تفریحات

داروها و روشهای درمان گلودرد شدید

0

داروها و روشهای درمان گلودرد شدید

گلو درد در واقع التهاب حلق یا گلو است که منجر به بروز احساس گلودرد و سوزش می‌شود. گلودردها معمولاً به دو صورت ویروسی و باکتریایی ایجاد می‌شوند. انواع عفونت‌های ویروسی و گلودرد همانند آنچه در سرماخوردگی و آنفلوانزا دیده می‌شود، معمولاً همراه با تب، درد عضلانی و آبریزش بینی همراه بوده و تنها علائم آن به مرور بهبود می‌یابند. گلودردهای ویروسی معمولاً پس از چند روز به خودی خود درمان می‌شوند. در نقطه مقابل، عفونت‌های باکتریایی عامل گلودرد نیز وجود دارند که با باکتری‌های استرپتوکوکی ایجاد می‌شوند. علائم این گلودردها همانند انواع عفونت‌های ویروسی اما شدیدتر بوده و بهبود آن نیز به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. اغلب عفونت‌های باکتریایی با سردرد، تورم غدد و درد معده همراه است. عفونت استرپتوکوکی معمولاً به دلیل اثرات مخربی که بر قلب و کلیه‌ها به‌جا می‌گذارد باید با آنتی بیوتیک درمان شود.

گلودردروشهای درمان گلودرد

درمانهای خانگی گلودرد

۱- غرغره آب نمک

از مؤثرترین راه‌های بهبود گلودرد در زمان سرماخوردگی، غرغره آب نمک است. غرغره مرتب در طول روز با آب ولرم می‌تواند تورم گلو را کاهش داده و مخاط حلق را نرم و باکتری‌ها را از بین ببرد. در صورت شور بودن محلول می‌توان از کمی عسل برای شیرین شدن آب استفاده کرد.

گلودرد

۲- قطره مخصوص گلودرد

استفاده از قطره مخصوص گلودرد، ترشح بزاق را تحریک کرده و همین امر گلو را مرطوب نگه می‌دارد. در این میان، آب نبات‌های سفت با طعم‌های نعناعی و تند نیز مؤثر هستند. شربت سینه نیز درد را کاهش داده و به عنوان یک مسکن عمل می‌کند.

۳- چای داغ

مصرف یک فنجان چای داغ راهکار سریعی برای کاهش گلودرد به شمار می‌رود. انواع چای‌ها حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان هستند که با تقویت سیستم ایمنی بدن علیه عفونت‌ها می‌تازند. پزشکان توصیه می‌کنند برای افزایش اثر چای می‌توان یک قاشق عسل نیز به آن افزود. در واقع، عسل خاصیت ضد باکتریایی داشته و درمان را تسریع می‌بخشد.

۴- سوپ جوجه

سوپ جوجه، یکی دیگر از درمان‌های اصیل و کهن دنیا در درمان سرماخوردگی و گلودرد به شمار می‌رود. سدیم موجود در آب جوجه خاصیت ضد التهابی داشته و به بهبود گلودرد کمک شایانی می‌کند. در واقع، مصرف مواد غذایی مغذی در زمان سرماخوردگی بدن را تقویت کرده و از این رو، زمان درمان کاهش می‌یابد

۵- جوشانده گل ختمی

مصرف جوشانده گل ختمی از صدها سال پیش درمانی طبیعی و مفید برای بهبود گلودرد، سرفه و سرماخوردگی شناخته می‌شده است. گل ختمی دارای خواصی است که به طور طبیعی با عامل گلودرد مبارزه می‌کند.

۶- استراحت

علاوه بر همه درمان هایی که اشاره شد، استراحت یکی از سریع ترین راهکارها برای درمان گلودرد و سرماخوردگی محسوب می‌شود. بخش اعظم گلودردها بر اثر ویروس‌های سرماخوردگی ایجاد می‌شود. بیماران با استراحت کافی می‌توانند بدن خود را در مقابل ویروس‌ها بیمه کنند.

۷- دستگاه بخور

هوای منزل را مرطوب نگه‌ دارید. این کار از خشک‌شدن غشای مخاط راه تنفسی جلوگیری کرده و سوزش آن را کم می‌کند تا بتوانید راحت‌تر بخوابید. آب دستگاه بخور را هر روز عوض کنید و حداقل هر ۳ روز یک بار آن را بشویید تا از تجمع قارچ‌ها و باکتری‌های مضر در آن جلوگیری شود.

۸- خودداری از استعمال دخانیات

مبتلایان به گلودرد ناشی از سرماخوردگی باید از استعمال دخانیات یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار سایرین خودداری کنند. استفاده از ضد احتقان‌ها با نرم و رقیق کردن مخاط بینی، تنفس را راحت تر کرده و عبور هوا از مجاری هوایی را تسهیل می‌کند در نتیجه، گلودرد سریع تر بهبود می‌یابد. قرار دادن پدهای گرم روی گلو می‌تواند مخاط را نرم و درد این ناحیه را کاهش دهد.

۹- مصرف مایعات

مصرف مایعات را دو برابر معمول کنید. مایعات باعث رقیق‌شدن خلط و تسریع خروج آن می‌شود.

۱۰- عسل و لیموترش

از عسل و لیمو ترش استفاده کنید. یک قاشق عسل و آب یک عدد لیمو ترش را در یک لیوان آب داغ حل کنید و بگذارید در دمای اتاق سرد شود و سپس آن‌را جرعه جرعه بنوشید. عسل درد گلو را تسکین داده و لیمو به کاهش خلط کمک می‌کند.

گلودرد

۱۱- آب نبات

آب‌نبات بمکید. این کاربه خودی خود آرام بخش نیست، اما با تحریک بزاق موجب شست و شو و تمیز‌شدن حلق می‌شود.

داروهای گلودرد

طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی در صورت یقین به ویروسی بودن گلو درد، درمان آنتی بیوتیک لازم نیست ولی اگر در تشخیص آن شک وجود داشته باشد باید درمان با آنتی بیوتیک انجام شود.

بهترین درمان گلودرد چرکی تزریق پنی سیلین می باشد با توجه به اینکه درمان خوراکی باید حداقل ۱۰ روز ادامه یابد و اکثر بیماران این دوره درمانی را به طور کامل سپری نمیکنند دچار عوارض روماتیسمی می شوند.

۱- قرص مکیدنی

استفاده از قرص های مکیدنی: برخی از قرص های مکیدنی ضد گلودرد حاوی منتول هستند. منتول عنصری است که بافت گلو را بی حس می کند و با تسکین موقت سوزش و درد گلو همراه است.

گلودرد

۲- قرص ایبوپروفن (Ibuprofen)

یا همان قرص بروفن نوعی داروی ضد درد است که برای کاهش و تسکین دردهایی مثل دندان درد و دردهای قاعدگی مصرف می‌شود. این دارو با نام دیگر بروفن نوعی داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی است که برای تسکین علائم آرتریت (التهاب مفصل)، دیسمنوره (قاعدگی دردناک)، حملات نقرس و آسیب‌های حین ورزش و نیز به عنوان تب‌بر و ضد درد به ویژه در دردهای ناشی از التهاب استفاده می‌شود. از این دارو برای درمان گلو درد هم می‌توان استفاده نمود. سازمان بهداشت جهانی بروفن را در فهرست داروهای اساسی قرار داده است. این فهرست داروهایی را در بر می‌گیرد که باید در هر مرکز درمانی موجود باشند.

عوارض قرص ایبوپروفن شامل سردرد، سرگیجه، اضطراب، افزایش خطر حمله قلبی، خستگی‌ یا خواب‌‌آلودگی‌ شدید، درد یا سوزش‌ معده‌، تهوع‌ یا استفراغ‌، مدفوع‌ سیاه‌ و قیری‌، علایم‌ شدید آنفلوآنزا، افزایش‌ وزن‌، کبودی‌ یا خونریزی‌ غیرطبیعی‌، بثورات‌ جلدی‌ و زخم‌های‌ دهانی‌ می‌باشد

۳- قرص استامینوفن

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از استامینوفن برای درمان سردرد، کمردرد، گلو درد، سرماخوردگی و به عنوان تب‌بر استفاده می‌کنند. در واقع این دارو به عنوان یک مسکن، مقام اول را در بین داروهای مسکن دیگری که بدون نسخه پزشک از داروخانه‌ها تهیه می‌شوند، در ایالات متحده امریکا و در سراسر دنیا دارد. این قرص با نام‌های تجاری استامینوفن، پاراستامول و تایلنول به فروش می‌رسد و به شکل‌های قطره، قرص، شربت و شیاف وجود دارد. توجه داشته باشید که مصرف این دارو نباید بیش از ۱۰ روز ادامه یابد، مگر آنکه زیر نظر پزشک باشد‌.

عوارض قرص استامینوفن شامل یبوست، سرگیجه، خواب‌آلودگی، خشکی دهان، برافروختگی، سبکی سر، کاهش اشتها، تهوع، مشکل یا درد به هنگام ادرار و تعرق می‌باشد.

۴- قرص آسپرین (Aspirin)

قرص آسپرین (Aspirin) در مورادی مثل کاهش درد و التهاب کاربرد دارد. به رده درمانی داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی تعلق دارد و به شکل قرص در دسترس است. این دارو علاوه بر خاصیت تسکین دهندگی، تب‌بر و ضد التهاب هم هست، ضمن اینکه اثرهایی نظیر ایجاد زخم‌های گوارشی و جلوگیری از لخته‌شدن خون را نیز از خود نشان می‌دهد. آسپرین به صورت قرص‌های سفید یا بلورهای سوزنی شکل یا به صورت پودرهای بلورین موجود می‌باشد. توصیه می‌شود افراد زیر ۲۰ سال آسپرین مصرف نکنند.

عوارض قرص آسپرین شامل تحريک ملايم دستگاه گوارش، واكنش‌های پوستی، نارسایی كلیوی، كبدی و عوارض عصبی نظیر اغتشاش، سرگیجه، وزوز گوش، تشنج و افسردگی، مدفوع سیاه خونی، سرفه خونی، تهوع یا استفراغ و مشکلات شنوایی می‌باشد.

۵- آموکسی‌سیلین (Amoxicillin)

گلو درد می‌تواند ناشی از عفونت باشد که در این مواقع مصرف آنتی بیوتیک‌ها با تجویز پزشک تا حد زیادی به رفع آن کمک خواهد کرد. آموکسی‌سیلین (Amoxicillin) از داروهای خانواده پنی‌سیلین‌ها و یکی از مهمترین و پرمصرف‌ترین آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی برای درمان عفونت است. از این دارو در درمان بسیاری از عفونت‌ها مانند عفونت گوش میانی، سینوزی استفاده می‌شود. این دارو به صورت کپسول، قرص، شربت و سوسپانسیون در داروخانه‌ها موجود است. گلودرد استرپتوکوکی، پنومونی، عفونت‌های پوستی، عفونت‌های مجرای ادراری، بیماری لایم و عفونت‌های کلامیدیایی استفاده می‌شود. این دارو برای درمان جوش‌های چرک‌دار و همچنین‌ درمان‌های دندان پزشکی هم بسیار پرکاربرد است.

عوارض آموکسی سیلین شامل عوارض گوارشی، تهوع و استفراغ، اسهال و واکنش‌های حساسیتی، راش پوستی، احساس خستگی، زردی پوست، خشکی دهان، سرگیجه، سردرد و معده درد می‌باشد.

۶- آمپی سیلین (Ampicillin)

آمپی سیلین (Ampicillin) نوعی آنتی‌بیوتیک است که در درمان عفونت‌های گوارشی و ادراری تجویز می‌شود. ممکن است افراد با مصرف این دارو دچار برخی از عوارض آن همچون اسهال و یا حساسیت‌های پوستی شوند. این دارو بیشتر در عفونت‌های سیستمیک، عفونت حاد یا مزمن دستگاه ادراری ناشی از ارگانیسم‌های حساس و در مننژیت کاربرد دارد. آمپی سیلین به اشکال مختلفی همچون کپسول، شربت و آمپول در دسترس می‌باشد. عوارض آمپی سیلین شامل تهوع و استفراغ، اسهال، راش پوستی و تشنج می‌باشد.

گلودرد

این مطلب تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شود و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

نظرات