تفریحات

تفاوت برگزاری نوروز از گذشته تا به امروز

0

تفاوت برگزاری نوروز از گذشته تا به امروز

جشن عید نوروز که از کهن ترین و مهم ترین جشن های ایرانی محسوب می شود به گفته پژوهشگران بنیاد ایرانی و هندی ندارد بلکه به احتمال زیاد به اقوام بومی نجد ایران قبل از مهاجرت و آریایی ها نسبت داده شده است.

یکم فروردین ماه، نخستین روز از سال خورشیدی ایرانی را نوروز نامگذاری کرده اند که جشن آغاز سال نوی ایرانی است . جشن نوروزی از کهن‌ترین جشن‌های دوران ایران باستان بوده که تا امروز جایگاه خود را حفظ کرده است . هنوز هم مردم مناطق گوناگون فلات ایران، این روز باشکوه را جشن گرفته و به شادی می پردازند . زمان برگزاری جشن نوروز مصادف با آغاز اولین روز بهار است که به آن جشن بهاره هم می گویند .

تفاوت برگزاری نوروز

در زمان حال، علاوه بر برگزاری رسم و رسوماتی که از گذشته در نوروز به یادگار رسیده مانند خانه تکانی ، دید و بازدید و…  فعالیت های دیگری مانند برگزاری مسابقات ورزشی و فرهنگی ، نصب بنر نوروز، برپایی جشنواره و سفرهای نوروزی  به رسم های ایام نوروز اضافه شده

مسافرت در نوروز

امروزه به دلیل تعطیلات نوروزی مسافرت در این ایام جز مهم ترین فعالیت هایی است که مردم انجام می دهند که در این سالیان تبدیل به رسم جدا ناپذیر شده است. و در گذشته وجود نداشت ، با افزایش مسافرت در نوروز و با توجه به ازدحام جاده ها ، هنوز بهترین کار برای اطلاع رسانی به مسافران چاپ بنر نوروز است . که فضای مجازی هم تا حد زیادی به اطلاع رسانی و کمک به مسافران کمک می کند.

برگزاری جشنواره

برگزاری جشنواره های مختلف مانند سوغات و صنایع دستی ،‌ جشنواره های سرگرمی و تفریحی مانند کنسرت و… یکی دیگر از مراسمات زمان حال در نوروز می باشد که در گذشته وجود نداشت که این جشنوارها نیز به دلیل افزایش مسافرت و استفاده از صنعت توریست و جذب گردشگر می باشد. می توان  گفت برگزاری جشنواره های صنایع دستی و سرگرمی بدون چاپ بنر و اطلاع رسانی از طریق فضای مجازی امکان پذیر نمی باشد.

برگزاری مسابقات ورزشی

یکی دیگر از مراسمات نه چندان قدیمی برگزاری مسابقات مختلف ورزشی است. در تمام نقاط ایران و محله های مختلف مسابقاتی مانند کشتی با چوخه ، والیبال ، فوتسال و فوتبال و… برگزار می شود. که استقبال زیادی از این مسابقات می شود. به عنوان مثال هر سال در روز ۱۳ و ۱۴ فروردین روزانه تا ۸۰ هزار نفر تماشاچی برای تماشای کشتی با چوخه شهرستان اسفراین در خراسان شمالی راهی این شهر می شوند.

بنر نوروز

طرح بنر نوروز یکی از راه های مناسب برای ارتباط با مخاطب در زمینه های مختلف در این روزها می باشد. نصب بنر در نوروز تنها برای تبریک این ایام نیست، مسئولان در سفرهای نوروزی که یکی از آیین های پرطرفدار این روزها است از طراحی بنر نوروز  برای همراهی مردم در جاده ها و اطلاع رسانی جهت حفظ امنیت مسافران و همچنین اطلاع مکان جشنواره ها و اسکان مسافران  و … استفاده می کنند.

تمام این مراسمات نوظهور به دلیل پیشرفت در ارتباطات رخ داده که بدون اطلاع رسانی از طریق چاپ بنر و فضای مجازی کمتر دیده میشد. با پیشرفت علم  و تکنولوژی حتما در آینده رسم های جدید به نوروز اضافه می شود. که باید خود را با آن تطبیق دهیم.

نظرات