ماه گرفتگی ۵ مرداد ۹۷ طولانی ترین خسوف قرن در ایران + زمان و جزئیات

0

ماه گرفتگی ۵ مرداد ۹۷ طولانی ترین خسوف قرن در ایران

ماه گرفتگی ۵ مرداد : طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن جمعه ۵ مرداد به وقوع می‌پیوندد و در سراسر ایران قابل رویت است.

ماه گرفتگی ۵ مرداد در سراسر ایران به صورت کامل قابل رویت است، ساعت ۲۱:۴۴ دقیقه آغاز و تا حدود ساعت ۴ صبح، به مدت شش ساعت و ۱۳ دقیقه و ۴۸ ثانیه به طول خواهد انجامید.

ماه گرفتگی 5 مرداد

با توجه به ورود ماه به بخش‌های مختلف سایه زمین، می‌توان شاهد انواع متفاوتی از ماه گرفتگی بود و ماه گرفتگی پیش رو شامل سه نوع ماه گرفتگی نیم سایه ای، جزئی و کامل است.

گرفتگی کلی ساعت ۰۰:۱۵ بامداد شنبه آغاز و اوج آن ۰۰:۵۲ است و گرفت کلی در ساعت ۱:۴۳ بامداد به پایان خواهد رسید. پس از آن شاهد خسوف جزئی و نیم سایه‌ای خواهیم بود. در زمان گرفت کلی، به وضوح می‌توان شاهد کاهش و تغییر رنگ نور ماه بود. این امر به علت ورود بخشی از نور وارد شده به زمین به سایه زمین است.

همچنین سیاره مریخ نیز در بهترین شرایط رصدی خود تا ۱۷ سال آینده قرار دارد و همزمان در فاصله شش درجه‌ای از ماه، می‌توان آن را رصد نمود.

سیارات مشتری و زحل نیز در شرایط رصدی مطلوبی قرار دارند که با تاریک شدن آسمان همزمان با گرفت کلی، می‌توان آن‌ها رصد نمود.

این پدیده را به راحتی با چشم و با استفاده از تلسکوپ و دوربین دوچشمی مشاهده کرد. هم استانی‌ها جهت رصد این پدیده می‌توانند با پژوهش سرا‌های دانش آموزی شهر خود در ارتباط باشند.

در شهر بوشهر ویژه برنامه‌ای بدین منظور توسط انجمن نجوم بوشهر در پارک شورا، از ساعت ۲۱:۳۰ جمعه تدارک دیده شده است.

برای کسوف کامل بعدی در ایران باید تا سال ۱۴۰۴ صبر نمود و طولانی‌ترین کسوف بعدی، ۸۷ سال دیگر خواهد بود. / حرف تازه

نظرات