زمان و شرایط تزریق واکسن آنفولانزا + افرادی که نباید واکسن آنفولانزا بزنند

0

زمان و شرایط تزریق واکسن آنفولانزا + افرادی که نباید واکسن آنفولانزا بزنند

واکسن آنفولانزا چند سالی است که در بین مردم مرسوم شده و برای جلوگیری از سرما خوردگی و آنفولانزا واکسن تزریق می کنند تا از گرفتار شدن به این بیماری اعصاب خورد کن و آزار دهنده راحت شوند

زمان زدن واکسن آنفولانزا

بیشتر پزشکان توصیه می کنند که این واکسن را هر سال بزنید اما معمولاً دو هفته طول می کشد تا دوباره سرحال شوید و از طرفی زدن این واکسن برخی افراد و در مواقعی خاص توصیه نمیشود که در زیر این افراد را و شرایطرا در سایت حرف تازه معرفی کردیم

واکسن آنفولانزا

افرادی که حتما باید واکسن آنفولانزا بزنند

همه کودکان ۶ تا ۱۸ سال، افراد ۵۰ سال و بیشتر و زنان باردار ، پرسنل بهداشتی و درمانی، افراد مبتلا به امراض مزمن قلبی و ریوی مثل آسم یا هر بیماری که سیستم ایمنی را ضعیف کرده است، لازم است تزریق واکسن آنفلوآنزا را داشته باشند.

افرادی نباید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند

 در مواقع زیر تزریق واکسن را به تاخیز بیندازید یا نزنید

آلرژی به تخم مرغ

این واکسن خودش به تنهایی شامل مقدار کمی پروتئین تخم مرغ به نام آلبومین می باشد. اگر آلرژی شدید به تخم مرغ و محصولات تخم مرغی دارید، احتمالاً باعث ایجاد واکنش های آلرژیک در شما شود و اگر بعد از استفاده از فلوشات دچار کهیر شدید، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید و درمان های لازم را در پیش بگیرید.

در موارد آلرژی های شدید نسبت به تخم مرغ احتمالاً آنافیلاکسی به وجود خواهد آمد که آنافیلاکسی می تواند یک تهدید بزرگ برای زندگی فرد محسوب شود و در هر یک میلیون نفر یک فرد به آن مبتلا خواهد شد.

اگر فردای روز تزریق کار واجبی دارید

اثرات جانبی تزریق واکسن آنفولانزا باعث می شود که فردای روز بعد نتوانید به کاران برسید و شاید تب داشته باشید، پس زمانی این واکسن را بزنید که فردای آن روز کار مهمی نداشته باشید

اثرات تزریق واکسن آنفولانزا

قرمزی
تورم
درد در قسمت تزریق شده
مشکلات معده
درد عضلانی
سر درد

در بعضی از موارد ممکن است اثرات جانبی منفی بعد از واکسن آنفولانزا خودشان را نشان دهند و پس چه بهتر که این کار را در هفته ای انجام دهید که کار زیادی برای انجام دادن ندارید و می توانید استراحت کنید.

کسالت و مریضی

اگر سرماخوردگی معمولی یا شدید دارید، باید برای زدن این واکسن صبر کنید تا حال شما بهتر شود. زمانی که مریضی شدید دارید، سیستم ایمنی بدن شما بسیار پر مشغله خواهد بود و سعی دارد که با بیماری مبارزه کند که اگر در این زمان واکسن آنفولانزا بزنید، بدن تان تولید پاسخ ایمنی را به تاخیر می اندازد و سعی دارد که به واکسن پاسخ دهد و پس احتمال خوب شدن شما از بیماری دیر تر خواهد بود.

تب

هنگامی که حتی یک تب کوچک دارید، می تواند نشانه ای باشد که بدن شما بیمار است و سیستم ایمنی تان در حال مبارزه می باشد پس نباید کاری کنیم که این مبارزه طولانی تر شود.

تجربه قبلی واکنش شدید به واکسن آنفولانزا

اگر واکنش شدیدی به واکسن آنفولانزا در سال گذشته نشان دادید ، حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارید. در بیشتر موارد این واکنش ها اصلاً ربطی به واکسن ندارد، اگرچه در بعضی موارد می تواند نشان دهنده این باشد که شما به این واکسن و اعضای درونی آن حساسیت دارید پس چه بهتر که دوباره از آن استفاده نکنید. این حساسیت خودش را با تورم زبان و لب، وزوز کردن گوش، کهیر، تنگی نفس، رنگ پریدگی یا ضربان قلب بالا نشان می دهد.

افراد بالای ۶۵ سال

افراد بالای ۶۵ سال احتمالاً در خطر بالای مربوط به بیماری های تب قرار دارید. همزمان که سن بالا می رود، سیستم ایمنی ما ضعیف تر می شود و جنگیدن آن با بیماری سخت تر خواهد شد. در نتیجه بیماری های مزمن احتمال بیشتری پیدا می کنند و تقریباً بین ۷۰ تا ۹۰ درصد از مرگ و میر های مربوط به آنفولانزا در چند سال اخیر در افرادی اتفاق افتاده که بالای ۶۵ سال سن دارند و این موضوع به این معنا نیست که باید از واکسن آنفولانزا دوری کنید اما بهتر است که به جای آن دز بالاتر از آن را استفاده کنید.

آلرژی به گلاتین

اگر نسبت به گلاتین حساسیت دارید، حتماً باید قبل از استفاده از این واکسن با دکتر مشورت کنید. این ماده در واکسن انفولانزا مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان یک ماده پایدارکننده شناخته می شود. افرادی که به گلاتین آلرژی دارند، حتماً بعد از زدن این واکسن با کهیر و تنگی نفس مواجه می شوند. البته که آلرژی به گلاتین کاملاً نادر است اما در هر صورت پیشگیری بهتر از درمان خواهد بود.

ممنوع بودن تزریق واکسن دو بار در سال

اگر در شروع فصل از این واکسن استفاده کرده اید، دیگر نباید آن را بزنید ، زدن واکسن دو بار در سال برای بدن شما مفید نیست و به یاد داشته باشید که فقط یک بار حق و اجازه استفاده از این واکسن را در سال دارید.

واکسن آنفولانزا

حساسیت به آنتی بیوتیک ها

اگر به آنتی بیوتیک های خاصی آلرژی دارید، حتما قبل از استفاده از واکسن این موضوع را با پزشک در میان بگذارید. بعضی از واکسن های آنفولانزا وجود دارند که حاوی هیچ آنتی بیوتیک نیستند و دکتر می تواند در این شرایط آنها را برای شما اعمال کند.

این آنتی بیوتیک ها به واکسن آنفولانزا اضافه می شوند تا از وجود باکتری در این پروسه جلوگیری کنند اما اگر نسبت به واکنش آلرژیک بدن خود نگران هستید، حتما باید نوع آنها را چک کنید تا ببینید نسبت به آنها حساسیت دارید یا نه.

واکسن آنفولانزا در کودکان

کودکان ۶ ماه به پایین معمولاً نیاز به این واکسن ها ندارند زیرا سیستم ایمنی آن ها توانایی مدیریت دز بالای واکسن را ندارد.

اگر کودک شما بین ۶ ماه تا ۸ سال سن دارد، قطعاً به واکسن آنفولانزا منظم نیاز ندارد اما می تواند انواع دیگر واکسن ها را داشته باشند و در این سن معمولاً سختی های زیادی را در رابطه با بیماری های تب و سرماخوردگی تجربه می کنند. باید سیستم ایمنی بدن خودشان را تقویت کند.

بیماری سندروم گیلن باره

سندروم گیلن باره یک اختلال نادر در سیستم ایمنی بدن است که می تواند به سلول های عصبی آسیب بزند و باعث ضعف عضلانی شود و این اختلال معمولاً در افرادی اتفاق می افتد که عفونت ویروسی و باکتریایی دارند و تقریباً ۳ هزار تا ۶۰ هزار از مردم جهان هر ساله به سندروم گیلن باره مبتلا می شوند.

بعد از استفاده از این واکسن حتما مشکلاتی در افراد مبتلا به این سندرم به وجود خواهد آمد
پس اگر سندروم گیلن باره را امسال یا سال گذشته یا حتی چند سال اخیر تجربه کرده بودید ، از زدن این واکسن اجتناب کنید.

واکسن آنفولانزا در بارداری

واکسن آنفلوآنزا در بارداری جزء بایدهای مشخص است که نه تنها برای محاظت از شما که همچنین برای کودکی که قرار است متولد شود تا مدت‌ها بعد از تولد مفید است.اما در زمان بارداری نباید از واکسن نوع اسپری که از ویروس زنده ضعیف شده است، استفاده کرد.

بررسی های انجام شده روی ۱۰ خانم باردار نشان می دهد که تزریق واکسن آنفلوآنزا نه تنها عارضه ای برای آنان ایجاد نمی کند، بلکه احتمال سقط، مرده زایی و زایمان های زودرس را کاهش می دهد.
اگر می‌خواهید در دوران حاملگی واکسن آنفولانزا بزنید، برای بررسی اینکه آیا تا به‌حال از واکسن‌های دیگر استفاده کرده‌اید با پزشک خود مشورت کنید.

نظرات