عامل مهمی در محاسبه و استحکام سازه‌ های فلزی که کمتر به آن توجه می‌شود

0

مقاطع فولادی مختلفی در بازار عرضه‌ می‌شود که یکی از پرکاربردترین آن‌ها میلگرد است. این محصول در سایزها و طرح‌های ساده و آج دار طراحی و تولید‌ می‌شود. وزن میلگردها نقش مهمی در وزن نهایی سازه‌ ، استحکام و قیمت آن دارد. از این رو مهندسین از روش‌های مختلفی برای اندازه گیری وزن دقیق میلگرد استفاده‌ می‌کنند تا بتوانند بودجه بندی پروژه را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

سازه‌ های فلزی

اگر‌ می‌خواهید در مورد نقش وزن میلگرد در محاسبه بارگذاری و استحکام سازه‌ های فلزی اطلاعات بیشتری کسب کنید پیشنهاد‌ می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

میلگرد چیست؟

میلگرد از مهم‌‌‌ترین مقاطع فولادی محسوب‌ می‌شود و به صورت استوانه‌‌ای تو پر با مقطعی دایره‌‌ای شکل تولید‌ می‌گردد. قطر، آج داشتن یا نداشتن میلگرد نقش مهمی در کاربرد و وزن آن دارند. در ساخت میلگردها از آلیاژهای فولاد کربنی مانند ۴۵CK، ۳۷St، ۵۲St استفاده‌ می‌شود. البته نوع آلیاژ نیز در تعیین خواص مکانیکی مقطع فولادی خیلی اهمیت دارد. از جمله خواص مکانیکی مقاطع فولادی‌ می‌توان به خستگی، استحکام کششی، استحکام فشاری و سختی فولاد اشاره نمود.

به طور کلی میلگردها به سه روش نورد گرم، نورد سرد و روش نورد QST تولید‌ می‌شود که در این میان رایج‌‌‌ترین روش‌ها نورد گرم و سرد است. با توجه به اهمیت استفاده از میلگرد به طور گسترده در صنعت ساخت و ساز آن‌ها را بر اساس استانداردهای خاصی تولید‌ می‌کنند. در واقع این استانداردها تعیین کننده خواص مکانیکی، وزن و مشخصات فنی مقاطع فولادی هستند.

از مهم‌‌‌ترین و رایج‌‌‌ترین استانداردها در میلگردها‌ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • استاندارد ASTM A۶۱۵
  • استاندارد BS ۴۴۴۹
  • استاندارد بین‌المللی ISO ۶۹۳۵
  • استاندارد DIN ۴۸۸

وزن هر شاخه میلگرد بر اساس پارامترهای مختلفی تعیین‌ می‌شود که از جمله آن‌ها‌ می‌توان به استاندارد ساخت، گرید، سایز و آلیاژهای مورد استفاده در ساخت آن اشاره نمود. استفاده از متریال با کیفیت و درجه یک در ساختمان سازی کاملا ضروری است  و موجب استحکام و افزایش طول عمر سازه‌ می‌گردد. از سویی دیگر به دلیل زلزله خیز بودن ایران محاسبه وزن میلگرد خیلی حائز اهمیت است. علاوه بر این قیمت میلگرد نیز بر اساس وزن آن تعیین‌ می‌شود.

بنابراین با توجه به حوادثی که در سال‌های اخیر به دلیل عدم استفاده از مصالح با کیفیت در کشور رخ داده، محاسبه وزن دقیق میلگرد و سایر متریال از ضروری‌‌‌ترین اقداماتی است که مهندسین باید پیش از شروع پروژه‌های خود انجام دهند.

وزن میلگرد چه تاثیری در محاسبه بارگذاری و استحکام سازه‌های فلزی دارد؟

به طور کلی در ساخت تمامی سازه‌ های مقاوم و پایدار، سازه‌ های فلزی نقشی اساسی دارند. از این رو پیش از ساخت این سازه‌ها وزن میلگرد باید به طور دقیق محاسبه شود، زیرا تاثیرات بسزایی در بارگذاری و استحکام سازه دارد و باید بارگذاری‌های استاتیک و دینامیک به صورت کاملا اصولی در نظر گرفته شوند.

علاوه بر این وزن میلگرد‌ می‌تواند در استحکام سازه نیز موثر  باشد، به طوری که افزایش وزن میلگرد موجب افزایش بارگذاری و ایجاد استرس‌های بیشتر در سازه‌ می‌شود. در نتیجه مهندسین با توجه به این مسئله‌ می‌توانند  استحکام سازه را بهینه نمایند. بهینه سازی وزن میلگرد حتی موجب کاهش هزینه‌ها و افزایش کارایی سازه نیز‌ می‌شود. بنابراین مهندسین همواره در تلاش هستند که سازه‌هایی با وزن کمتر و عملکردی بهتر بسازند و در همین راستا باید به وزن میلگرد مورد استفاده و خصوصیاتی که دارد توجه نمایند.

سازه‌ های فلزی

ضرورت استفاده از جدول وزنی میلگرد

میلگردهای استاندارد در سایز‌های ۸ الی ۴۴ تولید‌ می‌شوند و برخی از آن‌ها آجدار هستند. مهندسین برای آنکه بتوانند بهترین مقاطع فولادی برای ساخت سازه‌ها انتخاب کنند نیاز دارند که اطلاعات کاملی در مورد مشخصات فنی آن‌ها داشته باشند. بر همین اساس جدولی به عنوان جدول وزن میلگرد یا جدول اشتال میلگرد طراحی و تنظیم شده است.

در واقع جدول اشتال جدولی معتبر است که تمامی اطلاعات مربوط به سایزهای استاندارد انواع مقاطع فولادی مانند میلگرد در آن گردآوری شده است. در نتیجه مهندسین با استفاده از این جدول‌ می‌توانند به اطلاعاتی مثل وزن و سطح مقطع میلگرد، سایز و طول هر شاخه دست یابند و محاسبات لازم را انجام دهند و هزینه‌های نهایی پروژه‌های خود را تخمین بزنند.

روش‌های محاسبه وزن میلگرد

سازه‌ های فلزی

بر اساس استانداردها و مقررات ساختمان سازی، مهندسین پیش از اجرای هر سازه‌‌ای باید متریال و مقاطع فولادی و آهنی که استفاده‌ می‌کنند را مطابق استانداردها تخمین بزنند. برای محاسبه سریع وزن مقاطع فولادی جهت محاسبه قیمت از روش‌های زیر استفاده‌ می‌شود.

·       استفاده از جدول اشتال

این جدول بر اساس استاندارد DIN آلمان طراحی و تنظیم شده است و از این جدول استاندارد به منظور محاسبه وزن استفاده‌ می‌کنند. جدول اشتال حاوی اطلاعاتی مانند وزن مخصوص، مساحت سطح مقطع مربوط به سایز هر میلگرد و … است. از این جدول معمولا برای محاسبه مقدار محصول مورد نیاز جهت مسلح کردن بتن استفاده‌ می‌کنند. جهت استفاده از جدول اشتال باید ستون مساحت را بررسی نمایید و کوچک‌‌‌ترین عددی که بزرگ‌تر یا مساوی مقدار مساحت میلگرد مد نظرتان است را بیابید تا بتوانید وزن آن قطعه را مشخص کنید.

·       استفاده از جدول وزنی کارخانه تولید کننده

هر یک از کارخانه‌های تولید کننده میلگرد با توجه به استانداردهایی که در ساخت محصولات خود رعایت‌ می‌کنند دارای یک جدول هستند که خریداران بر اساس آن‌ می‌توانند برای خرید میلگرد تصمیم بگیرند. لازم به ذکر است که وزن میلگرد در کارخانه‌های مختلف متفاوت است. این جدول مشابه جدول وزنی استاندارد است. اما باید هنگام استفاده از آن ضمن وزن به کیفیت محصول نیز توجه داشته باشید. بنابراین بهتر است که کارخانه‌های معتبر را برای خرید میلگرد پروژه‌های ساخت و ساز خود انتخاب کنید.

·       استفاده از جدول‌های استاندارد

در کشور ما از استانداردهای GOST5781 روسیه، ISNO3132 ایران، BS4449 بریتانیا، DIN488:86 آلمان برای ساخت میلگرد استفاده‌ می‌شود. بر اساس استاندارد روسیه که قدیمی‌‌‌ترین استاندارد مقاطع فولادی محسوب‌ می‌شود این مقاطع را در ۴ گرید A1، A2، A3  وa4 دسته بندی‌ می‌شوند. هر یک از این استانداردها یک جدول وزنی مشخص دارند و کارخانه‌ها باید محصولات خود را مطابق با آن‌ها تولید کنند. با توجه به این جداول مهندسین‌ می‌توانند وزن هر شاخه را با ضرب عدد درج شده در جدول در طول شاخه به دست آورند.

·       ساده‌‌‌ترین روش محاسبه وزن میلگرد

مهندسان و پیمانکاران با اطلاع از وزن میلگرد‌ می‌توانند آن را با نمونه‌های استاندارد مقایسه نمایند و از کیفیت آن اطمینان حاصل نمایند و استحکام سازه خود را تضمین کنند. این افراد برای محاسبه وزن میلگرد علاوه بر روش‌های ذکر شده‌ می‌توانند از روش زیر استفاده کنند که بسیار ساده و راحت است.

سازه‌ های فلزی

قیمت میلگرد

میلگرد از مهم‌‌‌ترین و پرکاربردترین مقاطع فولادی است که در پروژه‌های ساخت و ساز مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد. قیمت میلگرد و سایر مقاطع آهنی به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله مهم‌‌‌ترین آن‌ها‌ می‌توان به نوسانات قیمت دلار، میزان عرضه و تقاضا، قیمت نفت، نیاز صنایع وابسته، وضعیت بورس کالا، میزان صادرات و واردات و هزینه‌های حمل و نقل اشاره نمود.

برای پیش بینی و تحلیل کاهش و یا افزایش قیمت میلگرد باید به تاثیر نوسانات بازارهای گوناگون بر قیمت میلگرد نیز اشاره نمود. در واقع کوچکترین تغییری در بازار فولاد و ارز‌ می‌تواند قیمت این محصول را تغییر دهد. بنابراین‌ می‌توان گفت با توجه به تاثیر نوسانات بهای ارزهای بین المللی روی بازار دلار قیمت میلگرد نیز از این نوسانات مستثنی نخواهد بود و افزایش یا کاهش قیمت دلار موجب تغییر قیمت میلگرد‌ می‌شود. از این رو نیاز است که پیمانکاران پیش از شروع به کار پروژه‌های خود برای تخمین هزینه‌های آن‌ها قیمت روز میلگرد را بررسی کنند و مطابق آن محاسبات لازم را انجام دهند.

استعلام قیمت و خرید میلگرد

با توجه به اهمیت کیفیت سازه‌ های فلزی و میزان استحکام آن‌ها باید در ساخت این سازه‌ ها از بهترین متریال و میلگردها استفاده شود. از این رو مهندسین موظف‌اند که میلگردهای مورد نیاز پروژه خود را از کارخانجات و مراکز معتبر و نام آشنا که محصولات خود را مطابق استانداردهای بین المللی تولید‌ می‌کنند تهیه کنند. بازرگانی آراد آهن یکی از معتبرترین مجموعه‌هایی که است با حدود ۳۰ سال سابقه در زمینه عرضه انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی و ارائه محصولات برترین برندها‌ می‌توانید برای خرید میلگرد به وب‌سایت آن مراجعه کنید.

این وب‌سایت ضمن ارائه انواع میلگرد استاندارد برندهای برتر همیشه اطلاعات خود را بروز رسانی‌ می‌کنند. از این رو‌ می‌توانید به راحتی برای اطلاع از قیمت روز میلگرد و استعلام قیمت آن به آرادآهن مراجعه کنید و پس از مقایسه قیمت آن با سایر وب‌سایت‌ها سفارش خود را ثبت و نهایی نمایید. این مجموعه با ارائه با کیفیت‌‌‌ترین محصولات، ارزان‌‌‌ترین قیمت و تحویل به موقع کالا همواره در کنار شماست تا بتوانید پروژه‌های ساخت و ساز خود را به بهترین شکل ممکن و در کوتاه‌‌‌ترین زمان ممکن به سرانجام برسانید.

نظرات