علت ایجاد سکسه چیست و راه های درمان و تمام نکات دیگر آن درباره سکسکه

0

علت ایجاد سکسه : این موضوع یک عامل طبیعی است اما اگر مکرر باشد می تواند نشان دهنده وجود یک بیماری زمینه ای باشدو  این موضوع می تواند باعث خستگی و کاهش وزن بیمار شود. همراه ما باشید.

علت ایجاد سکسه

سکسه چیست ؟

سکسکه در اثر انقباض غیر ارادی دیافراگم، عضله جدا کننده ی قفسه سینه از شکم که در تنفس نقش مهمی دارد، بوجود می آید. پس از هر انقباض غیر ارادی، بسته شدن ناگهانی طناب های صوتی باعث تولید صدایی شبیه به «هیک» می شود. سکسکه ممکن است پس از یک وعده غذایی سنگین، مصرف نوشیدنی های الکلی یا قندی و یا در اثر هیجانات ناگهانی بوجود بیاید

علل سکسکه

شایع ترین علل ایجاد سکسکه ی کوتاه مدت (کمتر از ۴۸ ساعت) عبارتند از:

مصرف نوشیدنی های قندی،مصرف بیش از حد الکل،پرخوری،هیجان و استرس روحی،تغییرات دمایی ناگهانی،بلع هوا در هنگام جویدن آدامس یا مکیدن آب نبات

سکسکه ی طولانی مدت ممکن است در اثر موارد زیر نیز بوجود بیاید:

اعتیاد به الکل،بیهوشی،مصرف باربیتورات ها،دیابت،اختلالات الکترولیتی،بیماری کلیوی،مصرف استروئیدها،مصرف آرام بخش ها

سکسه چیست

عوارض سکسکه‌

غذا خوردن،تکلم،بهبود زخم پس از جراحی

درمان سکسکه

بیشتر موارد سکسکه بدون درمان و با گذشت زمان بهبود پیدا می کنند. اگر علت سکسکه وجود بیماری زمینه ای خاصی باشد، درمان آن می تواند منجر به رفع سکسکه شود:

دارو

  • باکلوفن
  • کلرپرومازین
  • متوکلوپرامید

جراحی و روش های دیگر

اگر درمان های غیر تهاجمی موثر واقع نشوند، پزشک ممکن است برای کنترل سکسکه از تزریق ماده ی بی حس کننده به اعصاب فرنیک استفاده کند. روش دیگر کارگذاری یک ابزار الکتریکی (که با باتری کار می کند) به منظور تحریک عصب واگ می باشد. استفاده از این روش بویژه برای درمان صرع بسیار شایع است ولی گاهی مواقع می تواند به درمان سکسکه های طولانی مدت و مقاوم نیز کمک کند.

درمان های خانگی

اگر چه هیچ درمان خاصی برای توقف سکسکه وجود ندارد ، با این حال در صورت تداوم آن به مدت بیش از چند دقیقه باشد می توان راهکار های زیر را امتحان کنید :

  • نفس کشیدن و بیرون دادن هوا به درون کیسه ی کاغذی
  • حبس کردن نفس
  • نوشیدن آب سرد به صورت جرعه جرعه

درمان سکسکه

همراه ما باشید

نظرات