصی باشند و نیاز به کسب مجوز داشته باشند. در غیر اینصورت معمولا صعود به قله آرارات به صورت آزاد و بدون مجوز انجام می شود.

رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی تصریح کرد: آقای خلیلی هم از کوهنوردان با سابق ایران است که به صورت شخصی و آزاد برای صعود به قله آرارات اقدام کرده بود چون اصلا نیازی به کسب مجوز نداشت.

حتی او بدون هماهنگی با ارگانی اقدام به صعود کرد. متاسفانه ایشان در مسیر بازگشت به خاطر یک غفلت و سهل انگاری دچار حادثه شد. گویا او در مسیر بازگشت قصد داشت سریعتر به پایین برسند، در همین حال روی بخشی از مسیر که یخ زده بود، سر می خورد و جان خود را از دست می دهد.

زارعی با ابراز امیدواری از اینکه کوهنورداری برای صعود به قلل مختلف نکات ایمنی لازم را لحاظ کنند، گفت که پیکیر مرحوم خلیلی با هلیکوپتر از محل حادثه منتقل شده است.

نظرات