طرز تهیه حلوا دهین به روش اصل عراق + نکات مهم آموزش تهیه حلوای دهین

0

طرز تهیه حلوا دهین : حلوا یکی از دسر های قدیمی و سنتی است. یکی از انواع حلواها، حلوای دهین است که مربوط به شهر نجف است. این حلوای قدیمی در یکی از سوغاتی های شهر نجف عراق به شمار می آمده است. این حلوا بسیار مقوی و چرب است و برای ماه رمضان و سفره افطار طبخ می شود. در این حلوا از شیر و پودر نارگیل استفاده شده که آن را مقوی می کند.برای تهیه این حلوا تا آخر همراه ما باشید.

طرز تهیه حلوا دهین

طرز تهیه حلوا دهین به روش اصل عراق + نکات مهم آموزش تهیه حلوای دهین

مواد لازم

آرد ۲ پیمانه
پودر نارگیل ۱ پیمانه
شیر خرما یا انگور ½ پیمانه
کره ۱۰۰ گرم
روغن ۱ پیمانه
شکر ۲ پیمانه
شیر پر چرب ۱ پیمانه
پودر هل ۱ قاشق چایخوری
زعفران دم کرده ۴ قاشق غذاخوری
گلاب ۴ قاشق غذاخوری
گردو و خلال بادام به مقدار دلخواه

دستور پخت :

برای تهیه حلوای دهین ابتدا کره را روی بخار کتری، آب می کنیم. سپس ظرف مورد نظر را با کره چرب می کنیم. نصف میزان پودر نارگیل را روی سطح می پاشیم. در صورت دلخواه می توان با فاصله مغز گردو را روی پودر نارگیل قرار داد.در این مرحله یک قابلمه بر می داریم. سپس شیر و شکر و روغن را با هم مخلوط کرده و روی حرارت قرار می دهیم. تا شکر حل شود. سپس گلاب و زعفران و شیره صاف شده انگور یا خرما را اضافه می کنیم و هم می زنیم. تا شروع به جوشیدن کند.

حلوا دهین

در این مرحله ترکیب آرد و پودر هل را از قبل الک می کنیم. سپس به مایه شیر اضافه می کنیم و مرتب هم می زنیم تا آرد کاملا باز شود. مواد را آنقدر روی حرارت مخلوط می کنیم که غلظت آن از فرنی آرد گندم کمی غلیظ تر شود.مواد را انقدر هم می زنیم که آرد باز شود و تفت بخورد. سپس بقیه کره را به آن اضافه کرده و تفت می دهیم. سپس مواد را داخل ظرفی که چرب کرده بودیم و پودر نارگیل پاشیده بودیم، می ریزیم. روی سطح را صاف می کنیم.

نکات تهیه حلوا دهین

ر این مرحله روی سطح را خلال بادام ریز می ریزیم. سپس مابقی پودر نارگیل را روی حلوا می پاشیم. سپس ظرف حلوا را درون فر قرار می دهیم و با دمای ۱۵۰ درجه سانتی گراد به مدت ۲۵ دقیقه می گذاریم تا به طور کامل بپزد.در این مرحله به مدت ۳ تا ۵ دقیقه نیز گریل فر را روشن می کنیم تا روی آن طلایی شود. در ادامه مواد را از فر خارج کرده و می گذاریم تا از حرارت بیفتد و به خوبی سرد شود. سپس با یک کارد تیز به شکل دلخواه برش می زنیم.می توان به جای کره از روغن حیوانی استفاده کرد. این حلوای خوشمزه حتما باید با شیر پر چرب تهیه شود. همچنین این حلوا بسیار چرب است و اگر کسی دوست داشت چرب تر باشد می توان میزان روغن را تا یک و نیم پیمانه اضافه کرد.

آموزش حلوا دهین

همراه ما باشید

نظرات