بیوگرافی منوچهر حسن‌زاده + نویسنده معروف درگذشت

0

منوچهر حسن‌زاده، متولد ۱۳۱۲، مدیر انتشارات «مروارید» در آمریکا بود. او فوق‌لیسانس علوم اجتماعی داشت و پیش از انقلاب عضو ارتش بود. در سال ۱۳۵۹ بازنشسته شد و از آن زمان تمام وقت در نشر کار می‌کرد. انتشارات مروارید در سال ۱۳۴۰ با مشارکت او تاسیس شد و نخستین کاری که چاپ کرد، رمانی به نام «دلشکسته» بود. فعالیت این انتشارات با چاپ شعرهای بیژن جلالی ادامه یافت و در سال ۱۳۴۱ فروشگاه کتاب انتشارات مروارید با نام «خانه کتاب» راه‌اندازی شد. منوچهر حسن‌زاده در ۲۱ ژوئن ۲۰۲۴ در ۹۱ سالگی از دنیا رفت.

منوچهر حسن‌زاده

تالیفات منوچهر حسن‌زاده

انتشارات مروارید، که منوچهر حسن‌زاده مدیریت آن را بر عهده داشت، تنوع گسترده‌ای از کتاب‌ها را از نویسندگان مختلف چاپ کرده است. این کتاب‌ها شامل آثار ادبی، شعر، داستان، طنز، مدیریت و روانشناسی می‌شوند. برخی از کتاب‌های معروف چاپ شده توسط انتشارات مروارید عبارتند از:

– “بادبادک‌باز” نوشته خالد حسینی
– “گزینه‌ی اشعار فاضل نظری” اثر فاضل نظری
– “جاده” نوشته کورمک مک‌کارتی
– “گلها همه آفتابگردانند” اثر قیصر امین‌پور
– “هزار خورشید تابان” نوشته خالد حسینی
– “کوری” اثر ژوزه ساراماگو

این فقط چند نمونه از آثار متنوعی است که توسط انتشارات مروارید منتشر شده‌اند.

درگذشت حسن زاده

متأسفانه او امروز (شنبه، دوم تیر) از دنیا رفت.

او درباره انتقال پیکر زنده‌یاد حسن‌زاده به ایران نیز خاطرنشان کرد: فکر نمی‌کنم پیکرش به ایران منتقل شود، اما این موضوع قطعی نیست و هنوز فرزنداشان در این زمینه تصمیم نگرفته‌اند.

انتشارات مروارید در سال ۱۳۴۰ بنا به پیشنهاد مجید روشنگر و با مشارکت فریدون نیکنام، منوچهر حسن‌زاده و پرویز علی‌بیک تاسیس شد. نخستین کاری که انتشارات مروارید چاپ کرد، رمانی بود به نام «دلشکسته» کارِ ناتانیل وست که به ترجمه عبدالله توکل منتشر شد. فعالیت این انتشارات با چاپ شعرهای بیژن جلالی برای اولین‌بار ادامه یافت.

در سال ۱۳۴۱ با اجاره مغازه‌ای روبه‌روی دانشگاه تهران در خیابان انقلاب اسلامی فروشگاه کتاب انتشارات مروارید با نام «خانه کتاب» راه‌اندازی شد.

در سال ۱۳۴۲ فروغ فرخزاد برای چاپ کتاب‌شعر جدیدش -تولدی دیگر- به مروارید مراجعه کرد. سال ۱۳۴۵ بهرام بیضایی «دنیای مطبوعاتی» آقای اسراری را برای انتشار به مروارید سپرد. بدین ترتیب فعالیت انتشارات مروارید ادامه یافت و صدها کتاب در سالیان بعد منتشر کرد.

نظرات