اجزا تشکیل دهنده سیستم هیدرولیک را به تفکیک بشناسید

0

سیستم هیدرولیک از سیستم های پرکاربرد انتقال قدرت است. سیستم هیـدرولیک از سیالی تحت فشار که اغلب روغن است جهت انتقال انرژی مکانیکی و حرکت سیال استفاده می کند. سیستم هیدرولیـک از اجزا مختلفی تشکیل شده است که اختلال و خرابی در هرکدام از اجزای سیستم هیدرولیـک سبب اختلال و خرابی در کل سیستم خواهد شد برخی از این اجزا شامل: یونیت هیدرولیک ، پمپ، شیر برقی هیدرولیک و …،. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اجزای سیستم هیدرولیـک تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 اجزا تشکیل دهنده سیستم هیدرولیک

سیستم هیدرولیک چیست؟

سیستم هیدرولیک، سیستمی است که با استفاده از مایعات تحت فشاری مانند روغن کار انجام داده و سبب تولید انرژی مکانیکی و جابجایی سیالات می شود. سیستم هیدرولیک از قدرتمندترین سیستم ها برای انتقال نیرو است و کاربرد گسترده ای دارد. برای مثال سیستم فرمان خودرو، سیستم ترمز، پرس های هیدرولیک، ماشین های تراش و فرز، جک های هیدرولیک و بالابرها و … از سیستم هیدرولیکی استفاده می کنند.

مزایا و معایب سیستم هیدرولیـک چیست؟

مزایای سیستم هیدرولیک عبارتند از:

 • سادگی در ذخیره سازی انرژی با استفاده از قطعاتی مانند آکومولاتورها
 • ایجاد حرکت خطی آسان و استفاده از سیلندر جهت تولید این حرکت خطی
 • بالا بودن دقت سیستم های هیدرولیکی
 • داشتن عملکردی نسبتا پایدار در سیستم های هیدرولیکی
 • افزایش قدرت سیستم های هیدرولیکی با راهکارهایی ساده
 • روان کاری خودکار
 • فرسایش کمتر
 • ابعاد و اندازه کوچک سیستم های هیدرولیکی
 • بالا بودن ایمنی سیستم های هیدرولیک با استفاده از اجزایی مانند شیر فشار شکن

معایب سیستم هیدرولیـک عبارتند از:

 • آلودگی بالا در سیستم هیدرولیـک
 • تاثیر پذیری از دمای پیرامونی خود
 • در سیستم های هیدرولیـک تا ۱۰۰ متر با سرعت ۲ تا ۶ متر بر ثانیه با سرعت فیدبک ۱۰۰۰ متر بر ثانیه، انرژی جابجا می شوند.
 • سرعت عملکردی پایین در سیستم های هیدرولیـک در حدود ۰٫۵ متر بر ثانیه
 • گران بودن و قیمت نسبتا بالای تجهیزات و اجزا سیستم هیدرولیـکی
 • ایجاد حرکت دورانی آسان با سرعت پایین

اجزا تشکیل دهنده سیستم هیدرولیک

اجزای سیستم هیدرولیک کدامند؟

مهمترین اجزای  سیستم هیدرولیـک عبارتند از:

 • پاور پک یا پاور یونیت: ایجاد قدرت اولیه در سیستم هیدرولیـک از وظایف این جز از اجزای سیستم هیدرولیـک است. روغن مورد استفاده در سیستم هیدرولیـک در پاور پک ذخیره می شود. پاوریونیت ها خود از اجزایی تشکیل شده اند و هر جز آن وظایف مخصوص به خود را انجام می دهند. در پاور پک مخزنی جهت نگهداری روغن وجود دارد. صفحه ای در این مخزن جهت آرام کردن سیال مورد استفاده به نام Baffle Plate قرار دارد. مسیر ساکشن، مسیر برگشت جریان، دریچه منهول یا آدم رو جهت تعمیر و پاکسازی مخزن، دریچه خارج کردن روغن و دریچه تنفس یا Breather جهت اضافه کردن روغن به فیلتر.
 • پمپ: وظیفه رساندن روغن هیدرولیـک به سایر اجزا سیستم هیدرولیـک با پمپ است. پمپ ها در سیستم هیدرولیـک انواع متفاوت دارند و از مهمترین آن ها می توان به پمپ جابجایی، دینامیکی دورانی و پمپ تغییرات خاص استفاده کرد. پمپ های جابجایی خود به پمپ های پیستونی، چرخ دنده ای و پره ای تقسیم می شوند. هرکدام از این پمپ ها نیز به انواع مختلفی تقسیم می شوند و ویژگی های مخصوص به خود را دارند.
 • شیر هیدرولیک: وظیفه قطع و وصل جریان و کنترل آن بر عهده این جز از اجزای سیستم هیدرولیک است. شیرهای محدود کننده فشار یا PRV، شیرهای کنترل جهت یا DCV، شیرهای یک طرفه یا NRV، شیرهای کنترل جریان یا FCV و شیرهای کنترل فشار یا PCV از مهمترین شیرهای هیدرولیکی به شمار می روند. شیرهای محدود کننده فشار یا PRV ها کاربرد زیادی دارند. فشار شکن ها فشار اضافی و بالاتر از حد استاندارد سیستم هیدرولیک را کاهش می دهند. اگر فشار سیستم از حد استاندارد فراتر رود فشار شکن وارد مدار شده و فشار بالاتر ر به مخزن انتقال می دهد. شیرهای هیدرولیک می توانند جهت را کنترل کنند که به آن ها DCV می گویند. DCV ها جهت و مسیر حرکت سیال در سیستم هیدرولیک را کنترل می کنند. شیرهای یک طرفه یا NRV ها جهت جریان را در یک جهت کنترل می کنند. شیرهای FCV یا کنترل دبی و جریان سیال سرعت عملگرهای سیستم هیدرولیکی مانند سیلندرها و هیدروموتورها را کنترل می کنند. شیرهای کنترل فشار یا PCV ها فشار سیستم هیدرولیک را کنترل کرده و از این طریق حداکثر فشار را ثابت نگه داشته و فشار سیال در مسیر های کم فشار را کنترل می کند.

اجزا تشکیل دهنده سیستم هیدرولیک

 • عملگر سیستم هیدرولیـک: عملگر سیستم هیدرولیـک یا اکتواتور وظیفه انتقال نیرو در سیستم هیدرولیـک را بر عهده دارد. عملگرها می توانند خطی یا دورانی باشند. عملگر خطی وظیفه انتقال نیرو در راستای خطی را بر عهده دارد سیلندرها و جم های هیدرولیـکی در این دسته جا می گیرند. عملگرهای دورانی نیرو را به صورت دورانی انتقال می دهند، هیدروموتورها از این دسته هستند.
 • فیلترها: سیال مورد استفاده در سیستم هیدرولیـک روغن است و همواره نگرانی در خصوص آلودگی سیال موجود در این سیستم وجود دارد. زنگ زدگی ها، آب و ذرات خارجی از آلودگی های موجود در روغن هیدرولیـک هستند که می توانند سبب خرابی سیستم هیدرولیـک گردند. لازم است تا فیلترها بصورت دوره ای و در فواصل زمانی معین تعویض شوند تا طول عمر اجزا سیستم هیدرولیـک بالا رود.
 • باتری ها: سیستم هیدرولیـک از باتری جهت ذخیره انرژی استفاده می کنند. باتری ها یکی از اجزای سیستم هیدرولیـک است که سر و صدا و ضربان را به کمترین حد تقلیل داده و سبب ایجاد دبی بالاتر می گردد. باتری های مورد استفاده می توانند دیافراگمی، پیستونی یا فنری باشند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند.
 • شیلنگ هیدرولیک: اجزا مختلف سیسـتم هیدرولیک با شیلنگ هیدرولیک به هم متصل می شوند و از این طریق مایع انتقال پیدا می کند. انعطاف بالای شیلنگ های هیدرولیک سبب می گردد تا در فضای کوچک بتوان از آنها استفاده کرد. لایه های تقویت کننده شیلنگ های هیدرولیک از این جز در برابر دما و فشار بالا محافظت می کند.

اجزا تشکیل دهنده سیستم هیدرولیک

انواع سیستم هیدرولیک

سیستم های هیدرولیـکی را می توان در دو دسته ثابت و متحرک تقسیم بندی کرد. سیستم های هیدرولیـکی ثابت نیازی به جابجایی ندارند و ثابت هستند، بالابرهای هیدرولـیک، پرس هیدرولـیک و … از این دسته هستند.

سیستم های هیدرولیـکی که نیاز به جابجایی دارند، سیستم های هیدرولیکی متحرک هستند. سیستم های هیدرولیک نصب شده بر خودروهای سنگین از این دسته هستند.

حتی سیستم های هیدرولیـک را می توان بر حسب اصول کنترلی به دو دسته حلقه باز و حلقه بسته تقسیم بندی کرد. سیستم های کنترلی دسته حلقه باز از سیستم فیدبکی نمی گیرند، اما سیستم هیدرولیـکی حلقه بسته از سیستم فیدبک می گیرند.

یکی از بهترین تامین کنندگان وتعمیرکنندگان انواع سیستم هیدرولیـک شرکت هیدرولیـک نادری است. این شرکت که سابقه ای سی ساله در خصوص انواع سیستم های هیدرولیکی دارد با استفاده از متخصصینی مجرب و با دانش و با بهره گیری از تکنولوژی های روز دنیا انواع تجهیزات هیدرولیکی کاربران را تعمیر کرده و یا برای آن ها تامین می کند. افراد جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانند به محل شرکت در تهرانپارس مراجعه کرده و یا با شمار ۰۹۱۲۰۱۹۹۵۱۷  تماس حاصل فرمایند./۲۷۸۵۵۹

نظرات