آغاز به کار سامانه نیما برای خرید ارز + شرایط کار با سامانه نیما

4

آغاز به کار سامانه نیما برای خرید ارز + شرایط کار با سامانه نیما

سامانه نیما : به گزارش روابط عمومی بانك مركزی، معاون فناوری های نوین بانك مركزي در اين جلسه گفت: در حال حاضر واردكنندگان و متقاضیان اصلی ارز به دو صورت اقدام به تامین ارز مورد نیاز خود می كنند. یكی از این روش ها از طریق کانال بانكی است و شیوه دیگری که تحت عنوان تامین ارز غیربانكی شناخته می شود به واسطه حواله به حساب فروشنده و از طریق صرافی ها صورت می گیرد.

سامانه نیما

ناصر حكیمی با بیان اینكه مسیر مشابهی در سامانه نیما برای تخصیص ارز در نظر گرفته شده است، عنوان كرد: در فاز اول، واردكننده به عنوان متقاضی ارز با ورود به این سامانه، فرایند درخواست خرید ارز را درج می كند. در این حالت متقاضی می تواند صرافی مدنظر خود را انتخاب كند و یا آن را تعیین نكند و صرفاً پیشنهادی را در سامانه مطرح کند. سپس براساس تقاضاهای ثبت شده از سوی بازرگان صرافی ها می‌توانند از طریق پنل موجود بر روی سامانه درخواست های متقاضیان را رویت کرده و پیشنهادات خود را ارسال کنند. در این حالت بازرگان می تواند بین نرخ های ارایه شده از سوی صراف ها یك نرخ را انتخاب كند.

وی درباره نحوه پرداخت وجوه (تسویه) میان بازرگان و صراف ها گفت: بر روی این سامانه امكان پرداخت الكترونیكی نیز در نظر گرفته شده است اما در حال حاضر از سامانه ساتنا باتوجه به حجم بالای تراكنش ها و بالا بودن مبالغ استفاده می شود.

به گفته معاون فناوری های نوین سامانه نیما به عنوان یكی از راه های تامین ارز تلقی می شود و بازرگانان و تجار مختارند كه از طریق روش های قبلی نسبت به تامین ارز مورد نیاز خود اقدام كنند. این سامانه به صورت آزمایشی فعالیت می كند و به فرایند موجود و فعلی صرافی ها، خللی وارد نمی كند.

همچنین در این جلسه مدیركل سیاست ها و مقررات ارزی بانك مركزی، هدف از راه اندازی سامانه نیما (نظام یكپارچه معاملات ارزی) را تسهیل و سرعت بخشی به تامین ارز مورد نیاز واردكنندگان عنوان كرد و گفت: در حال حاضر حجم مبالغی كه از طریق كانال های غیربانكی تأمین ارز بسیار بالاست و سامانه ای به مانند پرتال ارزی كه متعلق به بخش بانكی تامین ارز متاقضیان است، وجود ندارد.

مهدي كسرایی پور از آغاز آزمایشی این طرح با همكاری صرافی های منتخب بانك ها خبر داد و گفت: باتوجه به اطمینانی كه نسبت به صرافی بانك ها وجود دارد، این طرح با صرافی بانك ها كلید خورده و پس از آن امیدواریم با فراهم آوردن شرایط لازم، صرافی های غیربانكی نیز به این سامانه بپیوندند.

برای ورود به سامانه ارزی نیما از لینک زیر استفاده نمایید :

www.ntsw.ir

 

4 دیدگاه در “آغاز به کار سامانه نیما برای خرید ارز + شرایط کار با سامانه نیما

 1. قاسم گفت:

  با توجه به احتمال افزایش قیمت در آینده ای نه چندان دور هرچه سریعتر اقدام به خرید خودرو شود خیلی بهتر هست.

 2. Faeze گفت:

  میخواهم مهاجرت کنم دلار استرالیا از کجا گیر بیارم؟اصلا قیمتش چند هست؟

 3. منصور احمری گفت:

  سلام و خدا قوت
  پیام ما را به مسولین بالا برسانید هنوز صرافی ها دلار کانادا را به ۵۲۰۰ حواله میکنند خواهش زودتر تکلیف مردم را مشخص کنید تشکر

 4. منصور احمری گفت:

  سلام و خدا قوت
  پیام ما را به مسولین بالا برسانید هنوز صرافی ها دلار کانادا را به ۵۲۰۰ حواله میکنند خواهش زودتر تکلیف مردم را مشخص کنید تشکر

نظرات