نحوه تشخیص عینک آفتابی اصل از عینک تقلبی

1

نحوه تشخیص عینک آفتابی اصل از عینک تقلبی

روزهای گرم و آفتابی تابستان را پیش رو داریم و همانطور که میدونید نور مستقیم آفتاب زیان های فراوانی به چشم دارد، از این رو شاید تصمیم داشته باشید که عینک آفتابی تهیه کرده و با استفاده از آن از آسیب های نور آفتاب به چشم تان محافظت کنید.
از این رو امروز قصد داریم در این مطلب ، مواردی که به شما در تشخیص عینک آفتابی اصل از عینک آفتابی تقلبی کمک میکند را توضیح دهیم، در ادامه مطلب با ما همراه باشید

عینک آفتابی اصل

احتمالا بهتر از ما می‌دانید ، برندهای معتبر و معروفی در سطح ایران و جهان هستند که به تولید عینکهای آفتابی اصل با طرحهای متفاوت مشغول هستند اما در کنار همین برندها، افراد سودجویی وجود دارند که با تولید تقلبی و کپی‌برداری از محصولات آنها ، سعی در فروش اجناس بنجل خود دارد.

۱- برای خرید عینک به چشم پزشک و یا عینک فروشی معتبر مراجعه کنید.
۲- عینک مناسب شرایط خود تهیه کنید چرا که هر رنگ و نوع عینک مناسب شرایط خاص است به طور مثال عینک‌هایی یا رنگ زرد برای هوای مه آلود و البته سرعت چه وسیله و چه ورزش، رنگ دودی و خاکستری برای رانندگی و مصارف عمومی، و رنگ قهوه ای هم مصارف عمومی و….
۳- خرید عینک با کیفیت یک ضرورت است و می‌بایست از چشم خود محافظت کنید.
۴- معمولا عینک‌های تقلبی چینی و عینک‌های با کیفیت ساخت ایتالیا هستند.
۵- راه تشخیص درجه جذب UV تنها استفاده از دستگاه UV متر است که در عینک فروشی‌های معتبر به راحتی یافت می‌شود.
۶- عینک می‌بایست به صورت کامل چشم شما را پوشش دهد.
۷- برای ثابت کردن و جلوگیری از شل شدن و احیانا افتادن پیچ است که شما می‌توانید از برق ناخن برای ثابت کردن این پیچ‌ها استفاده کنید.

نکات مهم تشخیص عینک آفتابی اصل

– عینک آفتابی اصل در برابر اشعه مضر خورشید مقاوم استاشعه ماوراء بنفش که برای چشم مضر است و از جانب خورشید ساطع می شود دارای ۲ طیف است که با نام‌های UVB و UVA می‌باشند که اشعه UVB از لایه‌های جوی عبور و می‌تواند به پوست و چشم آسیب برساند. اگر تماس چشم با این اشعه مداوم باشد می‌تواند باعث مشکلات زیادی برای چشم شما و گاها صدمات جبران ناپذیری شود. وظیفه عینک آفتابی اصل جذب این اشعه مضر و محافظت از چشمان شماست که هر چقدر عدسی عینک مقدار بالاتری اشعه را جذب کند با کیفیت‌تر است.مقدار قابل قبول برای یک عینک،UV بالای ۹۵درصد است و کمتر از آن برای یک عینک آفتابی قابل قبول نیست. پس براساس علامت و عددی که بر روی عینک زده می‌شود باید عینک آفتابی در یک عدد ایده‌آل ۹۸ درصد از اشعه UVB را جذب کنید. این عدد را معمولا بر روی فریم و یا قاب یا لیبل عینک قرار دارد.

– عینک آفتابی تقلبی فاقد شماره سریال استبرای تشخیص عینک آفتابی اصل کافیست به وب سایت برند تولید کننده عینک آفتابی سر زده و شماره سریال عینک را با شماره موجود در وب سایت چک کنید، عینک‌های آفتابی تقلبی دارای شماره سریال معتبر نیستند.

– فریم عینک آفتابی بسیار مهم استوجود فریم پلاستیکی به هیچ عنوان دلیلی بر تقلبی بودن عینک آفتابی نیست و بسیاری از عینک‌های با کیفیت با فریم پلاستیکی عرضه می‌شوند اما نه هر پلاستیکی. سازندگان معروف، عینک‌های آفتابی را با بهترین کیفیت و ظرافت عرضه می‌کنند که شما با نگاه و لمس کردن این فریم می‌بایست این کیفیت و ظرافت را کشف کنید.وجود هر گونه موج، نقطه یا جوش، خط و خش، وجود مواد اضافه یا خط قالب و هر چیزی که عدم کیفیت مواد به کار رفته در ساخت فریم را اثبات کند مهر تاییدی بر غیر اصل بودن عینک آفتابی است. پس به راحتی با یک بررسی ساده فریم می توانید عینک با کیفیت را تشخیص دهید.

– به بسته بندی عینک آفتابی توجه کنیدبه عنوان مثال عینک آفتابی گوچی اصل در بسته بندی خود این برند قرار دارد، در این بسته بندی راهنمای استفاده از عینک و برگه گارانتی دیده می‌شود. بنابراین اگر عینکی این موارد را نداشت احتمالا تقلبی است.

– از کیفیت عینک آفتابی مطمئن شویدعینک را بسته و از ناحیه دسته در دست بگیرید و شروع به چرخاندن کنید و سپس با دقت و به آرامی چند سانتی متر بالا و پایین پرت کنید، وجود هر گونه لقی و عدم انسجام و یا سر و صدا غیر طبیعی خود دلیلی بر پایین بودن کیفیت است. عینک‌های اصل این ویژگی را به هیچ وجه ندارند.

– شیشه عینک را به خوبی چک کنیدعینک‌های با کیفیت هم با عدسی پلاستیکی و هم با عدسی شیشه‌ای ارایه می‌شوند، با اینکه عدسی شیشه‌ای نشان از کیفیت بیشتر است ولی عدسی با کیفیت پلاستیکی هم اگر مرغوب باشد دقیقا همان وظایف عدسی شیشه‌ای را انجام می‌دهد. پس عدسی پلاستیکی ربطی به بی‌کیفیتی عینک ندارد. معمولا لوگوی برندهای مشهور در شیشه سمت راست حک می‌شود که به خوبی قابل تشخیص است.

– تست حرکت را حتما انجام دهیدبرخی از فروشندگان معتبر و مجاز برای تعیین کیفیت شیشه عینک تست حرکت را انجام می‌دهند، که نگاه به لنز و تکان دادن عینک در مقابل یک صفحه طرح‌دار است. وقتی شما عینک آفتابی را در مقابل صفحه طرح‌دار تکان می‌دهید نباید اشکال به هم ریخته و کج و موج شوند.

– از تست امواج برای اصل بودن عینک آفتابی کمک بگیریدبرای بررسی عینک با کیفیت می‌توانید یک ریموت یا کنترل تلویزیون را پشت عینک بگیرید و سپس از کنترل استفاده کنید. اگر کنترل از پشت عینک عمل نکرد نشانده عینک آفتابی تقلبی است.۱۰- به علایم روی شیشه عینک آفتابی دقت کنیدعینک های معروف از جمله “Ray Ban” که ذکر کردیم دارای یک نشان تقریبا مخفی هستند که یک علامت از دو حرف اول برند بر روی دو قطعه ای که بر روی بینی قرار می گیرند وجود دارد. این نشان به راحتی قابل مشاهده نیست و شما می بایست با نور بیشتر و کمی دقت آن‌ها را پیدا کنید. اما عدم وجود این مورد در عینک های “Ray Ban” نشانی بر تقلبی بودن آن‌هاست.

ویژگی مهم پلاریزه بودن عینک

اما یکی از ویژگی های مهم عینک که خیلی اهمیت دارد (البته نه به اندازه UV پروتکشن)، پلاریزه بودن یک عینک است که به داشتن دید بهتر در محیط‌های پرنور و پرتابش کمک می‌کند. بسیاری از افرادی که در جاده‌های بیابانی رانندگی کرده‌اند و یا در دریا مسافرت کرده‌اند و همچنین محیط‌های کوهستانی و برفی، از تابش و انعکاس شدید نور خورشید در این مناطق بسیار اذیت شده‌اند.

ویژگی پلاریزه بودن دقیقا در همین مواقع به دردتان می‌خورد و البته در محیط‌های دیگر هم می‌تواند از تابش امواج مزاحم و اضافی جلوگیری کند.پلاریزه بودن یک عینک از ویژگی‌های مهم آن است که به دید بهتر در روز کمک می‌کند. این خاصیت در یک عینک، باعث می‌شود انعکاس نور و تابش از سطوح حذف شود و به چشم نرسد.

عینک پلاریزه نوری را که در جهت لایه محافظتی پلاریزه خودش است را دریافت می‌کند و بقیه تابش‌ها با زاویه متفاوت را دفع می‌کند و به همین خاطر انعکاس و تابش نور از همه طرف قطع می‌شود و اشیا کاملا قابل دیدن می‌شوند.

عینک آفتابی اصل

عینک آفتابی اصل

تشخیص پلاریزه بودن عینک

معمولا عینک‌های آفتابی روی خودشان برچسب پلاریزه بودن را دارند که به هیچ عنوان نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد. برای تشخیص پلاریزه بودن یک عینک، یک امتحان ساده وجود دارد.

۱- گوشی موبایل را روشن کنید.

۲- یکی از لنزهای عینک مورد نظرتان را در مقابل صفحه موبایل قرار دهید به طوری که انگار عینک را به چشم زده‌اید، باید سمت داخلی عینک رو به چشمتان باشد و سمت بیرونی رو به صفحه موبایل باشد.

۳- خیلی آرام عینک یا گوشی موبایل را ۹۰ درجه بچرخانید.

۴- اگر تصویری که مشاهده می‌کردید، از لحاظ رنگ و روشنایی هیچ تغییری نکرد، این عینک پلاریزه نیست و اگر رنگ‌ها و روشنایی آن تیره‌تر و یا حتی به طور کامل مسدود شد، عینک پلاریزه و اصل است.

این آزمایش را بدون موبایل هم می‌توانید انجام دهید. در واقع موبایل در اینجا به عنوان یک سطح پرتابش در نظر گرفته شده است، نه یک وسیله ضروری برای تشخیص پلاریزه بودن!

با یکی از لنز‌های عینک به یک سطح پرتابش و پرنور مانند کاپوت یک ماشین نگاه کنید و بعد به آرامی لنز عینک را ۹۰ درجه بچرخانید. اگر عینک پلاریزه باشد، باید نور و روشنایی که از لنز عبور می‌کند، به شدت افت کند.

1 دیدگاه در “نحوه تشخیص عینک آفتابی اصل از عینک تقلبی

  1. مهرداد گفت:

    عالی بود

نظرات