علت گر گرفتگی قبل از یائسگی چیست؟

0

علت گر گرفتگی قبل از یائسگی چیست؟

علت گر گرفتگی / اگر تا به حال دچار گرگرفتگی شده باشید می‌دانید که در هنگام گرگرفتگی در طول چند ثانیه حالت شما بدون هیچ علت خاصی از یک حالت عادی به قرمز شدن و سپس تعریق تغییر می‌کند. گرمایی را که در این حالت احساس می‌کنید نمی‌توانید با هیچ عبارتی توصیف کنید.شما با تجربه این حالت احتمال می‌دهید وارد سنین یائسگی شده باشید. هرچند در بسیاری از موارد این احتمال درست است اما غیر از یائسگی علل دیگری نیز می‌تواند موجب گرگرفتگی باشد. با وجود این واقعیت که معمولا گرگرفتگی تقریباً به طور انحصاری با یائسگی مرتبط دانسته می‌شود اما دکتر «ترانه شیرازیان» استادیار گروه زنان و زایمان دانشگاه نیویورک می‌گوید ایجاد حالت‌های گرگرفتگی در سنین پایین‌تر از یائسگی هم طبیعی است.

علت گر گرفتگی

گرگرفتگی در دوره‌هایی غیر از یائسگی

دکتر شیرازیان می‌گوید هرچند علت گر گرفتگی در دوران پیش یا پس از یائسگی می‌تواند بسیار شدید باشد به گونه‌ای که باعث تضعیف فرد شود، از داشتن یک خواب خوب جلوگیری و حتی در فرد اضطراب ایجاد کند اما حالت‌هایی از گرگرفتگی که در سنین پایین‌تر یعنی در سنین ۲۰ یا ۳۰ سالگی تجربه می‌شود، معمولا بسیار خفیف‌تر است. هرچند علت ایجاد گرگرفتگی به طور کامل مشخص نیست اما بروز آن معمولا به تاثیرات هورمونی نسبت داده می‌شود.کاهش میزان هورمون استروژن و ایجاد اختلال در شیوه‌های تنظیم دمای بدن در طول سال‌های منتهی به یائسگی از عوامل ایجاد گرگرفتگی است. دوره دیگری که سطح هورمون استروژن در بدن به میزان چشمگیری کاهش می‌یابد درست قبل از دوره‌های قاعدگی است که در آن تخمدان‌ها استروژن کمتر و پروژسترون بیشتری تولید می‌کنند. بنابراین متاسفانه بسیار طبیعی است که یک یا دوبار گرگرفتگی خفیف را قبل از شروع قاعدگی یا در یکی دو روز اول آن تجربه کنید.

عوامل ایجاد کننده گرگرفتگی در سنین پایین‌

دکتر «جنیفر اون» متخصص بیماری‌های زنان در این باره می‌گوید وقتی علایم گرگرفتگی زودتر از زمان معمول آن مشاهده می‌شود معمولا عامل آن را باید در سبک زندگی فرد، از استرس زیاد گرفته تا رژیم‌های غذایی پر ادویه که تعادل هورمونی بدن را به هم می‌زند جست وجو کرد. یافتن راه‌هایی برای کاهش سطح استرس به ویژه در طول دوره قاعدگی و کاهش مصرف برخی مواد غذایی مانند شکلات کافئین یا خوراکی های شور و سرخ شده مثل چیپس می‌تواند به برطرف شدن مشکل کمک کند.

علت گر گرفتگی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر قبل از شروع یا در طول دوره قاعدگی، علایم گرگرفتگی را مشاهده می‌کنید و علایم غیرمعمول دیگری ندارید، زیاد جای نگرانی نیست. با وجود این در برخی موارد گرگرفتگی در دوره قاعدگی می تواند نشانه‌ای از یک مشکل پزشکی جدی‌تر باشد.علل اصلی می‌تواند شامل برخی عفونت‌ها، مشکلات تیروئید، اچ‌آی‌وی، کم بودن میزان تستوسترون، تومور در غده هیپوفیز یا سرطان باشد. اگر همراه با گرگرفتگی شاهد علایم دیگری مانند تغییر اشتها، مشکلات خواب، تب، کاهش وزن غیر قابل توضیح، بثورات غیر قابل توضیح یا تورم غدد لنفاوی هستید بهتر است با پزشک مشورت کنید.

علت گر گرفتگی

چطور می‌توان گرگرفتگی را مدیریت کرد؟
بعضی از خانم‌ها می‌توانند بدون هیچ درمانی گرگرفتگی را تحمل کنند. اگر گر گرفتگی شما را آزار می‌دهد می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید: خونسرد باشید. هنگام شب استفاده از یک بالش خنک که با آب یا مواد خنک‌کننده‌ی دیگر پر شده است می‌تواند به شما کمک کند. در طول روز از پنکه استفاده کنید. لباس‌های رنگ روشن تهیه‌شده با الیاف طبیعی مانند پنبه بپوشید. سعی کنید تنفس شکمی عمیق و آرام داشته باشید (۶ تا ۸ تنفس در دقیقه). هنگام صبح به مدت ۱۵ دقیقه نفس عمیق بکشید. این کار را هنگام عصر یا در زمان گرگرفتگی نیز انجام دهید. هر روز ورزش کنید. پیاده روی، شنا، رقص و دوچرخه‌سواری انتخاب‌های خوبی هستند. گیاهان دارویی و دمنوش‌ها را امتحان کنید تا ببینید آیا شما را تسکین می‌دهند یا نه. استروژنِ گیاهی مانند چیزی که در محصولات سویا یافت می‌شود، می‌تواند تا حدی اثرات استروژنی در بدن داشته باشد و گرگرفتگی را برطرف کند. پزشکان پیشنهاد می‌کنند به‌جای تأمین استروژن با استفاده از مکمل های غذایی، از غذاهایی مانند سویا استفاده کنید. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف کوهوش‌سیاه (black cohosh) در بازه‌ی زمانی کوتاه (۶ ماه یا کمتر) می‌تواند برای درمان گرگرفتگی مؤثر باشد. گیاهان دارویی ممکن است اثرات جانبی داشته باشد یا با سایر داروها تداخل ایجاد کند، در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

نظرات