داستان سریال شرم درباره چیست؟ + چرا پوران از فاش شدن گذشته اش می ترسد

0

داستان سریال شرم درباره چیست؟ + چرا پوران از فاش شدن گذشته اش می ترسد

داستان سریال شرم درباره پوران و دخترش لعیا آغاز میشود که صاحب شرکت ساختمان سازی هستند. اما با آمدن مختاری و تهدید پوران زندگی برایشان تلخ میشود. اما در گذشته پوران چه چیزی وجود دارد که از فاش شدنش می ترسد و چرا پوران توسط مختاری و بهزاد تهدید میشود؟ داستان سریال شرم درباره چیست؟

داستان سریال شرم درباره چیست؟ + چرا توران از فاش شدن گذشته اش می ترسد

موضوع و خلاصه داستان سریال شرم

داستان “شرم” درباره گناهی بود که در گذشته اتفاق افتاد و سال‌ها بعد گریبان‌گیر شخصیت‌های داستان شد. داستانی پر فراز و نشیب پیوند کبد و ساختمان سازی و کلاهبرداری روبرو هستیم که معماهای حل نشده آن در همان قسمت اول با میزان بخشی از درام‌های سریال‌های ایرانی برابری می‌کند! شرم همانطور که از اسمش پیدا است باید با یک سریال پر فراز و نشیب و پر رمز و راز همراه شویم شخصیت های این سریال هر کدام رازی ناگفته در زندگیشان دارند که از فاش شدن و لو رفتن آن هراس دارند. توران و مختاری مشکل دیرینه ای با هم دارند و پای حسام و بهزاد نیز به میان می آید.

داستان سریال شرم با موضوع تقلب در ساخت و ساز و پیوند کبد آغاز میشود و یک خانواده ویران شده را به تصویر می کشد که در آینده منشاء این ویرانی و گرفتاری، روشن خواهد شد؛ خانواده‌ای که سر منشا آن دختر جوانی به نام لعیا و پسر جوانی به نام حسام است که عاشق هم هستند اما با کاری که توران کرده این عشق به نفرت تبدیل میشود. این سریال این شب ها به کارگردانی احمد کاوری و تهیه کنندگی امیر پوروزیری از شبکه آی فیلم پخش می شود.

داستان سریال شرم چیست

موضوع هایی که در سریال شرم به آنها پرداخته می شود در حقیقت سوژه هایی هستند که این روزها در جامعه دیده می شود. از اهدای عضو گرفته تا موضوع پنهان کاری هایی که می تواند چند نسل بعد را مورد آسیب قرار دهد. همه اینها از سوژه هایی است که کلیت سریال «شرم» را تشکیل داده است. اما در این بین «لعیا» یکی از شخصیت های محوری داستان شرم است که بر اساس ماجرایی که از سال ها قبل رخ داده است او هم به همراه سایر شخصیت ها تاوان می دهد.

برخی درباره داستان سریال شرم چیست گفتند در اتفاقِ کشته شدن صابر (ابوالفضل پورعرب) شبیه به داستان “زیرتیغ” محمدرضا هنرمند دانستند که ناخودآگاه جعفر و محمود (آتیلا پسیانی و پرویز پرستویی) با هم درگیر می‌شوند و جعفر کشته می‌شود. اینجا هم پوران (فاطمه گودرزی) ناخودآگاه باعثِ قتل صابر می‌شود.

الیته ابهامات در مورد عملکرد و ارتباطات کاراکترهای مجموعه بسیار است و تا قسمت پایانی هم به این ابهامات پاسخ شایسته‌ای داده نمی‌شود: بیننده از خود می‌پرسد چرا کاراکترهای ثروتمند مجموعه برای گریز از قانون، به خارج از کشور نمی‌روند؟ چرا صابر بدون اطلاع همسر و فرزندش به مسافرخانه می‌رود؟ چرا مختاری در حالی که مدرک محکمه‌پسندی برای محکوم شدنش وجود ندارد، تسلیم می‌شود؟

داستان سریال شرم چیست

نقد و بررسی

در واقع سریال «شرم»، روایتگر داستان زندگی چند خانواده است که هر کدام از شخصیت‌های آن، گرفتاری‌های خاص خود را دارند که در نهایت گویی همه آنها با یک نخ تسبیح به هم وصل می‌شوند. این مجموعه توسط سعید فرهادی به نگارش درآمده که پیش از این سریال‌های پریا و تا ثریا، به قلم او جلوی دوربین رفته بود.

تصویربرداری این سریال، اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ آغاز و آبان ماه همان سال در پردیس تئاتر خاوران به پایان رسید. جالب است بدانید از آنجا که قرار بود نیمه اول کار در یک هتل بگذرد، به دلیل شیوع گسترده کرونا، این هتل در محل قلعه حسن خان ساخته شد تا مشکل صادر نشدن اجازه فیلمبرداری در هتل‌ها حل شده و وقفه‌ای در جریان تولید ایجاد نشود. به عبارتی کرونا باعث شد تا شرم در حد و اندازه‌های یک کار تاریخی، ساخت و ساز داشته باشد.

حضور اردلان شجاع کاوه و ابوالفضل پورعرب از جمله نکات قابل توجه این مجموعه است که به نوعی بازگشت آنها به تلویزیون، بعد از چند سال به شمار می‌آید. شجاع کاوه بعد از گذشت ۱۰ سال به تلویزیون آمده و پورعرب نیز آخرین بار، ۴ سال پیش با روزهای بی قراری، ساخته کاظم معصومی، در تلویزیون حضور داشت. حضور این دو بازیگر توانمند از جمله جذابیت‌های سریال شرم است.

مزاحمت های پسر موتوری باز هم شروع شده است، حسام و مادرش تو حیاط باهم صحبت می‌کنند که با صدای شکستن چیزی حسام به بیرون می‌دود و شروع به دنبال کردن پسر موتوری می‌کند، پسر دست فروشی که بساطش با ضربه پسر مختاری می‌ریزد به کمک حسام می‌رود و با رسیدن به خانه آن ها می‌فهمد مزاحم آن ها نیما پسر مختاری است.
حسام به خانه برمی‌گردد و ماجرا را می‌گوید که مادرش می‌گوید از چیزی سر درنمی‌آورد. پوران به مختاری زنگ می‌زند و می‌گوید پای حسام را از شرکت بریده است و چند روز بعد بهزاد را به شرکت برمی‌گرداند.
حسام درحال درست کردن نقشه ساختمان است که از آینه مادرش را در حال شمارش پول می‌بیند و به آن جا می‌رود که مادرش جا می‌خورد و بیرون می‌رود و پول ها‌ را به مردی می‌دهد و به خانه می‌رود.
پوران در خانه درحال صحبت با همسرش است و می گوید امروز خودش پسرش را به مدرسه می‌برد، در راه مدرسه به او می‌گوید که او را هم اندازه لعیا دوست دارد منتها کار های شرکت او را مدتی از او غافل کرده بود.
مختاری به در خانه همسرش که از او جدا شده است، می‌رود تا او را ببیند که قبل از صحبت به پسرش می‌گوید از خراب کاریهای این مدتش خبر دارد، اما زن سابقش می گوید دلش نمیخواد با او چشم تو چشم شود و می‌رود.
پوران برای حل مشکل ساختمانی که مقاومت پایین دارد به آن جا می‌رود که اهالی آن جا می‌گویند آن ها به صورت قانونی اقدام کرده اند و هیچ قصد ندارند که دوباره به شرکت آن ها اعتماد کنند و او سوار ماشینش می‌شود و به شرکت بر‌می‌گردد که متوجه آمدن کارشناس ها می‌شوند.
بعد از رفتن کارشناس ها پوران و حسام‌ و لعیا باهم بحث می‌کنند که منجر به تو گوشی خوردن حسام می‌شود و او عصبانی قصد می‌کند از شرکت خارج شود که برمی‌گردد و پشت لعیا می‌ایستد تا به او کمک کند علیه بهزاد مدرک جمع کند.
پوران گریان از شرکت خارج می‌شود و باز هم دست هایش شروع به عرق کردن کرده است و با حال بد در ماشین اشک می‌ریزد.

بهزاد که متوجه رفتن زن مختاری به خانه پوران می‌شود سراسیمه به آن جا می‌رود و ماجرا را می‌گوید که مختاری به خاطرات گذشته و آن روز ها که آقا صابر زنده بود و منتظر عملش بود، می‌رود.
گذشته را نشان می‌دهد که او به سراغ صابر و وسایلش رفته بود تا از نبودش سواستفاده کند و مدارکی که از او دارد را بردارد و صحنه ای از اتفاقات گذشته پخش می‌شود.
عزیزآقا خانه اش‌ را زیر و رو می‌کند و دنبال وسایلی می‌گردد و درنهایت کاغذی که رویش قوه قضاییه نوشته بود را پیدا می‌کند و به در خانه مختاری می‌رود.
مختاری مقاومت می‌کند و در را باز نمی‌کند، بهزاد به خانه می‌آید ‌که با نبود پدرش و آشفته بازار خانه رو به رو می‌شود و پدرش را صدا می‌کند.

مجموعه تلویزیونی “شرم” هر روز ساعت ۱۸ پخش و در ساعات ۲ بامداد و ۱۰ روز بعد بازپخش می‌شود.

نظرات