تفریحات

تأثیر اخبار و رویدادهای اقتصادی بر قیمت تتر

0

زمانی که ارزهای دیجیتال در دنیا به موفقیت چشم‌گیری دست پیدا کردند و ارز معرفی‌شده توسط ساتوشی ناکاموتو نظر بسیاری از افراد در سرتاسر جهان را به خود جلب کرد، رفته‌رفته نظر سایر متخصصان نیز به این ارز نوظهور جلب شد. از این رو به تحقیق دربارهٔ آن پرداختند تا جزییات به‌طور کامل مشخص شوند. این تحقیقات علاوه‌بر آن‌که مزایای بیت‌کوین را معرفی کردند، معایب آن را نیز آشکار ساختند. به‌عنوان مثال، دو مشکل اساسی که در بلاک‌چین بیت‌کوین وجود داشت، عدم مقیاس‌پذیری و همچنین نوسانات شدید این ارز دیجیتال بود. ارزهای دیجیتالی که پس از بیت‌کوین معرفی شدند، همگی در تلاش بودند تا این دو مشکل اساسی را برطرف کنند. یکی از موفق‌ترین پروژه‌ها، ابداع استیبل‌کوین‌ها بود که توانست نوسان را به‌طرز چشم‌گیری کنترل کند. حال در این مقاله می‌خواهیم به تأثیر اخبار بر قیمت تتر بپردازیم و میزان ثبات آن را بررسی کنیم.

 قیمت تتر

آیا اخبار گوناگون بر قیمت ارزهای دیجیتال اثرگذارند؟

اگر به‌عنوان یک تریدر نوپا در بازار کریپتو فعالیت می‌کنید، حتماً با این پرسش مواجه‌اید که آیا اخبار مختلف بر قیمت ارزهای دیجیتال اثرگذار خواهند بود یا رابطه‌ای میان آن‌ها وجود ندارد؟ باید گفت سال‌ها تحقیق و بررسی آمارها توسط محققین، درنهایت این موضوع را اثبات کرده‌اند که اخبار گوناگون، چه مرتبط باشند و چه غیرمرتبط، می‌توانند بازار ارزهای دیجیتال را تحت‌تأثیر قرار دهند. در حقیقت اخبار مختلفی که توسط رسانه‌ها پخش می‌شوند، بر احساسات خریداران و فروشندگان تأثیر گذاشته و تصمیمات آن‌ها را تغییر می‌دهند. به این ترتیب میزان عرضه و تقاضا در بازار تغییر کرده و قیمت ارزهای دیجیتال نیز بالا و پایین خواهند شد. در اغلب مطالعات، بیت‌کوین را به‌عنوان سردمدار ارزهای دیجیتال در نظر گرفته و تحقیقات را پیش می‌برند. طی تحقیقات گوناگون، مشخص شده‌است که بیت‌کوین می‌تواند نسبت‌به اتفاقات گوناگون واکنش نشان دهد. به‌عنوان مثال، برای ما تغییر قیمت بیت‌کوین در اثر قیام یک‌هفته‌ای در قزاقستان، عجیب به نظر می‌رسد؛ اما این اتفاقی است که در ژانویهٔ ۲۰۲۲ افتاد. از آنجا که قزاقستان رتبهٔ دوم در استخراج بیت‌کوین از نظر نرخ هش را داراست، این قیام توانست قیمت بیت‌کوین را تغییر دهد.

تأثیر اخبار بر استیبل‌کوین‌ها

با وجود آن‌که تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال در اثر اتفاقات و اخبار منتشرشده پذیرفته شده‌اند؛ اما در خصوص استیبل‌کوین‌ها موضوع کمی پیچیده‌تر می‌شود. ممکن است با این سوال مواجه شوید که تتر به‌عنوان یک استیبل‌کوین، چگونه می‌تواند تحت‌تأثیر اخبار اقتصادی دچار تغییر قیمت شود؟ آیا چنین چیزی امکان دارد؟ پیش از اشاره به رویدادی دربارهٔ LUNA و سقوط آن، بهتر است مروری بر استیبل‌کوین‌ها داشته باشیم. ارزهای دیجیتال با ثبات مکانیزم‌هایی را در پیش گرفته‌اند که به‌واسطهٔ آن بتوانند نوسانات را کنترل کنند. به‌عنوان مثال، TETHER که شناخته‌شده‌ترین استیبل‌کوین در دنیاست، با پشتوانهٔ دلار امریکا شکل گرفته‌است. به این صورت که به ازای هر یک کوین تتر، یک دلار آمریکا در حساب سپرده ذخیره شده و هیچ ارز دیجیتالی بدون داشتن پشتوانه، وارد بازار کریپتو نمی‎‌شود.

همان‌طور که در سیستم سنتی زیاد بودن نسبت ارزها به پشتوانه موجود سبب کاهش ارزش ارز می‌شود، در ارزهای دیجییتال نیز همین اتفاق می‌افتد. تتر با ثبت پشتوانه و حفظ آن، از افت ارزش جلوگیری می‌کند. با این حال سیستم‌های دیگری نیز برای تأمین پشتوانه وجود دارد. مثلاً برخی از استیبل‌کوین‌ها سایر ارزهای معتبر نظیر بیت‌کوین و اتریوم را به‌عنوان پشتوانه انتخاب می‌کنند. گاهی اوقات این پشتوانه دچار مشکلاتی می‌شود و تناسب میان این دو بر هم می‌خورد. به نمونه‌ای از این اتفاق در ادامه اشاره کرده‌ایم:

قیمت تتر

ماجرای سقوط Terra

شبکهٔ TERRA یکی از بلاکچین‌هایی بود که استیبل‌کوین‌هایی نظیر UST و KRT را پشتیبانی می‌کرد که به ترتیب برابر با یک دلار آمریکا و یک وونگ کره بودند. مکانیزم فعالیت این شبکه چندان پیچیده نیست و به جریان میان UST و LUNA بستگی دارد. لونا در حقیقت توکن بومی این شبکه است که جایگاه مطلوبی هم در لیست ارزهای دیجیتال داشت. سیستم فعالیت شبکهٔ ترا به این صورت بود که هر زمان قیمت UST به کمتر از ۱ دلار می‌رسید، افراد می‌توانستند ۱ UST بسوزانند و معادل ۱ دلار لونا دریافت کنند. همچنین برعکس این فرایند نیز ممکن بود.

با وجود آن‌که این سیستم کاربردی به نظر می‌رسید؛ اما به نظر می‌رسد خروج همزمان سرمایه از آن لحاظ نشده بود. با وجود آن‌که آزمایشات لازم توسط مدل‌های مختلف صورت گرفته بود، با این حال لونا در اثر یک Bank Run سقوط کرد. پیش از سقوط ترا حدود دو میلیارد دلار UST حذف شدند و صدها میلیون از آن نیز بلافاصله فروخته شدند. هنوز مشخص نیست که چرا شخصی این اقدام را انجام داده‌است؛ اما به نظر می‌رسد که این یک اقدام مخرب برای UST بوده که آن را به سقوط بکشاند. این فروش بزرگ سبب افت قیمت UST شد و افراد شروع به خرید UST با لونا کردند، چراکه حتی در صورت کمتر بودن ارزش UST از یک دلار، آن‌ها می‌توانستند آن را ۱دلار لونا مبادله کنند. چنین چیزی سبب کاهش ارزش بازار و مارکت کپ لونا شد تا جایی که سقوط کرد و ارزش UST نیز به کمتر از ۰٫۶ دلار رسید.

آیا قیمت تتر نیز دستخوش تغییر می‌شود؟

همان‌طور که می‌توانید در Wallex قیمت تتر را همانند Coinbase مشاهده کنید، استیبل‌کوین‌هایی نظیر UST نیز در اثر اخبارهایی نظیر خارج شدن سرمایه از چرخه سقوط کردند. نکتهٔ جالب اینجاست که در همان زمان، قیمت ارز تتر نیز اندکی کاهش یافت و از یک دلار کمتر شد. در اثر ترسی که در بازار ایجاد شده بود، عدهٔ زیادی از افرادی که برای حفظ ارزش سرمایه به خرید تتر روی آورده بودند، با اتفاقی که برای ترا افتاد، اعتماد خود را به استیبل‌کوین‌ها از دست دادند و اقدام به فروش تتر کردند. به این ترتیب ارزش این ارز کاهش پیدا کرده و قیمت استیبل‌کوین تتر نیز از یک دلار کمتر شد.

قیمت تتر

نتیجه‌گیری

می‌بینید که استیبل‌کوین‌هایی چون تتر نیز با وجود ماهیت باثبات خود، گاهی ممکن است در اثر اخبار گوناگون دستخوش تغییر شده و نوسانات قیمتی را تجربه کنند. با این حال همچنان خرید تتر به‌عنوان یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود و بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا، برای حفظ ارزش دارایی خود، آن را به دلار مجازی تبدیل می‌کنند./۵۰۷۶۳۵

نظرات