تفریحات

زمان و ساعت دقیق دیده شدن ابرماه در آسمان ۱۲ آذر ۹۶

0

زمان و ساعت دقیق دیده شدن ابرماه در آسمان

ابرماه امسال از ۱۲ آذر آغاز می شود و در صبح روز بعد فاصله ماه تا زمین به کمترین حد می رسد. طی این رویداد ستاره «آلدباران» در سایه ماه می ماند.

ابرماه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندپندنت، در ۱۲ آذر (سوم دسامبر) ابر ماه امسال در آسمان ظاهر می شود. این ابر ماه کمی نزدیک تر از حد معمول به نظرخواهد رسید.

طی این رویداد در برخی از نقاط جهان ممکن است تعدادی از ستاره ها در سایه آن قرار بگیرند. به عنوان مثال ستاره Aldebaran در سایه ابرماه قرار می گیرد که این رویداد در آسیا قابل رویت خواهد بود.

هرچند ابرماه امسال از ۱۲ آذر آغاز می شود اما فاصله آن تا زمین صبح روز بعد به کمترین میزان خواهد رسید. فاصله ماه تا زمین به طور معمول ۳۸۳۰۲۲ کیلومتر است. اما از آنجا که مدار آن یک دایره کامل نیست بنابراین گاهی اوقات بسیار به زمین نزدیک می شود به طوریکه فاصله آن تا زمین به ۳۵۷۴۹۰ کیلومتر می رسد.

ابرماه چیست؟

وقتی ماه در حالت بدر به نزدیک‌ترین فاصلهٔ خود از زمین می‌رسد و درخشان‌تر و بزرگتر از همیشه دیده می‌شود، ماه‌افروختگی یا اَبَرماه (سوپرمون) روی می‌دهد. این اتفاق در هر ۴۱۲ روز یک بار پیش می‌آید.
ماه، هر چهار هفته (دقیق‌تر، هر ۲۷ روز و ۷ ساعت و ۴۲ دقیقه و ۲۴ ثانیه یک‌بار، یعنی هر ۲۷٫۳۲۱ روز)، فاصله‌اش با زمین به نزدیک‌ترین حد می‌رسد. البته در دورهٔ یادشده، یک بار هم از زمین دورِ دور می‌شود.

اگرچه ماه هر چهار هفته یک‌بار به حضیضِ مداری می‌رسد و به زمین نزدیک نزدیک می‌شود، اما همیشه در حالت بدر نیست که ماه‌افروختگی یا اَبَرماه روی دهد.

ماه‌افروختگی و تأثیر آن بر زمین

وقتی ماه‌افروختگی یا اَبَرماه روی می‌دهد، جزر و مد بیشتری صورت می‌گیرد و بالاآمدگی آب چیزی حدود ۱ تا ۲ سانتی‌متر بیشتر می‌شود، که بنا بر موقعیت جغرافیایی، این مقدار می‌تواند کم و زیاد گردد.

دانشمندان تأثیر نزدیک و نزدیک‌تر شدن ماه به زمین را تنها تغییرات اندک در جزر و مد دریاها و اقیانوس‌ها می‌دانند و برخلاف طالع‌بینان و خرافه‌پرستان، حوادثی چون زمین‌لرزه و طوفان و… را به ماه‌افروختگی یا اَبَرماه نسبت نمی‌دهند.

توفان کاترینا و زلزلهٔ عشق‌آباد و فعالیت کوه‌های آتشفشان و گردباد برف در شمال‌شرقی ایالات متحدهٔ آمریکا و زلزلهٔ ژاپن و… هیچ ربطی به اَبَرماه یا ماه‌افروختگی ندارد.

نظرات