تفریحات

آموزش تصویری و طرز تهیه شله زرد برای ماه مبارک رمضان

0

آموزش تصویری و طرز تهیه شله زرد برای ماه مبارک رمضان

طرز تهیه شله زرد در خانه به سبکی آسان و خوشمزه.
مواد لازم برای تهیه شله زرد

برنج ۲/۵ پیمانه
آب ۲۰ پیمانه
شکر ۴تا ۶ پیمانه بنا به ذائقه
زعفران دم‌کرده غلیظ ۱ استکان
کره ۶۰ گرم
خلال بادام‌۱ پیمانه
گلاب ۱/۲پیمانه
پودر هل۱ قاشق غذاخوری
نمک نصف قاشق مرباخوری
طرز تهیه شله زرد

شله زرد

برنج رو چند ساعت خیس کنید و بعد با همان آب روی شعله با حرارت بالا قراربدید.

دقت داشته باشید که برنجتان‌ بهتره برنج معطر ایرانی باشد.زمانی که برنج مغز پخت شد شکر را بهش اضافه کنید و پس از جوش آمدن حرارت رو ملایم کنید و مرتب هم بزنید تا شله زرد جا بیفتد.

اگر دیدید شله زردتون سفت شده بهش آب اضافه کنید.روی پودر هل که تو صافی ریختید نصف استکان آب جوش بریزید و بزارید حدود ده دقیقه بمونه و بعد اون آب رو به شله زردتون اضافه کنید.

ما معمولا خود پودر هل رو تو شله زرد نمییزیم.

نمک، زعفران، خلال بادام و گلاب رو هم اضافه کنید و در آخر کره رو بریزید و بزارید تا خوب جابیفتد.

ده دقیقه آخر اگر دم‌ کنید روی ظرف شله زرد قرار بدید شله زرد شما دیگه آب نمیندازد.

 شله زرد

نکات مهم برای پخت شله زرد خوشمزه

۱٫ زعفران را هیچ وقت مستقیما به شله زرد اضافه نکنید. مقدار مورد نظر را در آب جوش حل کنید و سپس اضافه کنید.

۲٫ دقت کنید حتما باید محلول زعفران را قبل از اضافه کردن شکر به برنج اضافه کنید. بعضی شله زردها دانه های برنج سفیدی دارند زیرا ابتدا شکر و بعد زعفران اضافه شده است و این باعث می شود دانه های برنج به طور یکنواخت رنگ نگیرند.

۳٫ دانه های برنج هرچه ریزتر باشد بهتر است. حتی می توانید برنج خیس خورده را قبل از پخت بین دو کف دست خرد کنید.

۴٫ برای قوام شله زرد و آب نینداختن آن می توانید پس از ریختن تمام مواد زیر آن شعله پخش کن بگذارید و به مدت نیم ساعت بماند تا آب آن کشیده شود.

۵٫ برای اینکه پودر هل رنگ شله زرد را تغییر ندهد بهتر است پودر هل را روی دستمال بریزید و گره بزنید و داخل لیوان بگذارید و آب جوش بریزید. بعد از دو ساعت آن را خارج کنید و فشار دهید و بگذارید تا ته نشین شود. زمان اضافه کردن هل فقط آب روی هل ته نشین شده را بیفزایید.

روش دیگر هم این است که مقدار لازم پودر هل را در ظرفی بریزید و پوسته آن را بشکافید و رویش آب بریزید و در ظرف را ببندید. بعد ظرف را روی حرارت قرار دهید (به روش بن ماری) نیم ساعت زمان دهید تا اسانس هل خارج شود. زمان اضافه کردن هل آن را از آب خارج کنید و فقط آب را به شله زرد یا فرنی بیفزایید.

شله زرد

۶٫ بادام شله زرد را می توانید قبل از افزودن در گلاب خیس کنید و زمان اضافه کردن به شله زرد آن را داخل قابلمه بریزید. این کار باعث نرم شدن خلال بادام می شود.

۷٫ نکته مهم در مورد اضافه کردن شکر به شله زرد این است که دقت کنید وقتی شکر را اضافه کنید که برنج به میزان دلخواه شما پخته شده باشد. زیرا پس از اضافه کردن شکر شله زرد کمی لعاب می اندازد اما به هیچ وجه برنج بیشتر از این نمی پزد.

۸٫ برای ته نگرفتن شله زرد باید پس از افزودن شکر آن را مرتب هم بزنید.

۹٫ برای قوام شله زرد باید برنج به حالتی غلیظ تر از آنچه که می خواهید برسد و سپس شکر را اضافه کنید، زیرا پس از افزودن شکر شله زرد کمی شل تر از حالتی که برنج داشت می شود.

شله زرد یکی از دسرهای اصلی سفره افطار ایرانی ها است که در تزیین سفره افطار هم یکی از مهمترین گزینه ها است.

نظرات