اکسکینو
mrchoobi

اهمیت مشاوره پیش از ازدواج از دید روانشناسی چیست؟

0

شاید از نظر برخی افراد، مشاوره پیش از ازدواج یک امر ضروری نبوده و صرف‌نظر کردن از آن چندان مهم نباشد. یا شاید با این دیدگاه، که گرفتن مشاوره قبل ازدواج تلفنی و آنلاین اهمیت چندانی ندارد، آن را به زمان دیگری موکول کنند. در‌ واقع کسب آگاهی و مشاوره قبل از ورود به هر موضوعی، یک امر مهم و لازم است. این قضیه در خصوص ازدواج، اهمیت بیشتری دارد. اثبات این موضوع چندان سخت نیست؛ کافیست نتایج مشاوره قبل از ازدواج و عواقب نادیده گرفتن آن را بدانید. در این مقاله، به اهمیت مشاوره پیش از ازدواج می‌ پردازیم. لطفاً تا پایان مطلب مطالعه بفرمایید و با دلایل اهمیت مشاوره قبل از ازدواج آشنا شوید. ما همچنین نکات مهم در مشاوره پیش از ازدواج را نیز، بررسی کرده‌ ایم.

مشاوره پیش از ازدواج

چرایی مشاوره قبل ازدواج

ازدواج امر مقدسی است و محقق‌ شدن این آئین، یکی از رویاهای هر دختر و پسر جوانی است. شاید فکر کنید، فقط قرار گرفتن در زیر سقف مشترک و گذشت زمان، می‌تواند دو نفر را به‌طور‌ کامل با هم آشنا کند. اما آگاهی و شناخت پیش از ازدواج، درخصوص خلقیات و عقاید طرف مقابل، به‌ همراه یادگیری مهارت رویارویی با تعارض‌ ها، درصد خطا را به‌ میزان بسیار زیادی کاهش می‌ دهد.

برخی از ازدواج‌ ها به دلایل عدیده، که بیشتر آن ناشی از عدم آگاهی و شناخت در خصوص زندگی مشترک و به‌ ویژه خلقیات طرفین است، به‌ طلاق کشیده می‌شود. مهم‌ترین کاری که به دوام و پایداری ازدواج‌ها کمک می‌کند، آگاهی و شناخت دوطرفه، خصوصاً پیش از ازدواج و قبل از قرار گرفتن در زیر سقف مشترک است. مقوله مشاوره پیش از ازدواج، به‌ اندازه‌ ای حائز اهمیت است، که مراکز مشاوره ازدواج تهران و سایر شهرهای مختلف، به‌منظور آموزش‌های پیش از ازدواج، به طُرق مختلف حضوری، آنلاین و تلفنی راه‌ اندازی‌ شده است.

بنابراین هرچند که دریافت چنین مشاوره‌ای اجباری نیست، اما به‌میزان قابل‌توجهی در موفقیت یک ازدواج و کاهش تنش‌های موجود بین طرفین در طول زندگی مشترک، تأثیرگذار خواهد بود. اکنون به سؤالات متداول در زمینه مشاوره پیش ازدواج از قبیل “اهمیت مشاوره پیش از ازدواج چیست؟” یا سؤالاتی همچون ” آیا مشاوره قبل ازدواج ضروریه یا خیر؟” می‌پردازیم. لطفاً همراه ما بمانید، چرا که در انتهای همین مقاله در خصوص هزینه مشاوره ازدواج، تعداد جلسات و چگونگی تشکیل جلسات و کلاس‌های آن نیز صحبت کرده‌ایم.

مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

در یک تعریف ساده و روان، مشاوره پیش از ازدواج را می‌توان نوعی زوج درمانی دانست. در این روش درمانی، طرفین ازدواج در‌مورد یکدیگر شناخت پیدا‌کرده و این شناخت و آگاهی، آن‌ها را برای ازدواجی توأم با تفاهم، آماده می‌کند. مشاوره‌های ازدواج که توسط تکنسین‌ها و متخصصین این امر یعنی روانشناسان ارائه می‌گردد، در حضور دختر و پسر برگزار‌ شده و آن‌ها را با مسائل مهم زندگی مشترک، از قبیل درک متقابل، فرزندآوری، مدیریت مالی زندگی مشترک، تریبت فرزند و … آشنا می‌کند.

طرفین ازدواج چه دختر و چه پسر‌، در طی جلسات مشاوره پیش از ازدواج، به درک متقابل از یکدیگر می‌رسند و مسائل و اختلاف‌ نظرهای خود را در خصوص موضوعات مختلف، می‌یابند. این جلسات، پسر و دختر جوان را برای رویارویی دوطرفه با مسائل مختلف زندگی آماده می‌کند.

نکات مهم در مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج

خیلی از افراد به دلیل علاقه‌ شدید به یکدیگر و ترس از نتیجه منفی جلسات مشـاوره ازدواج, از حضور در آن سر باز می‌زنند. این کاملاً طبیعی است. اما نباید فکر کنید که در جلسات مشـاوره پیش از ازدواج، حتماً باید به انطباق برسید؛ این دیدگاه اشتباه است. مشاوره ازدواج عوامل هشدار‌ دهنده‌ ای که ممکن است یک ازدواج را به سمت نابودی و طلاق سوق دهد، گوشزد می‌کند.

نکته مهم‌تر این است که جلسات مشاوره، فقط به پیدا کردن عوامل خطرناک برای ازدواج و گوشزد کردن آن به طرفین ختم نمی‌شود؛ بلکه در طول جلسات مشاوره، چه مشاوره حضوری و چه مشاوره تلفنی قبل ازدواج، راهکارهای حل مشکلات احتمالی آینده نیز به دختر و پسرهای در شرف ازدواج ارائه می‌شود.

عوامل هشدار دهنده احتمال یک ازدواج ناموفق چیست؟

جان گاتمن پژوهشگر، نویسنده و روانشناس آمریکایی، مهم‌ترین عواملی که به‌ عنوان عامل هشدار‌ دهنده ازدواج مطرح می‌شوند را اینگونه مطرح‌ کرده است:

  1. نق زدن
  2. شکایت کردن
  3. سرزنش کردن
  4. برخورد دفاعی داشتن و
  5. سکوت کردن

شدت و میزان این موارد در هر شخص با توجه به شرایط روحی، فیزیولوژیکی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متفاوت است. بنابراین مشاورین باید راهکارها و زمانبندی حل چنین تعارض‌هایی را، نه‌ به‌صورت‌ کلی، بلکه براساس هر شخص به‌طور جداگانه تجویز نمایند. همین جا به اهمیت مشـاوره پیش از ازدواج پی میبریم، چون تمام مسائل بالا در آنها مطرح شده و مورد بررسی قرار میگیرند.

چگونگی برخورد با عوامل هشدار دهنده در مشاوره پیش از ازدواج

در توضیح اینکه، وجود برخی یا همه عوامل هشدار‌دهنده در مشـاوره پیش از ازدواج، بر‌ روی نتیجه مشـاوره، تصمیم‌ گیری در خصوص یک ازدواج یا حتی پیش‌ بینی در‌مورد آینده ازدواج چه تأثیری دارد، باید به این گفته گاتمن توجه کرد که می‌ گوید: وجود یا عدم وجود تعارض‌ها به‌ خودی‌ خود، نمی‌ تواند موفقیت یا شکست یک ازدواج را پیش‌بینی کند. بلکه این توانایی یا عدم مهارت افراد، در حل این تعارض‌هاست که نتیجه یک ازدواج را پیش‌بینی می‌کند.

هزینه مشاوره قبل ازدواج

بدون توجه به اهمیت مشـاوره پیش از ازدواج بسیاری از افراد، ممکن است به خاطر هزینه مشـاوره پیش از ازدواج، از دریافت چنین مشاوره‌ هایی صرف‌ نظر کنند. یا اینکه به‌سراغ مشـاوره پیش از ازدواج رایگان بروند. هرچند که جلسات رایگان مشـاوره ازدواج، در اینترنت وجود دارد؛ اما کیفیت این جلسات بالا نیست و خدمات و راهکارهایی که در جلسات مشـاوره و پکیج‌های آموزشی مشـاوره ازدواج ارائه می‌گردد، را ندارد. هزینه مشاوره بسته به تعداد جلسات تعیین‌ شده، تخصص مشاور و سابقه مرکز مشاوره، مدرک تحصیلی مشاور و مواردی از‌ این‌ دست تعیین می‌ شود. با این‌ حال تعرفه مشـاوره پیش از ازدواج و هزینه‌ ای که باید پرداخت شود، در قبال کاربرد این جلسات و تأثیر آن در موفقیت یک ازدواج، هزینه ناچیزی است.

روش‌ های گرفتن مشـاوره ازدواج

علاوه بر مشـاوره حضوری پیش از ازدواج، روش‌های مختلف دیگری از مشـاوره تلفنی قبل ازدواج گرفته تا روش‌های آنلاین ( به صورت صوتی و تصویری) و مشـاوره در قالب پکیج‌ های آموزشی وجود دارد. هرکدام از این روش‌ها، بسته به علاقه طرفین و تلاش آن‌ها برای یادگیری راه‌های شناخت مسائل و حل آن‌ها، کارساز است.

کلام پایانی در مورد اهمیت مشاوره پیش از ازدواج و ضرورت استفاده از آن

در این مقاله راجع به چرایی مشـاوره پیش از ازدواج و پاسخ به این سؤال که آیا مشـاوره قبل ازدواج ضروریه یا خیر، صحبت کردیم. توجه داشته باشید که سپردن آینده به دست قضا و تقدیر، یک دیدگاه نادرست است. شناخت و آگاهی در‌ مورد خصوصیات طرفین ازدواج، درک متقابل و یادگیری مهارت رویارویی با تعارض‌ ها، مهم‌ترین عوامل پیش‌ بینی کننده آینده یک ازدواج هستند. اگر به دنبال یک مشـاوره عالی برای تضمین ازدواج تان و آشنایی با رازهای زندگی زناشویی هستید، می توانید با مراجعه به وبسایت مشـاوره روانشناسی ویکی روان (wikiravan.com) از خدمات مشـاوره تلفنی، تصویری و حتی تایپی از سراسر ایران و جهان استفاده نمائید.

نظرات