معرفی انواع تیغ اره در صنعت چوب

0

در صنعت چوب و نجاری برای ساخت و تولید انواع محصولات از ابزار آلات و ماشین آلات مختلفی استفاده می‌شود. با توجه به اینکه امروزه پیشرفت‌های زیادی در تولید تجهیزات کارگاهی شده است، استفاده از ماشین آلات تاثیر زیادی در کیفیت و سرعت تولید وسایل و سازه‌ها خواهد داشت. از آنجایی که ساخت هر وسیله‌ای در کارگاه‌های نجاری باید طبق روال و اصول مشخصی انجام شود، براساس آن از تجهیزات مرتبط استفاده می‌شود. بنابراین افراد در این صنعت باید با نحوه کار هر کدام از آنها آشنا باشند تا بتوانند به نحو درست از ماشین آلات و ابزار آلات استفاده کنند. به عنوان مثال یکی از مهمترین مراحل برای ساخت یک سازه چوبی، برش چوب است که براساس مدل مدنظر باید این کار انجام گیرد. استفاده از دستگاه‌های برش مانند دورکن، اره رومیزی، فارسی بر و غیره می‌تواند سرعت کار نجاران را افزایش دهد. نکته مهمی که در زمان استفاده از آنها باید رعایت کنند این است که تیغ اره مناسب را مطابق با نوع چوب و برش آن انتخاب کنند. تیغ اره تنوع زیادی دارد و افراد بر حسب نیاز خود می‌توانند از هر کدام آنها استفاده کنند. در ادامه با انواع تیغ اره در صنعت چوب و نجاری آشنا خواهید شد، پس مطالب زیر را دنبال کنید.

انواع تیغ اره دستگاه‌های برش نجاری

همانطور که در مطالب بالا ذکر شد، تیغ اره در انواع سایز و مدل تولید شده‌اند و هر کدام کارایی خاص خود را دارند. به همین دلیل نجاران قبل از انتخاب آنها باید بدانند برای چه کاری و چه نوع چوبی می‌خواهند از آنها استفاده کنند. به عنوان مثال برای برش چوب ام دی اف باید از تیغ اره MDF بر استفاده کرد تا هنگام برش هم به چوب آسیب نرسد و هم تیغ اره شکسته نشود. اهمیت این موضوع به قدری است که زمان انتخاب نادرست تیغ اره ممکن است به دستگاه نیز آسیب برسد و خسارت زیادی به همراه داشته باشد. پس حتما باید اطلاعات کامل و جامعی از انواع تیغ اره داشت. تیغ اره را می‌توان در انواع ام دی اف بر، چوب بر، شیارزن، عمود بر و غیره تقسیم بندی کرد. در ادامه به معرفی کامل هر کدام از آنها می‌پردازیم.

تیـغ اره چوب بر

تیغ اره چوب بر مخصوص برش چوب می‌باشد و نباید آن را برای برش چوب‌های دیگر مانند ام دی اف یا ورق‌های ملامینه در نظر گرفت. از این نوع تیغ روی دستگاه‌های دورکن، فارسی بر، پانل بر و غیره استفاده می‌شود که متناسب با نوع برش قابل تنظیم بوده و از تعداد دندانه‌های مختلف برخوردار است. به دلیل استفاده از تکنولوژی لیزر و درزهای انبساطی روی این تیغ اره، از کیفیت  بالایی برخوردار می‌باشد. با وجود این عوامل از انحراف تیغ یا بالا رفتن حرارت تیغ، صدای برش و ارتعاشات آن حین کار جلوگیری می‌شود.

تیـغ اره شیارزن

از تیغ اره شیارزن در کارگاه‌های چوب و نجاری برای ایجاد شیار و برش روی چوب و ام دی اف  استفاده می‌شود. نکته مهمی که در مورد تیغ شیار زن باید به آن توجه کرد، داشتن بدنه‌ای فولادی و محکم است تا شیارهایی دقیق و با ظرافت بالایی به وجود بیاورد. از این تیغ می‌توان برای ایجاد شیار، براده برداری، تو خالی کردن انواع چوب نرم و سخت و پانل‌های چوبی استفاده نمود. این نوع تیغ باید مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی داشته باشد تا حین کار آسیبی به چوب و دستگاه وارد نشود و برش دقیق و تمیزی انجام دهد.

 تیغ اره نجاری

تیغ اره کورین بر

تیغ اره کورین بر، همانطور که از نامش مشخص است برای برش صفحات یا ورق‌های کورین استفاده می‌شود. به همین دلیل دارای مزایای بدنه مناسب، دندانه‌های الماسه سخت، کیفیت بالای برش، طول عمر بالا و برش بدون صدا می‌باشد. ورق‌های کورین به دلیل ویژگی و متریال خاص خود باید برش دقیق روی آنها انجام گیرد. اگر از تیغ اره مناسب با این نوع سنگ استفاده نشود باعث لب پریدگی، شکستگی و آسیب خواهد شد. تیغ کورین بر باید با کیفیت مرغوب و با دوامی تولید شود تا بتوان برش دقیقی که برای این صفحه انتظار می‌رود، انجام گیرد. اگر جنس مناسبی از این تیغ اره خریداری شود، این امکان برای نجاران وجود دارد که بارها از آن استفاده کنند و لازم به تعویض تیغ نباشد.

تیغ اره ام دی اف بر

تیغ اره ام دی اف بر مخصوص برش انواع ورق‌های چوبی با جنس MDF است. این تیغ با قرار گرفتن روی دستگاه دورکن امکان برش را روی ورق‌های ام دی اف فراهم می‌کند. برای برش ام دی اف باید از تیغ اره‌هایی استفاده شود که دارای دندانه‌های زیادی هستند تا برش به صورت دقیق و با ظرافت خاصی انجام گیرد؛ از طرفی باعث لب پریدگی ورق نشود. این نوع تیغ اره از سرعت بالایی در عملکرد برش برخوردار است زیرا در برابر تنش‌ها و دمای بالا مقاوم می‌باشد.

تیغ اره عمود بر

از تیغ اره‌ عمود بر در موارد مختلفی استفاده می‌شود که شامل برش قطعات چوبی ام دی اف، نئوپان، تخته سه لا و غیره می‌باشد. تیغ اره عمود بر برای برش قطعات چوبی از وسط پانل مورد استفاده قرار می‌گیرد. اره رومیزی دارای تیغه‌های مختلف عمود بر و افقی بر است که براساس نیاز حین برش قطعه چوبی می‌توان از هر کدام آنها استفاده کرد. با توجه به نوع بافت چوب برای برش آنها باید اره‌های مختلفی مانند دیسکی، نواری و غیره را روی دستگاه‌های متفاوت نصب کرد. تیغ اره عمود بر در طول‌های مختلف کوتاه و بلند تولید شده که دندانه‌های آن توانایی برش قطعات چوبی را از وسط پانل نیز دارند و در برابر زنگ زدگی، خوردگی و لب پری مقاوم هستند.

تیغ اره نجاری

تیغ اره دیسکی زنجیری

از تیـغ اره دیسکی زنجیری برای برش طولی و عرضی صفحات چوب، الوارها، اتصال تیرها و ستون‌ها، میز برش و غیره استفاده می‌شود. همچنین برش چوب با ضخامت‌های زیاد از طریق این تیـغ اره امکان‌پذیر است. این نوع تیـغ اره مانند تیغ‌های دیگر دارای دندانه‌های کم و زیاد می‌باشد. از تیـغ اره دیسکی با دندانه کم جهت برش صحات ام دی اف و از تیـغ اره دیسکی با دندانه بیشتر برای برش دیگر مصنوعات چوبی بجز ام دی اف استفاده می‌شود. این در حالیست که تیغ با دندانه کم باعث سرعت بخشیدن در  برش که کمی خشن انجام می‌گیرد، خواهد شد. اما تیغ با دندانه بیشتر می‌تواند برشی تمیز و نرم روی چوب ایجاد کند. تیـغ اره زنجیری از قدرت برش بیشتری نسبت به تیـغ اره عمود بر و چکشی برخوردار است که برش طولی را نیز می‌توان روی چوب از طریق آن انجام داد.

قیمت انواع تیغ اره در کارگاه نجاری

همان‌طور که در این مقاله گفته شده انواع متنوعی از تیـغ اره در کارگاه‎های نجاری و صنعت چوب وجود دارد که هر کدام با توجه به نوع و امکاناتی که دارند از قیمت متفاوتی برخوردار می‌باشند. شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی چوبینر انواع متنوعی از تیـغ اره را مشاهده نمایید. جهت کسب اطلاعات لازم درباره قیمت خرید می توانید از طریق راه های زیر با چوبینر ارتباط برقرار کنید:

۰۹۰۲۱۲۳۵۶۲۶ – ۰۲۱۶۶۵۶۳۰۴۸ – ۰۲۶۳۴۶۴۷۹۷۲

Choobiner.ir

نظرات