اختلال نعوظ + نشانه ها و علل، تشخیص و درمان

0

نعوظ فرآیند پیچیده ای است که مغز، هورمون ها، اعصاب، ماهیچه ها، عروق و البته احساسات و عملکردهای ذهنی مانند حواس، حافظه و توجه را درگیر می کند. یک ناهنجاری در هر یک از این فرآیندها می تواند باعث مشکلات نعوظ شود که به عنوان اختلال نعوظ (ED) شناخته می شود. . همچنین مشخصه آن این است که نمی‌توان آلت تناسلی را در حالت ایستاده نگه داشت و باعث می‌شود که رابطه رضایت‌ بخش نباشد و کاهش میل جنسی زن و مرد و دور شدن از هم می شود. اختلال نعوظ اگر از اولین رابطه جنسی ظاهر شود، اولیه در نظر گرفته می شود و اگر در افرادی رخ دهد که قبلاً عملکرد نعوظ خوبی داشته اند، ثانویه در نظر گرفته می شود. از سوی دیگر، ناتوانی در حفظ نعوظ می تواند با هر رابطه جنسی رخ دهد یا فقط در شرایط خاصی مثلاً در مراحل استرس روانی یا خستگی یا با شرکای جنسی خاص خود را نشان دهد.

تخمین زده می شود که بین ۵ تا ۲۰ درصد از مردان ممکن است اختلال نعوظ داشته باشند، درصدی که با افزایش سن به تدریج افزایش می یابد و پس از ۷۰ سالگی به ۵۰ تا ۷۵ درصد می رسد. همچنین، حتی مردان کاملاً سالم نیز به دلایل مختلفی می توانند مشکلات نعوظ را تجربه کنند.

اختلال نعوظ رایج در مردان

اختلال نعوظ؛ هشداری برای سلامت جسمانی

اختلال نعوظ می تواند به دلایل جسمانی یا روانی ایجاد شود. و لزوما ربطی به رابطه جنسی ندارند. این مشکل حتی می تواند نشان دهنده وجود بیماری باشد. به عنوان مثال، بیماری های سیستم گردش خون، بیماری های قلبی عروقی و حتی سرطان. علاوه بر این، نشان دهنده تمایل مرد به سکته مغزی و حمله قلبی است.

نعوظ هشداری برای سلامت روان

اختلال نعوظ، همچنین هشداری برای سلامت روان انسان نیز است. اغلب، نگرانی و تفکر در مورد این که چگونه در رابطه جنسی شکست نخوریم، استرس و اضطراب ایجاد می کند. یعنی اختلال نعوظ اعتماد و عزت را تضعیف و فرد را افسرده می کند.

آشنایی با علت نعوظ

اختلال نعوظ می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. این مشکل می تواند جسمی باشد و یا ناشی از بیماری های مربوط به ناتوانی جنسی مردانه یا شرایط زمینه ای باشد. شدت علائم اختلال نعوظ می تواند از نشانه های جزئی تا اختلالات جدی متفاوت باشد. برخی از دلایل دیگر:

 • اختلالات هورمونی
 • بیماری های قلبی عروقی
 • اختلالات سیستم عصبی
 • دیابت
 • سندرم متابولیک
 • چاقی
 • برخی از داروها (به عنوان مثال: داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین ها، درمان سرطان، داروهای پروستات، و غیره).
 • بیماری پیرونی
 • اعتیاد به الکل، سیگار کشیدن و سایر مواد مخدر
 • اختلالات روانپزشکی (افسردگی، اضطراب، اختلالات خواب و غیره).

شرح برخی از علل اختلال نعوظ

همان طور که گفته شد، علل نعوظ متفاوت بوده و ممکن است به موارد زیر مرتبط باشد:

 کاهش اعتماد به نفس با اختلال نعوظ

کاهش اعتماد به نفس با اختلال نعوظ

مشکلات گردش خون

نعوظ مستقیماً به جریان خون به آلت تناسلی بستگی دارد، بنابراین تغییراتی که گردش خون کافی در این ناحیه را دشوار می کند، می تواند باعث اختلال نعوظ شود.

اختلالات عصبی

۲۰ درصد از موارد اختلال نعوظ با مشکلات عصبی مرتبط است. برخی از نمونه های آن، بیماری های دژنراتیو (مولتیپل اسکلروزیس، بیماری پارکینسون)، سکته مغزی، تومورهای سیستم عصبی مرکزی و تروما هستند.

مشکلات ساختاری

افرادی که از بدو تولد یا حتی به دلیل بیماری های اکتسابی دچار تغییراتی در آناتومی آلت تناسلی می شوند، ممکن است در نعوظ و رابطه جنسی دچار مشکل شوند. یکی از این بیماری ها، بیماری پیرونی است، وضعیتی که بیشتر پس از میانسالی دیده می شود و در آن پلاکی از بافت سفت شده در امتداد لوله های داخلی آلت تناسلی تشکیل می شود که باعث انحنای غیر طبیعی می شود و نعوظ را دشوار می کند.

اختلالات هورمونی

عدم تعادل هورمونی می تواند باعث تغییر در میل جنسی به خصوص کمبود تستوسترون شود که مستقیماً بر نعوظ تأثیر می گذارد. سایر شرایط نیز ممکن است مرتبط باشند، مانند اختلالات عملکرد غده تیروئید (پرکاری تیروئید، کم کاری تیروئید)، غده هیپوفیز (هیپرپرولاکتینمی).

 اعتیاد به انواع دارو و مواد مخدر

داروهای متعددی مانند داروهای ضد فشار خون، داروهای افسردگی، داروهای ضد روان پریشی و مصرف مواد مخدر مانند الکل، هروئین، کوکائین، متادون و غیره می توانند باعث مشکلات نعوظ شوند.

اختلال روانی

مشکلاتی مانند اضطراب، افسردگی و استرس بیش تر بر جمعیت جوان تأثیر می گذارد و با کاهش مستقیم میل جنسی باعث ایجاد اختلال در نعوظ می شود.

سن

هر چه سن بالاتر باشد، احتمال به وجود آمدن اختلال نعوظ بیش تر می شود. در جوانان سالم، بدون سابقه بیماری تروما در ناحیه تناسلی، شایع ترین علل شناسایی شده اختلال نعوظ،  استرس، ترس از عملکرد جنسی، اضطراب یا همزیستی سایر اختلالات جنسی مانند انزال زودرس است. از سوی دیگر، در سالمندان، وجود چندین عامل مؤثر در وجود اختلال نعوظ، از جمله علل عروقی و دارویی بیش تر است.

مشکلات عاطفی

افسردگی، اضطراب، ترس از ناامید کردن شریک زندگی، مشکلات رابطه و استرس تاثیر مستقیمی بر عملکرد جنسی دارند.

جراحی

جراحی هایی مانند جراحی پروستات و همچنین پرتودرمانی لگن می تواند منجر به آسیب عصبی شود که این خطرات متغیر هستند و اغلب مشکلات موقتی به وجود می آورند.

علائم اختلال نعوظ

 • ناتوانی جنسی علائم متعددی دارد که عبارتند از:
 • کاهش میل و لذت جنسی
 • انزال زودرس یا تاخیری
 • مشکل در انزال
 • ناباروری احتمالی
 • اضطراب

اختلال نعوظ علل مختلفی دارد

اختلال نعوظ علل مختلفی دارد

علت اختلال نعوظ در جوانان چیست؟

علیرغم بروز بیش تر نعوظ در سالمندان، این اختلال محدود به آن ها نیست. حدود ۲ درصد از مردان مبتلا به این مشکل جوان در نظر گرفته می شوند. علل این مشکل را می توان در چند مورد خلاصه کرد: سطوح بسیار پایین تستوسترون، گردش خون به خطر افتاده در شریان ها که خون به آلت تناسلی نمی رسد، مشکل در انتقال سیگنال های عصبی به اندام مردانه، دارو برای فشار خون بالا و اضطراب. همچنین، برخی از جوانان با عوامل خطرناک مانند اختلالات روانی و سیگار مرتبط هستند که سیگار بر سیستم عروقی و عضلانی دیواره سیاهرگ ها و شریان ها تأثیر می گذارد و جریان خون را مختل می کند.

بهترین درمان اختلال نعوظ برای بیماران دیابتی چیست؟

از آن جایی که دیابت کنترل نشده بر گردش خون تأثیر می گذارد، اختلال نعوظ در بیماران مبتلا به این بیماری شایع تر است، زیرا آلت تناسلی برای نعوظ نیاز به پر شدن از خون دارد. بررسی بیش از ۵۰۰ مرد مبتلا به دیابت نوع ۲ نشان داد که پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای خطر ابتلا به اختلال نعوظ را کاهش می دهد. دلیل این امر ممکن است به مزایای ثابت شده قلبی عروقی و متابولیکی این الگوی رژیم مربوط باشد. اما اگر مشکلات جنسی دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. احساس خجالت نکنید، زیرا این یک بیماری بسیار رایج است و برای بهترین تصمیم درمانی، تشخیص صحیح ضروری است.

پیشگیری از اختلال نعوظ

باید در نظر داشته باشید که حفظ عادات سبک زندگی سالم بهترین راه پیشگیری از این اختلال است. بیش تر اوقات، بیماری های مرتبط با اختلال نعوظ قابل کنترل و درمان هستند. داشتن فعالیت بدنی منظم، پرهیز از مصرف الکل، دخانیات و دارو های غیرمجاز، تغذیه منظم و سالم نیز کلید های پیشگیری است. توجه به این نکته بسیار مهم است و این جمله کلیشه ای را به خاطر می آورد که پیشگیری بسیار بهتر از درمان است.

چه زمانی مراجعه به پزشک ضروری است؟

در صورت بروز هر یک از علائم اختلال نعوظ ضروری است که با پزشک صحبت کنید. به خصوص اگر دو ماه یا بیش تر دچار این اختلال شده اید. پزشک شما می تواند تعیین کند که آیا اختلال جنسی ناشی از یک بیماری زمینه ای است که نیاز به درمان دارد یا خیر. زندگی با اختلال نعوظ می تواند بسیار استرس زا باشد. کاهش عزت نفس می تواند بسیاری از زمینه های دیگر زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل، مشورت با پزشک به ویژه در موارد زیر ضروری است:

 • نگرانی دائمی در مورد نعوظ خود دارید یا مشکلات جنسی دیگری مانند انزال زودرس یا تاخیری را تجربه می کنید.
 • شما دیابت، بیماری قلبی یا بیماری شناخته شده دیگری دارید که ممکن است با اختلال نعوظ مرتبط باشد.
 • علائم دیگری همراه با اختلال نعوظ دارید.
 • علائم اختلال نعوظ، عملکرد سایر بخش های زندگی شما را مختل می کند.

درمان های مختلف برای رفع مشکل نعوظ

درمان های مختلف برای رفع مشکل نعوظ

درمان های طولانی مدت برای رفع نعوظ

راه حل های طولانی مدت برای اختلال نعوظ عبارتند از:

ورزش یا تغییرات سبک زندگی

ورزش یا تغییرات سبک زندگی که ۳۱ تا ۴۰ درصد از مردم این راهکار را مفید می دانند. اگر به ورزش منظم برای اختلال نعوظ پایبند باشید یا از سبک زندگی سالم تری پیروی کنید، ممکن است متوجه شوید که مشکلات نعوظ شما درمان می شود.

رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید

بعید است که به دلیل سوءتغذیه و عدم دریافت ویتامین و مواد معدنی کافی، به اختلال نعوظ مبتلا شوید، اما اگر سالم غذا نخورید، ممکن است به کلسترول و فشار خون بالا یا دیابت مبتلا شوید و پس از آن بیش تر احتمال دارد که مشکلات نعوظ داشته باشید.

مشاوره

مشاوره برای رابطه جنسی که ۵۸٪ از مردم آن را برای مفید می دانند زیرا علل مرتبط اختلال نعوظ می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. اگر در سنین پایین‌تر دچار اختلال نعوظ باشید، صحبت کردن با یک متخصص جنسی یا درمانگر جنسی می تواند به برخی از افراد کمک کند تا بر اختلال نعوظ مربوط به این مسائل روانی، برای همیشه، غلبه کنند. همچنین اگر اختلال نعوظ باعث استرس شما شود، می توانند به شما کمک کنند.

بررسی داروهای مصرفی

اگر برای مشکل دیگری دارو مصرف می کنید، ممکن است، اختلال نعوظ شما یک عارضه جانبی باشد. از پزشک بخواهید تا ببیند که آیا اختلال نعوظ از عوارض بیماری شماست یا خیر و در صورت وجود، ممکن است بتوانید داروها را تغییر دهید و متوجه شوید که اختلال نعوظ شما یا به طور کامل ناپدید می شود یا به طور قابل توجهی بهبود می یابد.

ورزش

در حالی که تغییر سبک زندگی می تواند نقطه شروع خوبی باشد، اگر شما انگیزه دارید که روش های عملی تری را برای رفع مشکلات نعوظ امتحان کنید، چند گزینه وجود دارد. برخی تمرینات برای تقویت عضلات یا خون رسانی به آلت تناسلی شما وجود دارد. همچنین دستگاه هایی برای این کار ساخته شده اند که به معرفی آن ها می پردازیم.

کاهش میل جنسی با اختلال نعوظ

کاهش میل جنسی با اختلال نعوظ

ماساژ پروستات

برخی از مردان از نوعی ماساژ درمانی برای رفع مشکل نعوظ استفاده می کنند. پزشکان بافت های اطراف کشاله ران شما را ماساژ می دهند تا جریان خون به آلت تناسلی شما افزایش یابد که مطالعات محدودی در مورد اثربخشی این نوع ماساژ وجود دارد.

تمرینات عضلات کف لگن

یک مطالعه کوچک روی ۵۵ مرد، بهبود عملکرد آلت تناسلی را پس از سه ماه تمرین منظم عضلات کف لگن مشاهده کرد. پس از شش ماه، ۴۰ درصد از مردان عملکرد نعوظ طبیعی خود را به دست آوردند. این تمرینات ساده هستند و حتی می تواند یک روش کمکی باشد، برای مثال در کنار استفاده از یک قرص سفت کننده می توانید از این تمرنات برای تقویت عضلات کف لگن خود استفاده کنید. ابتدا عضلات کف لگن خود را شناسایی کنید. ماهیچه هایی که برای این کار استفاده می کنید عضلات کف لگن هستند. با انقباض این ماهیچه ها بیضه های شما نیز بزرگتر می شوند سپس آن ها را به مدت ۵ تا ۲۰ ثانیه منقبض و سپس رها کنید. این تمرین را ۱۰ تا ۲۰ بار پشت سر هم و سه تا چهار بار در روز تکرار کنید.

مدیتیشن یا یوگا

تکنیک‌ های آرام‌ سازی و مدیتیشن می‌توانند به کاهش استرسی که احساس می‌کنید و تأثیر آن بر نعوظ شما، کمک کنند.

پمپ های آلت تناسلی

این پمپ ها، لوله های پلاستیکی کوچکی هستند که به پمپی متصل می شوند که می توانند با باتری یا دستی کار کنند. آن ها به آلت تناسلی وارد می شوند و سپس از پمپ برای حرکت خون به اطراف استفاده می کنند.

مکمل های گیاهی

برای افرادی که در مورد اثرات داروهای تقویت نعوظ نگران هستند، جایگزین های طبیعی برای درمان این اختلال وجود دارد. در زیر چند مکمل وجود دارد که به درمان کمک می کند.

 • آرژنین
 • سیترولین
 • جینسینگ
 • یوهیمبین

روان درمانی

عوامل روانشناختی یک علت نسبتاً شایع اختلال نعوظ هستند. آن ها می توانند شامل استرس، اضطراب و  مشکلاتی پس از اتفاقی و حتی افسردگی باشند. پس اگر مشکلات روانی را تجربه می کنید، ممکن است از روان درمانی به عنوان نوعی درمان بهره مند شوید. درمان می تواند به شما در مدیریت سلامت روان کمک کند. شما احتمالاً طی چندین جلسه با درمانگر خود کار خواهید کرد و درمانگر شما به مواردی مانند استرس‌ ها یا اضطراب، احساسات مرتبط با رابطه جنسی یا درگیری‌ه ای ناخودآگاه که ممکن است بر سلامت جنسی شما تأثیر بگذارد، رسیدگی خواهد کرد.

درمان های اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ، فقط باید توسط متخصص اورولوژی انجام شود. به علاوه، درمان های متعددی وجود دارد که همان طور که گفته شد به علت این اختلال بستگی دارد و باید به صورت جداگانه راهکار هایی ارائه شود. با این حال، برخی از بهترین درمان های اختلال نعوظ عبارتند از:

درمان غیر دارویی

در مواردی که مشکل نعوظ با منشاء عروقی وجود دارد، درمان عوامل خطری که باعث آن می شوند مهم است: سیگار کشیدن، چاقی، سبک زندگی کم تحرک ویا رژیم غذایی ناکافی که در این مورد کاهش وزن از طریق یک رژیم غذایی سالم و متعادل و ورزش منظم می تواند عملکرد جنسی را بهبود بخشد.

درمان های دارویی

مهارکننده های فسفودی استراز ۵ مانند سیلدنافیل(با نام قرص ویاگرا شناخته می شود)، تادالافیل، واردنافیل و آوانافیل، داروهایی هستند که معمولا برای درمان مشکلات نعوظ استفاده می شوند. این داروها ایمن و مؤثر هستند و مشکل نعوظ را در حدود چهار مرد از پنج مرد برطرف می کنند.

تزریق دارو به آلت تناسلی

تزریق دارو به آلت تناسلی، همان تجویز دارو با سوزن بسیار ظریف است. داروهایی مانند ویاگرا، قرص سیالیس یا لویترا برای همه مردانی که از اختلال نعوظ رنج می برند مؤثر نیستند. تزریق با سوزن به آلت تناسلی می تواند ترسناک به نظر برسد، اما حدود ۲۰ درصد از مردان از این درمان بسیار راضی هستند.

پروتز آلت تناسلی

در برخی موارد اختلال نعوظ، کاشت پروتز ممکن است درمان مناسب تری باشد. پروتز آلت تناسلی میله فلزی است که روی آلت تناسلی قرار می گیرد تا سفتی آن را بهینه کند. پروتزها از طریق یک برش در کیسه بیضه قرار می گیرند که یک اسکار مشخص به جا می گذارد. دوره بعد از عمل معمولا کوتاه است و می توان بعد از ۴ تا ۶ هفته رابطه جنسی را از سر گرفت.

کمک به درمان نعوظ با رژیم سالم

کمک به درمان نعوظ با رژیم سالم

شاک ویو تراپی

درمان با دستگاه شاک ویو کم فشار یک جایگزین نوآورانه برای درمان اختلال نعوظ است. امواج با شدت کم ساطع می شوند، به اندازه ای که جریان خون را در محل افزایش می دهد. شاک ویو تراپی کیفیت نعوظ را در بیماران مبتلا به دیابت، بیماری پیرونی و سایر اختلالات ارولوژیکی بهبود می بخشد. نکته قابل توجه این است که این درمات، کم تهاجمی، بدون درد و بدون عوارض است.

نکات پایانی

اختلال نعوظ (ED) یا ناتوانی جنسی، وضعیتی است که مردان را تحت تاثیر قرار می دهد و با مشکل در دستیابی یا حفظ نعوظ در حین عملکرد جنسی همراه است. اختلال نعوظ روانی در مردان جوانی که تازه شروع به رابطه جنسی کرده اند بسیار شایع است. با این حال، در هر سنی می تواند مشکل ساز باشد. این موارد مربوط به افرادی است که هیچ مشکل جسمی ندارند اما به دلایلی قادر به حفظ نعوظ نیستند. طبق آمار WHO، اختلال نعوظ در ۱۰ درصد از مردان بالای ۲۱ سال و در یک سوم از مردان بالای ۶۰ سال رخ می دهد و این رقم هم چنان در حال افزایش است. در عین حال، تنها ۲۲ درصد از مردان به دنبال مشاوره حرفه ای از پزشک هستند و تنها ۳۶ درصد از این تعداد به درمان پیشنهادی اقدام می کنند.

بیش تر آن ها با استفاده از داروهای مشکوک با اثربخشی اثبات نشده، تلاش های بی فایده ای برای مقابله با این مشکل انجام می دهند. این رویکرد، در بهترین حالت، یک اثر کوتاه مدت می دهد و در بدترین حالت، منجر به شکست کامل عملکرد جنسی می شود.  پس برای این که خود را در معرض خطر تغییرات غیرقابل برگشت و مشکلات جدی در مورد ناتوانی جنسی قرار ندهید، باید با ظاهر شدن علائم هشدار دهنده اختلال نعوظ به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنید. زیرا سرخوردگی و احساس درماندگی می تواند به کیفیت زندگی و روابط مردان آسیب جدی وارد کند و در این مورد، مشاوره با اورولوژیست برای تشخیص و درمان اهمیت بیش تری پیدا می کند. درمان های دیگری مانند تجویز انواع داروها و محصولات تقویت نعوظ در داروخانه ها موجود است .

نظرات