تفریحات

کارت بانکی “کهربا” چیست + راهنمای نحوه استفاده و خرید با کارت بانکی کهربا

0

کارت بانکی “کهربا” چیست + راهنمای نحوه استفاده و خرید با کارت بانکی کهربا

کارت بانکی کهربا در قالب طرح “کهربا” با ۶ بانک آغاز شد و بعد از این مشتریان و صاحبان کارت بانکی می توانند با دانلود اپلیکیشن پات لایف و از طریق پرداخت با گوشی به جای کارت بانکی خرید کنند و خدمات بگیرند. در ادامه مطالب کارت بانکی کهربا چیست را بخوانید

بر اساس اعلام بانک مرکزی، طرح کهربا یا کارت هوشمند همراه بانکی انجام تراکنش‌های خرید با استفاده از نسخه الکترونیکی ایمن کارت‌های بانکی و استفاده از آنها به جای کارت‌های فیزیکی بانکی روی دستگاه‌های پایانه فروشگاهی فراهم می‌شود. این سرویس مبتنی بر استاندارد بین‌المللی امنیت emv است و مشتری را از حمل کارت فیزیکی بی‌نیاز می‌کند.

«مصطفی قمری وفا»، مدیر روابط‌عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: «با طرح کهربای بانک مرکزی، امکان انجام تراکنش‌های خرید با استفاده از نسخه الکترونیکی ایمن کارت‌های بانکی و استفاده از آن‌ها به‌جای کارت‌های فیزیکی بانکی روی دستگاه‌های ‎پایانه فروشگاهی مجهزشده، مطابق با آخرین فناوری و استاندارد‌های روز میسر گردیده است.»

کارت بانکی "کهربا" چیست + راهنمای نحوه استفاده و خرید با کارت بانکی کهربا

نحوه خرید با کارت بانکی کهربا

حرف تازه، در کهربا اطلاعات کارت‌های بانکی در گوشی مشتری ذخیره می‌شود و بعد از آن خرید از طریق نزدیک کردن گوشی تلفن همراه به دستگاه کارتخوان فروشنده انجام می‌شود. مشتریان برای بهره‌مندی از این سرویس کافیست اپلیکیشن «پات‌لایف» را نصب کرده و کارت‌های بانکی خود را در اپلیکیشن ثبت کنند.

به گزارش حرف تازه، کارت بانکی کهربا، بدون نیاز به اینترنت و به سادگی می‌تواند به‌عنوان جایگزین کارت‌های بانکی مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر حدود ۷۴ درصد تراکنش‌های انجام شده از طریق پایانه‌های فروش با مبالغ کمتر از ۲۰۰ هزار تومان است و می‌توان این تراکنش‌ها را از طریق سیستم کهربا عملیاتی کرد.هم‌اکنون ۶ بانک کشاورزی، تجارت، ملت، ملی، آینده و صادرات تحت پوشش طرح کهربا هستند.

جرئیات زمان استفاده از کارت‌های جدید

کارت بانکی کهربا چیست

طرح کهربا به این منظور راه‌اندازی شده که نیاز به همراه داشتن کارت‌بانکی فیزیکی برای مشتریان شبکه بانکی حذف شود تا به‌این‌ترتیب، خطر کپی‌شدن کارت بانکی از بین برود.

به گزارش ایرنا، بانک مرکزی اعلام کرد: در راستای تنوع بخشی به ابزارهای پرداخت و بروزرسانی ظرفیت‌های شبکه پرداخت کشور، طرح کهربا را در دستور کار دارد. بر این اساس، مشتریان شبکه بانکی امکان تعریف کارت بانکی فیزیکی خود در برنامک‌های هوشمند مبتنی بر تلفن همراه را دارند.

آشنایی کامل

کهربا یا کارت هوشمند همراه بانکی، اولین قدم در راه‌اندازی پرداخت‌های غیرتماسی در کشور است. این سرویس مبتنی بر استاندارد بین‌المللی امنیت emv است و مشتری را از حمل کارت فیزیکی بی‌نیاز می‌کند. در کهربا اطلاعات کارت‌های بانکی در گوشی مشتری ذخیره می‌شود و بعد از آن خرید از طریق نزدیک کردن گوشی تلفن همراه به دستگاه کارتخوان فروشنده انجام می‌شود. مشتریان برای بهره‌مندی از این سرویس کافیست اپلیکیشن «پات‌لایف» را نصب کرده و کارت‌های بانکی خود را در اپلیکیشن ثبت کنند.

طبق اعلام معاون فناوری‌های نوین بانک‌مرکزی، امکان پرداخت پول از طریق موبایل به جای استفاده از کارت (NFC) در کشور عملیاتی شده است و در حال حاضر پنج بانک به این شبکه پیوسته‌اند.

اپلیکیشن پات لایف

مشتریان برای بهره‌مندی از این سرویس کافیست اپلیکیشن «پات‌لایف» putlife.app برای اندروید و IOS را نصب کرده و کارت‌های بانکی خود را در اپلیکیشن ثبت کنند

گفتنی است، پیش از این مهران محرمیان؛ معاون فناوری‌های نوین بانک‌مرکزی در گفتگو با ایبنا اعلام کرده بود که یکی از مهم­ترین اقدامات بانک مرکزی در سال ۱۴۰۲ تکمیل پروژه پرداخت­‌های مبتنی بر NFC است که در سال ۱۳۹۹ از آن رونمایی شد، ولی برای ارائه آن به مردم نیاز به همکاری بانک‌­ها بود.

قباتر از این کارت­‌های پنج بانک به پروژه کهربا متصل شده­ بود و مشتریان شبکه بانکی می­‌توانستند از طریق موبایل و نزدیک کردن آن به دستگاه‌­های پوز، بدون استفاده از رمز، با کاربری آسان‌تر و امنیت بیشتری پرداخت­‌های خود را انجام دهند.

با عملیاتی شدن این پروژه و حذف کارت­های بانکی به ­صورت فیزیکی آمار Skimming (کلاهبرداری از طریق دسترسی به اطلاعات کارت‌­های بانکی اشخاص) به شکل قابل توجهی کاهش پیدا می­‌کند.

نظرات