بیوگرافی جمشید برزگر شاعر و روزنامه نگار +‌سوابق و عکس

0

جمشید برزگر، متولد ۲۰ اوت ۱۹۷۱ در همدان، ایران، یک شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار ایرانی است. او تحصیلات خود را در رشته علوم سیاسی در دانشگاه تهران ادامه داد و فوق لیسانس خود را با دفاع از پایان‌نامه‌ای درباره مبارزات چریکی در ایران دریافت کرد. برزگر روزنامه‌نگاری را از سال ۱۳۷۰ آغاز کرد و در سال ۱۳۷۳ اولین کتاب شعرش را منتشر کرد. او همچنین سردبیری روزنامه همبستگی را در ایران بر عهده داشته و چهار کتاب شعر، ده‌ها داستان و نقد ادبی، و صدها مقاله و تحلیل سیاسی منتشر کرده است. برزگر همچنین هفت فیلم مستند درباره زندگی و آثار شاعران و نویسندگان معاصر ایران ساخته است. او برادر مجید برزگر، کارگردان و تهیه‌کننده ایرانی، است.

جمشید برزگر

بیوگرافی جمشید برزگر

جمشید برزگر (زادهٔ ‎۲۹ مرداد ۱۳۵۰ در همدان)، شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار ایرانی است که ریاست بخش فارسی شبکهٔ رسمی خبری آلمان (دویچه وِله) را بر عهده داشته است. او روزنامه‌نگاری را از سال ۱۳۷۰ آغاز کرد و اولین کتابش در سال ۱۳۷۳ منتشر شد. آخرین فعالیت حرفه‌ای او در ایران سردبیری روزنامهٔ همبستگی بوده‌است.

آثار برزگر

از او چهار کتاب شعر، ده‌ها داستان و نقد ادبی، و صدها مقاله و تحلیل سیاسی منتشر شده‌است. او همچنین هفت فیلم مستند دربارهٔ زندگی و آثار شاعران و نویسندگان معاصر ایران ساخته‌است. او برادر مجید برزگر، کارگردان و تهیه‌کننده ایرانی، است. جمشید برزگر مدیر بخش فارسی شبکهٔ رسمی خبری آلمان (اختصاری DW) بوده است. وی با اعلام رسمی در حساب توئیترش خبر از جدایی دویچه‌وله و پیوستن به شبکه من و تو را داده است.

تحصیلات جمشید برزگر

جمشید برزگر، روزنامه‌نگار و شاعر ایرانی، تحصیلات خود را در رشته علوم سیاسی در دانشگاه تهران آغاز کرد. او در سال ۱۳۶۹ به دانشکده حقوق و علوم سیاسی پیوست و در سال ۱۳۷۳ با دفاع از پایان‌نامه‌ای با موضوع مبارزات چریکی در ایران، مدرک فوق لیسانس خود را دریافت کرد. برزگر سپس در دانشگاه وین در مقطع دکترای علوم سیاسی پذیرفته شد و تحصیلات خود را در لندن ادامه داد. او همچنین به عنوان تحلیلگر ارشد مسایل ایران در بی‌بی‌سی و رئیس بخش فارسی دویچه وله فعالیت داشته است.

روزنامه‌نگاری برزگر

جمشید برزگر، روزنامه‌نگار برجسته ایرانی، فعالیت خود را از سال ۱۳۷۰ آغاز کرد. او در روزنامه‌هایی چون ایران، گزارش روز، انتخاب، همبستگی، تکاپو، معیار و کارنامه به عنوان ویراستار، یادداشت‌نویس، خبرنگار، دبیر سرویس و سردبیر فعالیت داشت. پس از خروج از ایران، با بخش فارسی بی‌بی‌سی همکاری کرد و به عنوان تحلیلگر مسایل ایران شناخته شد. برزگر در سال ۱۳۸۷ به پراگ رفت و وبسایت رادیو فردا را طراحی و راه‌اندازی کرد و سپس به لندن بازگشت و رئیس وبسایت و رادیو بخش فارسی بی‌بی‌سی شد. او همچنین صدها مقاله و تحلیل سیاسی منتشر کرده است.

نظرات