arongroups

بیوگرافی شهید جانی بت اوشانا از سربازی تا شهادت + خانواده و نحوه شهادت

1

بیوگرافی شهید جانی بت اوشانا از سربازی تا شهادت + خانواده و نحوه شهادت

شهید جانی بت اوشانا کیست

شهید جانی بت اوشانا متولد ۱۵ شهریور ۱۳۴۳ در تهران و آشوری بوده که در تاریخ ۲۱ اسفندماه ۱۳۶۳ در منطقه عملیاتی بدر به شهادت رسید. جانی بت اوشانا، سرباز تیپ ۵۵ هوابرد ارتش بود که در شرق دجله در منطقه عملیاتی بدر به شهادت رسید و پیکرش پس از ۳۸ سال از طریق DNA در اردیبهشت ۱۴۰۲ شناسایی شده است. ادامه بیوگرافی شهید جانی بت اوشانا را می خوانید.

بیوگرافی شهید جانی بت اوشانا از سربازی تا شهادت + خانواده و نحوه شهادت

بیوگرافی جانی بت اوشانا

مجله حرف تازه : شهید جانی بت اوشانا متولد ۱۵ شهریور ۱۳۴۳ در تهران و آشوری بوده که در تاریخ ۲۱ اسفندماه ۱۳۶۳ در منطقه عملیاتی بدر به شهادت رسید. جانی بت اوشانا، سرباز تیپ ۵۵ هوابرد ارتش بود که در شرق دجله در منطقه علمیاتی بدر به شهادت رسید. جانی بت اوشانا از شهدای آشوری دفاع مقدس می باشد که پیکرش پس از ۳۸ سال از طریق DNA در اردیبهشت ۱۴۰۲ شناسایی شده است

بیوگرافی جانی بت اوشانا شهید آشوری از سربازی تا شهادت + خانواده و نحوه شهادت

زندگینامه شهید آشوری جانی بت اوشانا

جانی بت اوشانا در خانواده ای آشوری و متدین به دین مسیحیت، در ۱۵ شهریور ۱۳۴۳ در شهر تهران، چشم به جهان گشود. شهید اوشانا دیپلم ادبیات داشت و متولد و بزرگ‌شده محله کمالی مخصوص تهران است. سه برادر داشت که هر ۳ به رحمت خدا رفتند و در حال حاضر یک برادرزاده دارد. پدر و مادر شهید جانی بت اوشانا نیز فوت کردند.

عکس خانواده و پدر و مادر شهید اوشانا

عکس خانواده و پدر و مادر شهید جانی بت اوشانا

پدر و مادر شهید اوشانا و هر ۳ برادر وی در سال‌های گذشته فوت کرده‌اند. یکی از برادران در خارج از کشور و دیگری در ارومیه دفن شده‌اند. از این خانواده حتی انجمن آشوریان نیز بی‌اطلاع بودند و تقریبا ارتباط‌شان مدت‌هاست با انجمن قطع شده است. برادر سوم نیز در سال‌های پایانی عمرش مسلمان شد و پس از فوت در بهشت زهرا(س) تهران آرمیده است. در همین رابطه فرزند دختر آن مرحوم شناسایی شد (مسلمان) تا برنامه‌های تشییع عموی شهیدش هماهنگ شود.

دیدار رهبر انقلاب با خانواده شهید

یکی از برنامه‌های مستمر رهبر انقلاب دیدار با خانواده شهداست. طبق همین برنامه، رهبر انقلاب همزمان با ایام ولادت حضرت مسیح علیه‌السلام به دیدار خانواده‌های شهدای آشوری و مسیحی می‌روند. در تاریخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۶۵ رهبر انقلاب -در دوران ریاست جمهور‌ی‌شان- در منزل شهید جانی بت اوشانا حاضر شدند. تصاویر این دیدار در سال ۱۳۹۷ و روایت آن نیز در کتابی با عنوان «مسیح در شب قدر» از سوی انتشارات صهبا منتشر شد.

نحوه شهادت

شهید «جانی‌ بِت اوشانا فقی بکلو» سرباز تیپ ۵۵ هوابرد ارتش جمهوری اسلامی ایران و از شهدای گرانقدر اقلیت‌های مذهبی بود که برای حفظ تمامیت ارضی و جلوگیری از دست‌درازی به آب و خاک ایران اسلامی، در عملیات بدر (۱۳۶۳) به درجه رفیع شهادت رسید و عنوان «شهید وطن» به او تعلق گرفت.

جانی بت از جوانان عاشوری بود که در سال ۶۳ به سربازی اعزام میشود و در تیپ ۵۵ هوابرد ارتش خدمت می کند. او در عملیات بدر در منطقه هورالعظیم به شهادت رسید

ایشان در حالی که دو مانده بود سربازی اش تمام بشود در جبهه هورالهویزه یا هورالعظیم که از بزرگترین تالاب های کشور در استان خوزستان است، شهید شد. اما پیکرش در منطقه دشمن جا و این شهید عزیز مفقودالاثر شد. در نهایت در اردیبهشت ۱۴۰۲ پیکرش پس از ۳۸ سال شناسایی شد.

وصیت نامه جانی بت اوشانا

وصیت نامه جانی بت اوشانا

جانی دو روز قبل از شهادتش در ۲۱ اسفندماه ۱۳۶۳، پاکتی به یکی از رفقای آشوری جانی در جبهه داد و گفته: «این وصیت نامه من است. این را به خانواده ام برسان». رفیقش مجروح شده بود و نتوانسته بود نامه را برای خانواده شهید بیاورد. اما پس از مدتی هنگامی که نامه را آورد، خانواده شهید نامه را باز کردند. با این جملات شروع شده بود: به نام خدا، خانواده عزیزتر از جانم، هنگامی که این کاغذها را در دست دارید، امیدوارم که حالتان خوب باشد و در کنار هم، آن زندگی خوش و خرمی را که همواره در نظر من بوده است، داشته باشید و از عنایات ایزد یکتا و حضرت عیسی مسیح و حضرت مریم که تنها حامیان مسیحیان، به خصوص خانواده ما می باشند، بهره مند باشید. این سطور را در لحظه های قبل از حرکت، برای بازپس گیری حق و خاک کشورمان به سوی دشمن متجاوز، برایتان مینویسم (مسیح در شب قدر، ۱۹۱:۱۳۹۴ )

بیوگرافی جانی بت اوشانا شهید آشوری از سربازی تا شهادت + خانواده و نحوه شهادت

شناسایی پیکر پس از ۳۸ سال

پیکر شهید جانی‌بت اوشانا پس از ۳۸ سال از طریق DNA شناسایی شده است. اواسط اسفند سال گذشته نیروهای تفحص پیکر شهید اوشانا را تفحص کردند و به‌سرعت از طریق آزمایش DNA هویت او مشخص شد

چند روز پیش انجمن آشوریان ایران پوستری از یک شهید اقلیت منتشر و اعلام کرد: «نام این شهید «جانی بت اوشانا» است. پس از ۳۸ سال پیکر این شهید از طریق DNA شناسایی شده است اما ستاد تفحص هیچ نام و نشانی از خانواده‌اش پیدا نکرده است. از این رو در صورت شناسایی این شهید، با دبیرخانه انجمن تماس بگیرید». پدر و مادر و برادر جانی در آرامستان عاشوری‌ها در اسلامشهر به خاک سپرده شدند و حالا تنها یک دختر عمو و یک دختر عمه دارد

عکس های شهید جانی بت اوشانا

مراسم تشییع و خاکسپاری شهید جانی بت اوشانا

روز چهارشنبه ۶ اردیبهشت از ساعت ۱۶ مراسم وداع با پیکر شهید در معراج شهدای تهران با حضور عموم مردم برگزار شد.

همچنین روز پنجشنبه ۷ اردیبهشت مراسم وداع در پادگان ۰۱ ارتش برگزار می‌شود و پیکر مطهر شهید در روز جمعه ۸ اردیبهشت بعد از نماز جمعه تهران بر دوش مردم پایتخت بدرقه خواهد شد.

برنامه اختصاصی کلیسا نیز طبق آیین مذهبی آشوریان بعد از نماز جمعه در کلیسای حضرت یوسف برگزار و پیکر شهید جانی‌بت اوشانا برای تدفین به اسلامشهر منتقل می‌شود»

منبع: گرداوردی شده در مجله اینترنتی حرف تازه

1 دیدگاه در “بیوگرافی شهید جانی بت اوشانا از سربازی تا شهادت + خانواده و نحوه شهادت

  1. ت گفت:
    3
    0

    اونوقت یه عده پشمک که نه زمان جنگ نه زمان داعش جنم و غیرت جنگیدن و دفاع از مملکتو داشتن و آرزوشون گداشتن پاسپورت اماراته دم از ایران میزنن و فقط در حد خالکوبی حاضرن مایه بزارن

نظرات