کدام سایز دوچرخه بهتر است؟

1

افرادی که قصد خرید دوچرخه مناسب و کاربردی دارند به نکات زیادی توجه نشان می‌دهند. برای نمونه قیمت آن را در نظر می‌گیرند و بر اساس نیازها و مصارف خود دوچرخه‌های کوهستانی، جاده‌ای، هیبریدی و یا کروز را انتخاب می‌کنند که هر کدام از ویژگی‌های مخصوص به خود برخوردار شده‌اند. یکی دیگر از نکات مهم و مد نظر خریداران، توجه به سایز دوچرخه است. بسیاری از افراد تمایل دارند بدانند کدام سایز دوچرخه بهتر است تا آن را خریداری کنند و از سواری کردن با آن لذت ببرند.

 سایز دوچرخه

در این مقاله به دنبال پاسخگویی به این پرسش اساسی هستیم و انتخاب سایز دوچرخه بر اساس سن و یا قد و قامت را مرور و بررسی خواهیم کرد. پس اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما همراه باشید.

سایز دوچرخه بر اساس سن

اگر تمایل دارید به ورزش اصولی با دوچرخه دست بزنید و یا به راحتی در دل طبیعت گردش کنید و از استفاده و سواری کردن با این وسیله نقلیه لذت ببرید باید آن را متناسب با سن و سال خود انتخاب و خریداری نمایید تا شرایط جسمانی شما با این ابزار در هماهنگی و تطابق کامل باشد.

می‌توانید این انتخاب را بر اساس جداولی انجام دهید که به طور ویژه برای این کار طراحی شده‌اند تا فرایند انتخاب و خرید دوچرخه سایز ۲۰، دوچرخه کودک و… را برای شما آسان‌تر کنند. اگر این محصولات بر اساس توجه به سن و سال شما تدارک دیده نشده باشند آثار و فواید لازم را نخواهند داشت.

با این حال بسیاری از افراد و کارشناسان بر این باورند که برای انتخاب این محصولات پیش از آنکه به سن افراد توجه داشته باشید باید ملاک را قد و قامت قرار دهید. برای نمونه ممکن است شما قصد خرید دوچرخه کودک داشته باشید و سن کودکتان ۵ سال باشد.

سایز دوچرخه

این احتمال وجود دارد که یک کودک ۵ ساله قد و قامتی بلندتر و یا کوتاه‌تر از همسن و سال‌هایش داشته باشد. پس در این شرایط نمی‌توانید تنها با توجه به سن او دوچرخه مناسب را برای سواری انتخاب و خریداری کنید. با این حال اگر قصد خرید دوچرخه کودکانه دارید به این نکته نیز توجه داشته باشید که این نوع از وسایل نقلیه که به طور ویژه برای کودکان ساخته شده‌اند از نظر سایز و سن در چند گروه اصلی دسته‌بندی می‌شوند.

برای نمونه در بیشتر موارد برای کودکان ۲ تا ۴ ساله سایز دوچرخه ۱۲ مناسب خواهد بود. در حالی که برای کودکانی که ۳ تا ۵ سال سن دارند می‌توانید دوچرخه‌های سایز ۱۴ را در نظر بگیرید. کودکانی که در سنین ۴ تا ۶ سال واقع شده‌اند می‌توانند دوچرخه‌های سایز ۱۶ را انتخاب کنند.

اگر کودک شما ۷ تا ۹ سال سن دارد خرید دوچرخه ۲۰ برای او اقدامی مناسب به نظر می‌رسد. کودکان ۹ تا ۱۱ ساله هم می‌توانند از دوچرخه سایز ۲۴ استفاده کنند. در صورتی که سن کودک شما از ۱۱ سال، بیشتر است دوچرخه سایز ۲۶ برای او مناسب خواهد بود.

به طور کلی دوچرخه‌های سایز ۲۶ برای بزرگسالان تدارک دیده شده‌اند. اما اگر کودکان از ۱۱ سال به بالاتر و دارای قد و قامت بلند نیز می‌توانند این سایز را برای انتخاب و خریداری کنند.

سایز دوچرخه بر اساس قد

پیش از خرید دوچرخه  و توجه به قیمت این محصولات، باید سایز و قد و قامت کودک خود را نیز در نظر بگیرید. از نظر بسیاری از افراد اولین گام برای خرید این نوع از وسایل نقلیه انتخاب دوچرخه بر اساس خصوصیات فیزیکی و یا وزن دوچرخه سوار است. لازم به ذکر است که دوچرخه‌ها را می‌توان از دو جنبه سایزبندی کرد که بر اساس اینچ انجام می‌شود.

این سایزبندی بر اساس طوقه چرخ و تنه دوچرخه صورت می‌پذیرد. برای سایزبندی بر اساس طوقه چرخ، اندازه دوچرخه با توجه به اندازه طوقه محاسبه می‌شود. به این معنا که در دوچرخه سایز ۲۶ قطر دایره طوقه ۲۶ اینچ خواهد بود.

سایز دوچرخه

ممکن است یک دوچرخه با سایز طوقه ثابت اندازه‌های تنه متفاوتی داشته باشد. برای نمونه دوچرخه‌های سایز ۲۶ سایز تنه ۱۵ تا ۲۶ اینچ دارند. در هنگام خرید دوچرخه خوب با سایز و ابعاد مناسب باید قد خود را در نظر بگیرید تا انتخابی دقیق داشته باشید.

در حال حاضر بزرگترین کمپانی‌های تولید کننده دوچرخه سایز ۲۹، دوچرخه سایز ۲۷.۵ و… این محصولات را در چند اندازه مختلف برای سن و ابعاد فیزیکی طراحی و تولید کرده و به بازار مصرف ارائه می‌دهند که کوچک‌ترین آن‌ها دوچرخه سایز ۱۲ است. این محصول برای افرادی که دارای قد و قامت ۷۲ تا ۹۶ سانتی‌ متر هستند مناسب به نظر می‌رسد.

در صورتی که اگر پس از اندازه‌گیری، مشاهده کردید که قد دوچرخه سوار میان ۹۶ تا ۱۲۲ سانتی‌ متر است بهتر است دوچرخه سایز ۱۶ را برای او انتخاب و خریداری کنید. دوچرخه ۲۰ برای سنین ۷ تا ۱۳ سال مناسب بوده و علاوه بر کودکان، نوجوانان نیز قادر به استفاده از آن خواهند بود.

یکی دیگر از نکاتی که باید علاوه بر قد به آن دقت داشته باشید، تفاوت وزن و طول دست و پا در کودکان دختر و پسر است. به این معنا که دوچرخه ۲۰ پسرانه برای کودکان و پسران دارای قد و قامت ۱۲۲ تا ۱۵۲ سانتی‌ متر مناسب به نظر می‌رسد.

در حقیقت دوچرخه سایز ۲۰ را می‌توان بزرگترین اندازه دوچرخه کودک به شمار آورد. پس از این سایز دوچرخه ۲۴ واقع می‌شود که برای نوجوانان و جوانانی که دارای قد ۱۲۷ تا ۱۴۲ سانتی‌ متر هستند مناسب و کاربردی است. دوچرخه سایز ۲۶ برای افرادی که قد آن‌ها میان ۱۴۰ تا ۱۸۰ سانتی‌ متر است مناسب بوده و به همین دلیل یکی از پرفروش‌ترین و پرطرفدارترین انواع دوچرخه در کشور ایران به شمار می‌رود.

چراکه رده‌های سنی بزرگسال، نوجوان و مسن قادر به استفاده از آن خواهند بود. از سوی دیگر شما می‌توانید این نوع از دوچرخه‌ها را در مصارف عادی و روزانه تا حرفه‌ای و مسابقه‌ای مورد استفاده قرار دهید. برای سوار شدن بر روی این وسائل نقلیه باید قد شما بالاتر از ۱۶۰ سانتی‌ متر باشد.

هر کدام از انواع این دوچرخه‌ها از ویژگی‌های مثبت، مزایا و معایب مخصوص به خود برخوردار شده‌اند. پس پیش از خرید این وسایل باید به این موارد نیز دقت داشته باشید. برای نمونه یکی از بزرگترین مزایای دوچرخه ۲۶ قدرت مانور پذیری بسیار بالای آن است.

این محصولات سال‌های طولانی است که مورد استفاده قرار گرفته و در بازارهای جهانی به فروش می‌رسند. در واقع سالیان طولانی شاخصه اصلی طراحان تولید کنندگان این وسایل نقلیه بوده‌اند‌. به همین دلیل طراحی و هندسه آن‌ها به نحوی صورت گرفته که قدرت مانور پذیری بسیار بالایی داشته باشند و تناسب بالایی هم در طراحی آن‌ها به چشم بخورد.

دوچرخه سایز ۲۶ ویژگی قابل توجه دیگری هم دارد و آن ویژگی هم برخورداری از مرکز ثقل پایین‌تر است. چراکه از چرخ‌هایی به نسبت کوچک به وجود آمده است. به همین دلیل در پیچ‌های تند و باریک کنترل قابل قبولی بر روی آن خواهید داشت. این نوع از وسایل نقلیه شتاب بالایی هم دارند. چراکه چرخ‌های آن‌ها به توپی تنه نزدیک است.

از سوی دیگر، دوچرخه سایز ۲۷.۵ از قطر چرخ ۲۷.۵ اینچی برخوردار شده و می‌توان آن را تحولی بزرگ در صنعت دوچرخه سواری به شمار آورد. چراکه قابلیت‌های بی‌نظیری را با خود به همراه دارد. این محصولات برای دوچرخه سوارانی مناسبند که دارای قد بلندی هستند. اما با این حال نمی‌توانند دوچرخه‌های ۲۹ را تحت کنترل خود در بیاورند.

از سوی دیگر دوچرخه سواران حرفه‌ای که دارای قد متوسط هستند اما نمی‌خواهند از دوچرخه سایز ۲۶ استفاده کنند قادر به استفاده از آن خواهند بود. به طور کلی و از نظر بسیاری از کارشناسان دوچرخه سایز ۲۷.۵ در حقیقت خلاء میان دوچرخه‌های ۲۶ و ۲۹ را پر کرده است. این محصولات از لاستیک‌هایی بزرگتر از دوچرخه‌های ۲۶ به وجود آمده‌اند. پس نقاط ضعف آن‌ها را نداشته و از پایداری بسیار مناسبی در سرعت‌های بالا برخوردار شده‌اند.

بهره‌مندی از شتاب ثانویه فوق العاده و بیشترین سرعت مطلوب باعث شده تا خرید دوچرخه سایز ۲۷.۵ با افزایش قابل توجهی روبرو شود. به این دلیل که این محصولات حسی متفاوت و بی‌نظیر را به دوچرخه سوار ارائه خواهند داد.

به طور کلی دوچرخه سایز ۲۷.۵ مناسب افرادی است که قد آنها ۱۷۰ تا ۱۸۵ سانتی‌متر است. هرچند دوچرخه سوارانی که دارای قد ۱۶۵ تا ۱۷۰ سانتی‌متر هستند نیز می‌توانند از این نوع وسایل نقلیه استفاده کنند البته باید مهارت‌های کافی را در دوچرخه سواری داشته باشند.

سایز دوچرخه کجا نوشته شده؟

یکی از دغدغه‌های اساسی بسیاری از خریداران این است که بدانند سایز دوچرخه کجا نوشته شده و یا چطور می‌توانند آن را پیدا کنند تا با بررسی دقیق آن انتخاب مناسب‌تر و شایسته‌تری انجام دهند.

لازم به ذکر است که بیشتر کمپانی‌های سازنده سایز این وسایل نقلیه را بر روی میله عمودی موجود در وسط دوچرخه روبروی قمقمه و پایین‌تر از زین و یا صندلی درج می‌کنند. برخی از شرکت‌ها نیز این اندازه را تنها بر روی کارتن ثبت می‌نمایند و بر روی تنه، اندازه و ابعاد محصول را درج نمی‌کنند

دوچرخه کوهستان

دوچرخه کوهستان یکی از پرطرفدارترین انواع این محصولات و وسایل نقلیه به شمار می‌رود. همان‌طور که می‌دانید بسیاری از دوچرخه سواران تمایل دارند سواری با لذت و هیجان بالاتری را تجربه کنند و یا آمادگی جسمانی خود را ارتقا دهند. از سوی دیگر از سواری کردن در طبیعت و فضاهای خاص که قابل مقایسه با چشم اندازهای شهری و جاده‌ای نیستند لذت ببرند.

سایز دوچرخه

این افراد به دنبال خرید دوچرخه کوهستان با کیفیت بالا و مطابق با استانداردهای روز دنیا از میان برندهای معتبر و جهانی هستند. اینکه این افراد چه نوع دوچرخه و کدام مدل آن را برای سواری در کوهستان انتخاب و خریداری کنند نیاز به بحث و تبادل نظر مفصلی دارد. چراکه در حال حاضر برندهای سازنده مختلف، انواع متنوعی از این وسایل نقلیه را طراحی و تولید کرده و با ویژگی‌های گوناگون و قیمت‌های متنوع روانه بازار مصرف نموده‌اند.

پیش از خرید این محصولات باید به اجزای تشکیل دهنده دوچرخه کوهستان نیز توجه داشته و سایز مناسب آن را برای خرید در نظر بگیرید. یکی از مهم‌ترین اجزای به کار رفته در ساختار این محصولات تنه است که در انواع تیتانیوم، کربن، آلومینیوم، کرومل، ترکیب آلومینیوم و کربن و آهن در بازار وجود داشته و هر کدام از ویژگی‌های مخصوص به خود برخوردار شده و مزایا و معایبی هم دارند.

برای نمونه تنه‌های از جنس تیتانیوم از عمر و دوام طولانی برخوردار شده و سبک وزن طراحی و تولید شده‌اند. این محصولات خشک بوده و از انعطاف پذیری کمی هم برخوردارند. در حالی که تنه‌های کربنی بسیار سبک وزن بوده و به افزایش قیمت دوچرخه کوهستان نیز منجر می‌گردند.

در صورتی که تمایل دارید به خرید دوچرخه کوهستان با تنه کربنی دست بزنید به این نکته هم دقت داشته باشید که این جنس در برابر ضربه بسیار حساس بوده و شکننده است. رایج‌ترین نوع تنه به کار رفته در دوچرخه کوهستان، آلومینیوم است.

دوچرخه‌های تولید شده با این جنس تنه، بسیار سبک وزن بوده و فرایند تولید ساده‌ای هم دارند. دوچرخه‌هایی که با تنه‌های کروملی تهیه و ساخته می‌شوند از عمر و دوام طولانی مدت و نامحدودی برخوردارند. به شرط اینکه در برابر عوامل زنگ زدگی واقع نشوند.

سایز دوچرخه کوهستان

از آنجایی که قد هر فردی با دیگری تفاوت دارد، شرکت‌های سازنده دوچرخه کوهستان را با سایزهای مختلفی طراحی و تولید و روانه بازار مصرف می‌نمایند. در بازار ایران دوچرخه‌های مختلف از جمله کوهستان، بر اساس سایز چرخ آن‌ها به خریداران معرفی و عرضه می‌شوند.

به این معنا که ممکن است فروشنده به شما بگوید که سایز دوچرخه ۲۶ است. در این شرایط وی به قطر خارجی چرخ اشاره می‌کند. منظور از قطر خارجی چرخ یک دوچرخه قطر رینگ و لاستیک آن خواهد بود که می‌توان آن را تعیین کننده نوع کاربرد و مصارف و استفاده از یک دوچرخه به شمار آورد. در حالت کلی دوچرخه‌های شهری دارای قطر چرخ ۲۶ اینچ هستند.

در حالی که قطر چرخ دوچرخه کوهستان و مسابقه‌ای ۲۶، ۲۷.۵ و یا ۲۹ اینچ است. انتخاب دوچرخه کوهستان با سایز صحیح اهمیت بسیار زیادی دارد. دوچرخه‌ای که به درستی انتخاب شده و یا بتوانید آن را به درستی تنظیم کرده و مورد استفاده قرار دهید به طور حتم نقش قابل توجهی در لذت بردن از دوچرخه سواری خواهد داشت.

از سوی دیگر با استفاده از این وسیله نقلیه می‌توانید کنترل بیشتر و مناسب‌تری بر سواری خود داشته باشید و یا با سرعت بالاتری به مقصد و هدف خود دست پیدا کنید. اگر دوچرخه کوهستان را بدون توجه به سایز و قد خود، خیلی کوچکتر و یا بزرگتر انتخاب کنید با دشواری‌ها و چالش‌های فراوانی روبرو خواهید شد.

برای نمونه دوچرخه‌های خیلی کوچک در سواری‌های طولانی مدت آزاردهنده خواهند بود و یا دوچرخه سوار را در فرودها اذیت می‌کنند. بسیاری از افرادی که تمایل به خرید دوچرخه کوهستان و سواری کردن با آن دارند بانوان هستند.

شرکت‌های سازنده سایز فریم این وسایل نقلیه را بر اساس اینچ و در اندازه‌های مختلفی طراحی و تولید می‌نمایند که هر کدام برای قد و قامت‌های خاص بانوان مناسب هستند. برای نمونه دوچرخه کوهستان با سایز فریم ۱۴ تا ۱۵ اینچ مناسب بانوانی است که قد و قامت آن‌ها میان ۱۴۸ تا ۱۵۸ سانتی‌ متر است.

اگر دوچرخه کوهستان که برای خرید در نظر گرفته‌اید دارای سایز فریم ۱۵ تا ۱۷ اینچ است، یعنی افراد و بانوانی که قد آن‌ها ۱۵۸ تا ۱۶۸ سانتی‌ متر است می‌توانند به راحتی از آن استفاده کرده و از سوار شدن بر روی آن لذت ببرند.

دوچرخه‌های کوهستان با سایز فریم ۱۷ تا ۱۸ اینچ برای بانوانی که قد ۱۶۸ تا ۱۷۸ سانتی‌ متر دارند مناسب به نظر می‌رسند. در حالی که فریم ۱۹ اینچ برای قد و قامت‌های ۱۷۸ تا ۱۸۵ سانتی‌ متر طراحی و تولید شده است.

دوچرخه کودک

انتخاب دوچرخه با سایز مناسب برای کودکان از اهمیت خاصی برخوردار شده است. چراکه این افراد به طور دائم در حال رشد و تکامل بوده و اگر سایز مناسبی را برای دوچرخه آن‌ها انتخاب نکنید با مشکلات و اختلالاتی در رشد مواجه خواهند شد. از سوی دیگر انتخاب سایز دوچرخه کوچکتر از حد مورد نیاز و یا بزرگتر از قد و قامت و سن کودک نیز برای او مشکلاتی به همراه دارد.

سایز دوچرخه

یکی از مهمترین این مشکلات ایجاد درد در بخش‌های مختلف بدن از جمله پایین کمر است. کودکان پس از سوار شدن بر روی دوچرخه‌های با سایز نامناسب، کوچکتر و یا بزرگتر، احساس درد در ناحیه گردن و یا دست‌های خود خواهند داشت. همچنین ممکن است نتوانند به خوبی دوچرخه را راه بیندازند و یا حتی آن را متوقف کنند که این خود مشکلات و دردسرهای زیادی را برای آنان به وجود خواهد آورد.

کودکان با چنین دوچرخه‌هایی نمی‌توانند به خوبی سواری کردن را یاد بگیرند. استفاده از دوچرخه با سایز نامناسب به ایجاد ترس از دوچرخه سواری در آن‌ها منجر خواهد شد. در بسیاری از موارد والدین بدون توجه به قد و قامت کودک برای او دوچرخه‌ای را انتخاب و خریداری می‌کنند که در این صورت ممکن است دست کودک به فرمان نرسد و یا او از سواری کردن با دوچرخه به اندازه کافی لذت نبرد.

پس برای اینکه در رشد جسمانی و پرورش روحی و ذهنی کودک اختلالی به وجود نیاورید و یا به او کمک کنید تا از گردش، تفریح و بازی با دوچرخه لذت ببرد باید سایز مناسب دوچرخه را برای او انتخاب کنید.

دوچرخه کودک برای یک دوچرخه سوار مبتدی و یا کودکانی که تاکنون از دوچرخه‌های تعادلی استفاده کرده‌اند باید به گونه‌ای طراحی شده و ساختار آن به نحوی باشد که کودک بتواند به راحتی بر روی صندلی و یا زین قرار گرفته و پاهای خود را کاملاً صاف بر روی زمین قرار دهد.

در حقیقت کودکان باید بتوانند به راحتی دوچرخه را با کمک پاهای خود متوقف نمایند. پس ارتفاع صندلی دوچرخه کودکان به ویژه کودکان ۴ تا ۶ ساله و دارای قد میان ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتی‌ متر باید با توجه به سطح داخلی پای کودک تنظیم شود.

از نظر بسیاری از افراد خرید دوچرخه با سایز مناسب درست مشابه با خرید یک جفت کفش است. یعنی به همان صورتی که شما نمی‌توانید یک جفت کفش که چند سایز از پای شما بزرگتر و یا کوچکتر است را به راحتی به پا کنید و از قدم زدن با آن لذت ببرید به همان شکل هم نمی‌توانید از دوچرخه‌های با سایزهای کوچکتر و یا بزرگتر استفاده کنید.

پس این باور عمومی که بهتر است برای کودک خود دوچرخه‌ای با سایز بزرگتر انتخاب و خریداری کنید تا بتواند چندین سال از آن استفاده کند باوری کاملاً غلط است. در واقع باید سعی خود را به کار گیرید تا از میان انواع مختلف دوچرخه‌های موجود در بازار محصولی را برای خرید در نظر بگیرید که کودک شما بتواند موقع نشستن بر روی صندلی به راحتی فرمان را در دستان خود بگیرد و یا دوچرخه را تحت کنترل خود در بیاورد.

وی باید در این شرایط تسلط کامل و کافی بر ترمز داشته و یا به خوبی بتواند رکاب بزند. در چنین شرایطی قادر است در مواقع نیاز سرعت خود را افزایش داده و یا از میزان آن کم کند تا با آسیب مواجه نشود.

روش‌های محاسبه سایز دوچرخه کودک

یکی از بهترین راهکارها برای محاسبه سایز مناسب دوچرخه برای کودکان و بزرگسالان کمک گرفتن از چارت سایز ارائه شده توسط شرکت و کمپانی سازنده است. علاوه بر این مورد شما می‌توانید سایز دوچرخه را بر اساس طول فاق پا و یا طول دست‌ها محاسبه نمایید.

برای دسترسی به این شاخص باید در ابتدا ارتفاع داخلی پا یعنی فاق تا کف پا را در نظر بگیرید و یا بدانید که کشیدگی دست‌ها تا چه اندازه است. ارتفاع داخلی پا و یا فاق تا کف پا نشان دهنده قد و قامت دوچرخه سوار در حالت ایستاده بوده و تاثیر بالایی بر انتخاب سایز مناسب دوچرخه دارد.

برای محاسبه میزان کشیدگی دست‌ها نیز باید در ابتدا به شاخصی به نام ape index بدن دسترسی پیدا کنید که در حقیقت حاصل کسر کردن اندازه دستان دوچرخه سوار، در حالتی که در راستای شانه و به طرفین کشیده شده، از قد و قامت در حالت ایستاده است.

اگر پس از این تفریق، این شاخص یک عدد مثبت را نشان دهد، یعنی طول دستان دوچرخه سوار از قد او بلندتر بوده و باید دوچرخه با سایز بزرگتر انتخاب و خریداری شود. در غیر این صورت بهتر است به خرید دوچرخه‌ با سایزهای کوچکتر دست بزنید./۱۹۷۷۱۹

1 دیدگاه در “کدام سایز دوچرخه بهتر است؟

  1. احمد گفت:

    اطلاعات خوبی بود . ممنون
    فقط نکته مهم در خرید دوچرخه اینه از یک فروشگاه معتبر خرید کنین. فروشگاههای اینترنتی قیمت و کیفیت خوبی دارن

نظرات