غایبان بزرگ جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه

0

غایبان بزرگ جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه

غایبان بزرگ جام جهانی : هر چهار سال وقتی بازی‌های مقدماتی جام جهانی به پایان می‌رسد و تیم‌های صعودکننده به جام جهانی مشخص می‌شوند، یک سری غایب بزرگ داریم. در جام جهانی روسیه ۲۰۱۸ هم، غیبت چند تیم بزرگ خبرسازتر از حضور برخی تیم‌ها شده است. تیم‌هایی که حضورشان به گرمای جام جهانی کمک می‌کرد و هوادارانشان از قدیمی‌ترین هولیگان‌های فوتبالی هستند اما از صعود به جام جهانی بازماندند.

  غایبان بزرگ جام جهانی

از هر زاویه‌ای که نگاه کنید جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ پر از شگفتی است. این شگفتی‌ها از حضور ایسلند و پاناما برای اولین‌بار در جام جهانی شروع می‌شود. دو تیمی که از زمان مسابقات یورو ۲۰۱۶ تبدیل به شگفتی شدند. این مقاله که تلفیقی از انتخاب‌ چند منتقد ورزشی در سایت‌های فوتبال است، به بررسی غایبان بزرگ جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه می‌پردازد. تیم‌هایی که عدم حضورشان در جام جهانی و حذف‌شان در مرحله مقدماتی ما را شوکه کرد.

 

  1. ایتالیا

احتمالا ایتالیا را می‌توان بزرگترین غایب جام جهانی امسال محسوب کرد. تیم ایتالیا یکی از پرافتخارترین و موفق‌ترین تیم‌های فوتبال در ادوار مختلف جام جهانی بوده است. آنها صاحب چهار عنوان قهرمانی جام جهانی در سال‌های ۱۹۳۴، ۱۹۳۸، ۱۹۸۲ و ۲۰۰۶ هستند و دو بار هم در سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۹۴ قهرمان جهان شدند. سال ۱۹۹۰ هم مقام سوم را کسب کردند.

ایتالیا در مرحله مقدماتی به طرز عجیبی مقابل رقبایش ضعیف ظاهر شد. با یک مساوی جلوی اسپانیا در بازی رفت و سه گل خورده در بازی برگشت و نمایش ضعیف دیگری جلوی سوئد که باز هم به یک مساوی و شکست منجر شد آنها از گردونه رقابت‌های جام جهانی حذف شدند در حالی که این آخرین شانس دروازه‌بان اسطوره‌ای ایتالیا، جیان لوییجی بوفون بود تا برای آخرین بار در کارنامه‌اش جام جهانی دیگری را ثبت کند.

غایبان بزرگ جام جهانی

خیلی از فوتبال‌دوستان حتی اگر طرفدار ایتالیا نبودند از اینکه بوفون جام جهانی را از دست می‌دهد و تا دوره بعد هم به احتمال قریب به یقین بازنشسته می‌شود، از حذف ایتالیا ناراحت شدند. ایتالیا همیشه یکی از تیم‌هایی بوده که لحظات دراماتیک در جام جهانی خلق کرده چه با بردهایش در دقایق آخر و چه مثلا آن پنالتی روبرتو باجو در فینال نفس‌گیر مقابل برزیل که خراب شد و ایتالیا در یک قدمی قهرمانی از دست یافتن به جام باز ماند.

حتی حالا هم با به پایان رسیدن کارنامه بوفون و دنیل دی روسی به عنوان دو بازیکن درجه یک بدون حضور در جام جهانی بزرگترین درام تراژیک را ایتالیا خلق کرده است. بعد از حذف ایتالیا چند روز پیش خبر رسید که روبرتو مانچینی سرمربی جدید تیم ملی ایتالیا شده. ونتورا سرمربی قدیمی این تیم بعد از حذف ایتالیا در بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه اخراج شد.

 

  1. آمریکا

آمریکا میزبان جام جهانی ۱۹۹۴ بود. آنها تا مرحله یک هشتم نهایی رفتند و در نهایت بازی را به برزیل واگذار کردند. تا پیش از آن تیم ملی آمریکای شمالی توجه چندانی را به خودش جلب نمی‌کرد چراکه فوتبال آمریکایی بیشتر در آنجا طرفدار داشت. از ۱۹۹۴ فوتبال آمریکای شمالی رشد کرد. بعد از آن باشگاه‌ها شروع کردند به جذب ستاره‌هایی که در آستانه بازنشستگی‌شان بودند مثل دیوید بکهام.

از سال ۱۹۹۰ به بعد تیم فوتبال آمریکا موفق شد در پنج جام جهانی متوالی حضور پیدا کند. آنها در جام جهانی ۲۰۰۲ توانستند تا مرحله یک چهارم نهایی هم صعود کنند. در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ آنها از ترینیداد و توباگو و کاستاریکا شکست خوردند و با هندوراس مساوی کردند و در نتیجه حضورشان در جام جهانی منتفی شد. در مسابقات پیش‌ بینی فوتبال کمتر کسی به حذف آمریکا فکر کرده بود.

 

  1. شیلی

شیلی تیمی است که تاریخچه طولانی حضور در جام جهانی را دارد. آنها از اولین دوره جام جهانی در این رقابت‌ها حضور داشتند. سال ۱۹۶۲ بهترین دستاوردشان رسیدن به مقام سومی جهان بود. مدافع عنوان قهرمانی کوپا آمریکا، یعنی شیلی، حتی شانس حضور در پلی‌آف را هم پیدا نکرد. تیم‌شان در دهه ۹۰ درگیر حاشیه‌های مشکوکی شد که توسط آنها می‌خواست عدم صلاحیت برزیل و صلاحیت خودشان را ثابت کنند. به دنبال این حاشیه روبرتو روخاس، دروازه‌بان آنها که نقش کلیدی در آن حاشیه‌ها داشت برای همه عمر از بازی فوتبال منع شد. او ادعا کرده بود طرفداران برزیل به او حمله کرده‌اند. ممنوعیت حضور شیلی در بازی‌های جام جهانی سال ۱۹۹۸ برداشته شد و بعد از آن از چهار جام جهانی در سه تایشان حضور داشت و به جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه هم راه پیدا نکردند.

 

  1. هلند

غایبان بزرگ جام جهانی

هلند هم یکی دیگر از تیم‌هایی است که سابقه درخشانی در جام جهانی دارد. آنها در مرحله مقدماتی با سوئد و فرانسه هم‌گروه بودند و بخاطر تفاضل گل از صعود به جام جهانی باز ماندند و تیم سوم گروه شدند. هر چند که واقعا در بازی‌ها ضعیف ظاهر شدند. آنها فینالیست جام جهانی ۱۹۷۴، ۱۹۷۸ و ۲۰۱۰ بودند و در جام جهانی گذشته هم به مرحله نیمه نهایی راه یافتند و این خداحافظی غمگینی با آرین روبن ستاره تیم بود که دلیل شهرتش این بود که در دوران بازی‌اش هر ۱۱۲ دقیقه یا یک گل برای تیم ملی هلند به ثمر می‌رساند یا پاس گل می‌داد. هلند دوران کرایوف و رودگلیت هنوز هم یکی از تیم‌های زیبا و تاریخ‌ساز فوتبال به شمار می‌رود و جام جهانی یکی از اسامی دراماتیکش را از دست داده است.

 

  1. کامرون

قهرمان پنج دوره جام ملت‌های آفریقا و آخرین قهرمان این رقابت‌ها نتوانست جواز حضور در جام جهانی ۲۰۱۸ را کسب کند. لقب تیم کامرون «شیرهای سرکش» است. اولین‌بار سال ۱۹۸۲ توانستند به جام جهانی راه پیدا کنند. بهترین نتیجه را هم سال ۱۹۹۰ در دومین حضورشان در جام جهانی کسب کردند که در آن بازی به مرحله یک چهارم نهایی راه پیدا کردند. آنجا هم مقابل انگلستان در یک بازی سخت با نتیجه نزدیک ۳ بر ۲ بازی را واگذار کردند. کامرون در سال‌های اخیر یکی از بهترین تیم‌های آفریقایی بود و حذف شدن آنها توسط نیجریه باعث شد که یکی از اولین تیم‌های تاثیرگذار قاره آفریقا از حضور در جام جهانی باز بماند.

 

  1. غنا

آنها اولین‌بار در سال ۲۰۰۶ به جام جهانی راه یافتند که میزبانش آلمان بود. بعد از آن در هر سه دوره بعدی جام جهانی توانایی‌هایشان را نشان دادند. توقع می‌رفت که به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه هم راه پیدا کنند چراکه، در سال ۲۰۱۰ توانستند تا مرحله یک چهارم نهایی هم بالا بروند و آنجا توسط اروگوئه حذف شدند.

 

  1. پاراگوئه

پاراگوئه را با دروازه‌بان عجیب و غریبش خوزه لویی چیلاورت به یاد می‌آوریم که به دروازه‌اش طلسم می‌بست و تا جلوی دروازه حریف می‌آمد تا گل بزند. تیم پاراگوئه در چهار دوره قبلی جام جهانی حضور داشت. آنها در مرحله مقدماتی به ونزوئلا و برزیل و اروگوئه باختند و از صعود به جام جهانی بازماندند.

همه این هفت تیم رقبای قدری داشتند که حالا در جام جهانی حضور دارند. طرفداران این هفت تیم حالا برای جام جهانی ۲۰۱۸ باید به دنبال تیم‌های جدیدی برای خودشان باشند تا مسابقات جام جهانی همچنان برایشان سرگرم‌کننده باقی بماند.

 

 

نظرات