تفریحات

راه های جلوگیری از گرفتگی گوش در هواپیما

0

حتما برایتان پیش آمده که در مسافرت های هوایی دچار اختلال در شنوایی یا گرفتگی در گوش شوید. این اتفاق که بیشتر در صعود و فرود هواپیما رخ می دهد. گرفتگی گوش که عامل اختلال در شنوایی می شود ممکن است تا روزها بعد از پرواز همراه شما باشد. همین موضوع باعث شده که خرید بلیط هواپیما و پرواز با هواپیما برای بیشتر افراد ناخوشایند باشد از سفرهای هوایی اجتناب کنند. در بسیاری موارد هم کودکان دچار این مشکل می شوند و والدین نمی دانند که در صورت بروز این اتفاق چه باید کرد. در این مطلب قصد داریم تا به تمام سوالات شما در مورد گرفتگی گوش و درد ناشی از آن و چگونگی رفع عوارض گرفتگی گوش در کودکان و بزرگسالان پاسخ دهیم، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 گرفتگی گوش

علت گرفتگی گوش چیست؟

بیشتر افراد علت گرفتگی گوش در پرواز را نمی دانند. گرفتگی گوش در پرواز بیشتر در صعود و فرود هواپیما اتفاق می افتد. در واقع هنگامی که فشار هوای بیرون گوش و داخلش یکسان نباشد دچار گرفتگی گوش می شویم. این اتفاق برای برخی افراد همراه با درد و اختلال در شنوایی است. در هنگام صعود و فرود به علت تغییر ناگهانی ارتفاع فشار هوا بشدت تغییر می کند و بدن با آن سرعت توانایی سازگار کردن سیستم فشار داخلی و بیرونی گوش را ندارد. در بسیاری از موارد گرفتگی گوش پس از فرود بر طرف می شود و با یکسان شدن فشار هوا تمامی علائم گرفتگی از بین خواهد رفت.

گرفتگی گوش در هواپیما چقدر رایج است؟

بسیاری می پرسند که چرا هنگام کوه نوردی و صعود به ارتفاعات دچار گرفتگی گوش نمی شویم و این اتفاق چرا فقط در سفر های هوایی می افتد. گرفتگی گوش امری بسیار رایج است به گونه ای که هر کسی تا به حال چه خفیف و چه شدید با این اختلال مواجه شده است. شدت گرفتگی گوش در افراد مختلف، متفاوت است. اما سرماخوردگی و عفونت گوش می تواند شدت گرفتگی را افزایش دهد و در بعضی موارد باعث درد شود. در کوه نوردی شدت فشار هوا به کندی تغییر می کند از همین روی در این فعالیت با گرفتگی مانند سفر هوایی مواجه نمی شویم.

گرفتگی گوش

راه های درمان گرفتگی گوش در هواپیما

خمیازه کشیدن

خمیازه کشیدن در صعود و فرود می تواند به گرفتگی گوش کمک کند و یا اگر کشیدن خمیازه سخت است عمل بلعیدن را انجام دهید. با قورت دادن آب دهان و جویدن آدامس یا مکیدن تکه ای نبات می توانید از گرفتگی گوش تا حد زیادی جلوگیری کنید. این عمل باعث باز شدن لوله های استاش گوش می شود و فشار داخل و بیرون گوش را زودتر تنظیم می کند.

مانور والسالوا

مانور والسالوا را انجام دهید! این عمل که با بستن راه بینی و دهان و دمیدن در آن انجام می شود باعث باز شدن لوله های گوش می شود و از گرفتگی جلوگیری میکند. توصیه می شود این عمل را در هنگام صعود و فرود چند بار تکرار کنید.

گرفتگی گوش

نخوابیدن

هنگام صعود و فرود هواپیما نخوابید. هوشیاری هنگام تغییر فشار هوا خود کمک می کند تا تنظیم فشار زودتر انجام شود. همچنین در صورت بیدار بودن هنگام صعود و فرود می توانید با انجام روش های خود درمانی از گرفتگی گوش تان جلوگیری کنید.

اسپری بینی

اگر این اتفاق مدام برای شما رخ می دهد در پرواز و باعث درد و ناراحتی مداوم شما شده از اسپری های بینی بدون نسخه استفاده کنید. دقت کنید که ۳۰ دقیقه قبل از پرواز از این اسپری استفاده کنید تا در طول پرواز مشکلی نداشته باشید. استفاده بیش از حد این اسپری ها خود باعث گرفتگی بینی می شود پس از استفاده بی رویه جدا خودداری کنید. اگر به تازگی جراحی گوش انجام داده اید و یا سرماخوردگی و عفونت شدید در گوش خود احساس می کنید حتما قبل از پرواز با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت نیاز داروهای ضد احتقان برای شما تجویز کند.

مانور توین بی

مانور توین بی که مانند مانور والسالوا جهت گرفتگی گوش انجام می شود می تواند گره گشا باشد. در این مانور هنگام صعود و فرود هواپیما دهان خود را بسته و با دست بینی خود را بگیرید و محکم آب دهان خود را قورت دهید تا فشار هوا در گوش یکسان شود. این عمل قوی تر از عمل بلع بوده و کمک بهتری به رفع گرفتگی گوش شما می کند.

قالب گوش فیلتر دار

اگر درد شدید گوش در پرواز شما را آزار می دهد از قالب های گوش فیلتر دار استفاده کنید. این قالب ها را می توانید از داروخانه و یا فروشگاه های فرودگاه و فروشگاه های لوازم پزشکی تهیه کنید. این قالب ها در صعود و فرود به متعادل شدن فشار گوش کمک می کند اما با استفاده از این قالب های گوش انجام بلع و عملیات های گفته شده در بالا را فراموش نکنید.

گرفتگی گوش

جراحی گوش

در صورتی که مجبور به پروازهای مداوم و متعدد در طول ماه هستید و هموار درد و گرفتگی گوش شما را آزار می دهد و مشکلات گرفتگی حاد دارید با پزشک خود مشورت کنید. در صورت تایید ایشان و تشخیص تنگ بودن لوله های گوش با عمل جراحی و قرار دادن پرده هایی در گوش کمک به  تخلیه آب میانی گوش کرده و از درد مداوم شما جلوگیری می کند.

چه افرادی بیشتر دچار درد گوش می شوند؟

هر عملی که مجرای استاش گوش را مسدود کند یا عملکرد آن را محدود کند می تواند باعث درد و گرفتگی گوش در هواپیما شود. افرادی که دارای مجاری کوچک به ویژه در نوزادان و کودکان هستند بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند. از دیگر دلایل می شود به آلرژِی، عفونت سینوس، عفونت گوش میانی، خوابیدن در هواپیما و سرماخوردگی اشاره کرد. در صورتی که بیماری های عفونتی و سرماخوردگی شما حاد باشد بهتر است تا پرواز خود را به تعویق بیندازید چرا که گرفتگی کامل استاش باعث بروز عفونت بیشتر و امکان آسیب به پرده میانی خواهد شد. در پروازهای طولانی مدت علل الخصوص بلیط هواپیما خارجی به برطرف کردن گوش درد توجه بسیار زیادی کنید.

گرفتگـی گوش در کودکان و نوزادان

گرفتگـی گوش در نوزادان

گرفتگـی گوش در نوزادان به علت کوچک تر بودن استاش می تواند بدتر و دردناک تر باشد. برای جلوگیری از گرفتگـی گوش در نوزادان آنها را تشویق به بلعیدن مکرر کنید. این کار را می توانید با دادن پستانک به آنها انجام دهید. استفاده از قطره گوش با مشورت پزشک می تواند درد گوش نوزادان را تا حد زیادی التیام بخشد.

گرفتگـی گوش در کودکان

برای کودکان گرفتگـی گوش کمتر از نوزادان آزار دهنده خواهد بود. برای جلوگیری گرفتگـی گوش کودکان می توانید با دادن آدامس های بادکنکی و تشویق آنها به جویدن و بلع تا حد زیادی از درد ناشی از گرفتگی گوش بکاهید. دادن آبنبات و یا دمیدن در نی آبمیوه هم می تواند موثر واقع شود. سفر با نوزادان و کودکان راهنمایی خاصی دارد که والدین جوان حتما باید به آن توجه کنند.

گرفتگی گوش

جمع بندی

گرفتگـی گوش دردسری است که با شناخت راه حل های آن می توانید تا حد زیادی از شرش خلاص شوید. در برخی از ایرلاین ها برای جلوگیری از گرفتگی گوش اقدام به پخش آبنبات پیش از پرواز می کنند که خود عملی بسیار اثر بخش است. برای شناخت این ایرلاین ها و گرفتن بهترین خدمات پروازی و سفری ایمن می توانید با مراجعه به وبسایت پته و رزرو بلیط سفری راحت را با خیالی آسوده تجربه کنید./۲۷۰۷۶۸

نظرات