تفریحات

آشنایی با پوشش زنان جنوبی

0

تنوع و جذابیت پوشش زنان جنوبی

شاید بتوان کشور ما را از جمله جوامعی دانست که تنوع قومیت ها در آن باعث رنگارنگ و جذاب شدن انواع پوشش و لباس ها شده است. آیا تا به حال به پوشش زنان جنوبی دقت کرده اید؟ ترکیبی از رنگ های متناسب با همدیگر که اغراق نیست اگر بگوییم همین استایل یک اثر هنری کم نظیر است. به لباس ها و انواع پیراهن های جنوبی که دقت می کنیم، شاید به نوعی به فرهنگ غالب منطقه پی ببریم. جذابیت و زیبایی پارچه های به کار رفته در لباس از یک سو و خلق آثار هنری با دست بر روی لباس ها، خود نوعی نشان دهنده فوق العاده بودن این پوشش است. در پوشش زنان جنوبی می توان به مواردی مانند برقع، اورنی، پیراهن کندوره یا گاندورا، چادر و … اشاره کرد. تفاوت و تنوع رنگ و پوشش در جنوب بسیار گسترده است، اما ناگفته نماند که رنگ های شاد جایگاه ویژه ای در میان لباس های جنوبی دارند.

از جمله رنگ ها در پوشش زنان جنوبی می توان به آبی، سبز، صورتی و حتی بنفش اشاره کرد. رنگ هایی که شاید از خونگرمی مردم جنوب نشات گرفته اند و به همین دلیل از رنگ های محبوب پوشش مردم این منطقه هستند. این رنگ ها علاوه بر لباس بر روی دیگر ملزومات پوشش از جمله زیور آلات و اکسسوری ها نیز تاثیر داشته اند. نقش و طرح هایی هنری که بر روی لباس ها خودنمایی می کنند، نظر هر فردی را به خود جلب می کند. پوشش های زنان جنوبی انواع مختلفی دارند. برای مثال پیراهن های زنانه جنوبی خود شامل مدل هایی مانند گون، کندوره یا گاندورا، نشته، کلوش، چینی، عربی، شلالی و … می شوند. همانطور که از نام این پیراهن ها مشخص است، هر کدام با یک سبک و سیاق طراحی و دوخته می شوند. این مدل ها شاید برای یک رده سنی مناسب باشند. هر کدام از مدل های لباس در یک منطقه جنوب بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

در گذشته زنان لباس های سنتی قشمی را بیشتر به تن میکردند و بیشتر این پارچه را از قشم تهیه میکردند به دلیل اینکه خرید لباس زنانه از قشم بسیار راحتتر بود و پارچه های رتگارنگ را مستقیما از کشور های همسایه وارد میکردند و از انواع لباس های قشمی سنتی را می دوختند.

 پوشش زنان جنوبی

 

با انواع پوشش زنانه جنوبی آشنا شوید

کندوره یا گاندورا را می توان از مشهورترین انواع پیراهن و پوشش زنان جنوب، به خصوص بندر عباس دانست. در جنوب به نام کندوره و در کشور های اروپایی به نام گاندورا شناخته می شوند. اما شاید برای شما سوال باشد چه وجه اشتراکی میان این دو پیراهن در دو نقطه دنیا وجود دارد؟ گاندورا پیراهن زنان مسلمان و عرب بود که در سال های قرن هشتم میلادی به اندلس آن روز ها یا اسپانیای امروزی وارد شد. امروزه اما در کشور ما این مدل پیراهن در مناطقی از جنوب کشور مانند بندر عباس، بندر لنگه، بندر خمیر و … مورد استفاده زنان قرار می گیرد. می توان کندوره را از رایج ترین نوع پوشش میان زنان جنوب دانست. بلندی لباس تا زانو است. با این پیراهن زیبایی شلوار های جنوبی مشخص است. از طرفی در قسمت کمر نواردوزی زیبایی انجام شده است. این نواردوزی ها می توانند نوار های آماده باشند یا اینکه با هنر دست زنان و مردان هنرمندان بر روی این لباس قرار بگیرند.

پیراهن کمرچین؛ پوشـش زنـان جنوبی از قدیم الایام تا به امروز

یکی از قدیمی ترین انواع پوشش زنان جنوبی را می توان پیراهن های کمرچین دانست که از بقیه لباس های جنوبی و بندری قدمت بیشتری دارند. این پیراهن جذابیت های خاص خود را دارند و اصولا در مناطقی مانند بندر عباس و شهر های نزدیک به این شهرستان استفاده می شوند. این مدل پیراهن را محلی ها به نام دورچین نیز می شناسند و می توان گفت مدل یکسانی در شهرستان های جنوبی دارد، اما گلدوزی های روی لباس می تواند متنوع و متفاوت بسته به نوع فرهنگ مناطق باشد. کمرچین ها اغلب بالاتنه ساده ای دارند و یقه های آن ها گرد ساده است. آستین های این مدل پیراهن اصولا دو قسمتی است و از آستین و سر آستین تشکیل شده اند. پیراهن های دورچین را با شلوار های گشادی که ست این پیراهن ها است، می پوشند. این شلوار از قسمت کمر تا پایین به یک اندازه گشاد است. گشادی دمپای شلوار بین ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر است.

کندوره از جمله پوشش زنان جنوبی است که محبوبیت بسیاری دارد و تنوع رنگبندی آن بسیار زیاد است. از جمله رنگبندی های این پیراهن می توان به سبز، زرد، قرمز، بنفش، نارنجی و … اشاره کرد. البته هر لباسی می تواند در رنگبندی های مختلفی به بازار عرضه شود، اما این موضوع به استقبال افراد از رنگ های مختلف لباس بستگی دارد. این رنگبندی ها مسلما با توجه به فرهنگ حاکم بر جامعه و البته نوع مدل لباس و همچنین استقبال زنان از این رنگ لباس ها وابسته است. این مدل پیراهن ها را می توان از مدل های جذاب و پر طرفدار در میان زنان جنوبی محسوب کرد.

نوع های مختلفی از پوشش زنان بندری وجود دارد که در همه آنها یک وجه مشترک است و آن هم رنگ های شاد آنهاست به همین دلیل خرید لباس زنانه بندری برای افرادی که تازه به قشم می آیند بسیار زیبا و چشم نواز است و بسیاری از آنها نه تنها برای خود خرید میکنند بلکه برای دوستانشان هم لباس سنتی بندری می خرند.

پوشش زنان جنوبی

 

چادر از اجزای پوشـش زنـان جنوبی است

در شهر های جنوبی زنان این مناطق چادر ها را به نحوه خاصی سر می کنند. بازی رنگ های زیبا و جذاب حتی شامل چادر نیز می شود و چادر ها در رنگ های متنوعی تولید و به بازار پوشاک عرضه می شوند. از پارچه های مختلفی در تولید چادر های جنوبی استفاده می شود که هر کدام برای یک منطقه جغرافیایی و متناسب با سلیقه آن ها است. چادر در مناطق جنوبی به رنگ های قهوه ای، خاکستری و خردلی بسیار بیشتر از رنگ های دیگر رایج هستند. این چادر ها همگی دارای طرح و نقش هایی هستند که به دو شیوه و روش استفاده می شوند. از جمله سبک های پوشش این چادر ها لا نیم لا و کول زدن است. در شیوه لا نیم لا یک گوشه از چادر را بر روی یکی از دست ها انداخته و طرف دیگر آزاد می باشد. در کول زدن یک سمت چادر را به دور سر پیچیده و طرف دیگر را رها می کنند.

بسیاری از بانوان بندری از چادر استفاده میکردند اما بدلیل نزدیک بودن آنها به ساحل البسه خود را با طراحی جدید متفاوت ساختند و خرید لباس ساحلی را با طرح سنتی برای دیگر مردم قابل قبول تر ساختند تا آنها هم بتوانند از لباس های رنگی سنتی ساحلی استفاده کنند

پوشش زنان جنوبی

 

لباس های زنان جنوبی خوش رنگ و نگار هستند

در مورد پوشش زنان جنوبی باید گفت آمیزه ای از طرح، رنگ و هنر های دستی که بدون شک آثار هنری بی نظیری خلق می شود. حتی امروزه نیز بسیاری از زنان و دختران مناطق دیگر کشورمان شاید به استفاده از پوشش های جنوبی علاقمند باشند. شاید به دنبال یک استایل به روز ولی با اصالت باشید. سلست این امکان را برای شما فراهم کرده است. پیراهن هایی که برگرفته از اصالت و زیبایی لباس های زنانه جنوبی هستند و حتی در برخی از آن ها گلدوزی و هنر های دستی وجود دارد که شما را به سمت خود جذب می کند. اگر به دنبال یک استایل شیک، جذاب و حتی راحت با لباس های زنانه جنوبی هستید، از سایت فروشگاهی سلست دیدن فرمایید. مدل هایی که مسلما نظر هر فرد خوش سلیقه و علاقمند به لباس های مدرن جنوبی را جلب می کند.

نظرات