اکسکینو
mrchoobi

اصلیترین نشانه های هک شدن گوشی موبایل را بشناسید +‌رفع هک گوشی

0

اصلیترین نشانه های هک شدن گوشی موبایل را بشناسید +‌رفع هک گوشی

هک شدن گوشی موبایل را در این مطلب و نشانه‌هایی که به شما میگوید گوشی موبایلتان هک شده را ذکر میکنیم و حتما به نکات دقت کنید و اگر متوجه مسئله غیرعادی شدید با راهکاری که ما ارائه میکنیم از آن جلوگیری کنید و یا اگر هک شدید اقدامات بعدی را انجام دهید. با ما همراه باشید‌

اصلیترین نشانه های هک شدن گوشی موبایل را بشناسید +‌اقدامات بعد از هک

گوشی موبایل یکی از خصوصیترین وسیله هر فرد است که اطلاعات مهم و تصاویر و رمزها و شماره مخاطبان و حساب بانکی در آن وجود دارد، پس حفظ امنیت آن بسیار مهم است تا از کلاهبرداری ها و سوء استفاده از آن جلوگیری شود.

نشانه های هک شدن گوشی

جرج والر» مدیر شرکت «بلوکسایف تکنولوژی» در این باره گفت: شناخت نشانه‌های نفوذ به تلفن همراه شما با فهم مجموعه داده‌های موجود در گوشی شما آغاز می‌شود به خصوص آن که گوشی تلفن همراه و لپ تاپ دو دستگاه ارتباطی اصلی مورد استفاده روزانه افراد است.

افزایش بسیار زیاد استفاده از ترافیک اینترنت

به طور مثال نرم افزار Data Usage برای اطلاع از میزان داده‌های اینترنت گوشی شما استفاده می‌شود، این نرم افزار می‌تواند موارد نادر یا دانلود‌های طولانی مدت را مورد بررسی قرار داده و به شما کمک کند تا مصارف غیر قابل توجیه داده‌های اینترنت را متوجه شوید و این مسئله یکی از دلایل نصب نرم افزار‌های مراقبتی روی گوشی‌های تلفن همراه محسوب می‌شود.

تخلیه زود به زود باتری گوشی

یکی از نشانه‌های واضح نفوذ به تلفن همراه شما خالی شدن بسیار سریع باتری است چرا که نرم افزار‌های جاسوسی در پس زمینه گوشی به مدت‌های طولانی فعال هستند، این به معنای استفاده زیاد از انرژی و خالی شدن باتری است. اگر گوشی شما با مشکل مداوم فقدان انرژی مواجه است پس احتمالاً در معرض نفوذ قرار دارید.

افزایش حرارت و داغ کردن تلفن همراه نشانه هک شدن

افزایش درجه حرارت گوشی حتی زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید احتمالاً حکایت از آن دارد که داده‌های اینترنت شما فعال بوده و بیش از سرعت معمول در حال مصرف شدن است. اگر کسی متوجه مصرف بیش از حد داده‌های گوشی خود شد احتمالاً در معرض جاسوسی قرار دارد.

وصل شدن نرم افزار‌های جدید بر روی صفحه نمایش

برخی کاربرانی که در معرض نفوذ قرار می‌گیرند نرم افزار‌های جدید و غیر معمول را در لیست مدیریت نرم افزار خود مشاهده می‌کنند، بر این اساس باید همیشه نرم افزار‌های فعال خود را بررسی کنید.

راهکار: در صورت مشاهده هر گونه عملکرد غیر عادی نرم افزاری که باتری زیادی مصرف می‌کند را پیدا کنید؛ زیرا ممکن است حاوی برنامه‌های مضری باشد.

پخش خودکار و زنده ویدئو

اگر گوشی تلفن همراه ویدئوی زنده‌ای را به طور خودکار پخش کرد یکی از راه‌هایی است که هکر‌ها برای نظارت بر فعالیت گوشی و یا شنود استفاده می‌کنند.

راهکار: در صورتی که در چنین وضعیتی گوشی مداوم فعالیت نموده یا باتری آن به سرعت خالی شد، کاربر باید داده‌های اینترنت و مقدار مصرف آن را بررسی نماید.

ضعف و کند شدن عملکرد گوشی‌های هوشمند

زمانی که تاخیر در ارسال و دریافت متون و انجام عملکرد‌های مختلف را در گوشی خود احساس کردید احتمال دارد که نشانه‌ای از نفوذ به گوشی شما باشد.

راهکار: شاید اطلاع از این امر کار بسیار مشکلی باشد؛ اما باید اهتمام کافی، لازم و دقیقی نسبت به این مسئله داشته باشیم.

برقراری خودکار تماس و ارسال پیامک بدون اطلاع کاربر

ممکن است در گوشی تلفن همراهی که در معرض نفوذ قرار گرفته است تعدادی تماس برقرار شده و پیامک ارسال شده مشاهده کنید که توسط شما انجام نشده است.

راهکار: در این حالت باید شدیداً نسبت به این مسئله مراقبت نمایید چرا که برخی شماره‌هایی که با آن تماس برقرار می‌شود می‌تواند شما را به سمت فردی که گوشی شما را هک نموده راهنمایی کند.

باز شدن پی در پی پنجره‌های ناخواسته و مزاحم

باز شدن پنجره‌های آزار دهنده و مزاحم و صفحات عجیبی که مانع کار کردن شما با گوشی می‌شود از جمله نشانه‌های احتمالی نفوذ به گوشی است. با وجود این که بیشتر این گونه پنجره‌ها دلیلی بر هک شدن گوشی نیست؛ اما برخی اوقات می‌تواند ناشی از برنامه‌های مضری باشد که با نام «آگ افزار» یا «آگهی افزار» شاخته می‌شوند و گوشی را مجبور به نمایش دادن تبلیغات معینی برای کسب درآمد می‌نمایند.

دریافت پیامهای امنیتط اطلاعاتی نشانه هک شدن

در صورتی که گوشی تلفن همراه شما هک شده باشد ملاحظه خواهید کرد عملکرد‌هایی غیر عادی دارد مانند دریافت پیام‌هایی در زمینه امنیت اطلاعات که در آن‌ها به شما اطلاع داده می‌شود به ایمیل یا حساب توییتری شما با استفاده از یک گوشی دیگر یا پیوند‌های بازنشانی کلمات عبور نفوذ شده است یا پیام‌های تاییدیه حساب‌هایی که نمی‌شناسید برای شما ارسال می‌شود.

صدا‌های عجیب و غیر عادی از گوشی

شنیدن سر و صدا‌ها یا زنگ‌های عجیب از گوشی هنگام مکالمه می‌تواند حاکی از شنود خط شما باشد. با وجود این که تمامی گوشی‌ها برخی اوقات صدا‌هایی عجیب تولید می‌کنند؛ اما باید به این مسئله دقت کنید.

قفل نشدن صفحه گوشی

اگر فعالیت عجیبی در گوشی خود احساس کردید آن را قفل کنید و مراقب عملکرد آن در زمان غیر فعال بودن باشید. در واقع گوشی‌هایی که هک می‌شوند به طور کامل قفل نمی‌شود و حتی زمانی که آن را قفل می‌کنید به طور کامل قفل نشده و به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

مسدود شدن و ارسال نشدن ایمیل

ممکن است متوجه شوید که ایمیل رسمی شما با فیلتر‌های مخصوص مسدود شده و دلیل آن را ارسال پیام‌هایی به ایمیل شما از منابع مشکوک ذکر کرده باشد.

رفع هک شدن گوشی

هنگامی که احساس کردید دستگاه شما در معرض نفوذ قرار گرفته لازم است یکی از این اقدامات را انجام دهید:
• تغییر کلمات عبور مهم
• استفاده از مکانیزم تایید هویت چند مرحله‌ای
• بازنشانی دستگاه.
امیدواریم با این مطلب آموزشی توانسته باشیم کمکی به شما همراهان عزیز کرده باشیم تا اگر احتمالا اینگونه مشکلات برایتان رخ داد و در معرض هک شدن گوشی موبایلتان قرار گرفتید نگران نباشید و با خونسردی همه روش ها و نشانه ها را بررسی کنید و در آخر نیز اقدامات و راهکار بعد هک شدن را انجام دهید. با نظرات خود ما را با دیگر روشها و نشانه های هک شدن تلفن همراه آشنا کنید و با ما در میان بگذراید.

منبع: ایسکانیوز

نظرات