جزئیات طرح زوج و فرد ۹۸ | نحوه خرید طرح ترافیک سال ۹۸

6

جزئیات و نحوه خرید طرح ترافیک سال ۹۸

در این مطلب توضیحات کاملی از نحوه خرید طرح ترافیک سال ۹۸ به همراه تغییرات در نحوه اجرای این طرح را همراه آخرین نقشه محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد شهر تهران را قرار داده ایم که در ادامه مطلب میتوانید ملاحظه کنید

 طرح ترافیک

 

 ثبت نام متقاضیان ورود به طرح ترافیک سال ۱۳۹۸

راهنمای ثبت نام طرح ترافیک ۹۸

طرح ترافیک و زوج و فرد از روز ۱۷ فروردین ماه و از ساعت ۶:۳۰ صبح به روال سابق اجرا خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فاوای شهرداری تهران با توجه به پایان تعطیلات نوروزی از روز شنبه ۱۷ فروردین محدودیت‌های ورود به طرح زوج و فرد و طرح ترافیک از ساعت ۶:۳۰ به اجرا در خواهد آمد.
شهروندان تهرانی همچون پیش از تعطیلات برای ورود به محدوده طرح باید از طریق حساب شهروندی خود در سامانه تهران من my.tehran.ir اقدام کنند.

برای رزو و خرید طرح ترافیک باید در سامانه زیر ثبت نام کرده و از طریق پنل کاربری خود در این سایت اقدام کنید.

 

برای ورود به سایت ثبت نام طرح ترافیک ۹۸ اینجا کلیک کنید

 


(خبر جدید ۹۷/۱۱/۱۳) جزییات کامل طرح زوج و فرد سال ۹۸

دبیرخانه شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران درباره تغییر طرح زوج یا فرد، جزییات طرح جایگزین و زمان اجرای آن اطلاعیه‌ای صادر کرد.

در متن این اطلاعیه آمده است: پس از انجام مطالعات چند ماهه از سوی مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران که با حضور مشاوران دانشگاهی انجام شد، نهایتاً با توجه به ضرورت انجام اقدامات جدی‌تر در حوزه کنترل آلودگی هوا، شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران بر سر تغییر نحوه مدیریت محدوده زوج یا فرد به تصمیم قطعی رسید و تعیین طرح جایگزین آن نیز بر اساس مطالعات صورت‌گرفته، به تیم‌های کارشناسی محول شد.

این اطلاعیه می‌افزاید: پس از چند هفته کار فشرده مشترک، نهایتاً مواردی مورد توافق شهرداری، پلیس راهور، وزارت کشور و استانداری تهران قرار گرفت و از تصویب شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران گذشت.

بر اساس آنچه در متن اطلاعیه آمده است جزئیات تغییر طرح زوج و فرد بدین شرح زیر است که اجرای طرح جایگزین زوج یا فرد از ابتدای تابستان ۱۳۹۸ آغاز خواهد شد و بر اساس آن، محدوده حلقه دوم (زوج یا فرد سابق) به نام محدوده «کنترل آلودگی هوا» شناخته می‌شود.

در طراحی مدل جایگزین طرح زوج یا فرد، تلاش شده است که شرایط برای عموم شهروندان عادلانه‌تر شود و تأثیر بیشتری بر کاهش آلودگی هوا و کنترل ترافیک شهر داشته باشد، شرایط تردد برای عموم مردم در حد رفع نیازشان تسهیل شود، رضایتمندی شهروندان افزایش یابد و همچنین در شرایط خطیر فعلی، شرایط اقتصادی جامعه نیز لحاظ شود.

در ادامه این اطلاعیه بیان شده که در سال جاری، خودروهای دارای پلاک فرد در هر فصل سال حداکثر ۲۶ روز و خودروهای پلاک زوج نیز حداکثر ۳۹ روز مجاز به تردد بودند. بر اساس طرح جدید، تعداد روزهای مجاز هر خودروی پلاک تهران ۸۰ روز در سال (در هر فصل ۲۰ روز) خواهد بود و در مقابل، دیگر محدودیتی از بابت زوج یا فرد بودن پلاک و روز وجود ندارد و هر خودرویی در هر روزی که نیاز داشت، می‌تواند از حق تردد خود استفاده کند. بدین ترتیب، دیگر چیزی به نام محدوده زوج یا فرد وجود ندارد و هرکس در طول فصل، ۲۰ روز حق تردد مجاز و رایگان خواهد داشت و برای تردد مجاز بیش از آن، نیازمند پرداخت عوارض است. تعداد روزهای مجاز برای خودروهای با پلاک غیر تهران ۱۵ روز در هر فصل خواهد بود.

این اطلاعیه می‌افزاید: همچنین با هدف تسهیل شرایط برای ترددهای ضروری شهروندان در محدوده دوم، شهرداری تهران در لایحه تقدیمی به شورای اسلامی شهر تهران، پیشنهاد کرده که نرخ عوارض برای روزهای مازاد بر ۲۰ روز استحقاقی، به نصف نرخ عوارض طرح ترافیک کاهش یابد.

نحوه محاسبه عوارض محدوده کنترل آلودگی هوا نیز همانند محدوده طرح ترافیک برحسب تردد در ساعات اوج یا غیر اوج و داشتن یا نداشتن معاینه فنی برتر محاسبه می‌شود. این طرح (در محدوده کنترل آلودگی هوا) در روزهای پنجشنبه نیز از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۳ اجرا خواهد شد.

اطلاعیه مذکور تاکید دارد که در این لایحه که در مراحل نهایی تصویب در شورای شهر قرار دارد، پیشنهاد شده است که میزان تخفیف خودروهای دارای معاینه فنی برتر نیز از ۲۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش یابد، و همچنین برای اولین بار، برای ساکنان محدوده‌ها نیز تخفیف ۵۰ درصدی پیشنهاد شده است که این تخفیف به ازای هر واحد مسکونی فقط به یک پلاک خودرو تعلق می‌گیرد.

به علاوه، مقرر شده است که برای پرداخت عوارض پرداخت‌نشده محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا نیز برای شهروندان مهلت تعیین شود و قبل از اعمال جریمه بابت تردد غیرمجاز به شهروندان اطلاع‌رسانی شود تا در صورت شارژ بموقع حساب و پرداخت عوارض تردد، از جریمه خودداری شود.

طبق اطلاعیه یاد شده و بر اساس این مصوبات، شهروندانی که در سال ۹۷ برای طرح ترافیک در سایت «تهران من» ثبت‌نام کرده‌اند، نیاز به ثبت‌نام جدید ندارند و فقط اگر ساکن محدوده دوم (زوج یا فرد سابق) هستند، برای بهره‌مندی از امتیازات سکونت باید مدارک خود را به دفاتر خدمات الکترونیک شهر ارائه کنند که فراخوان آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

بر این اساس آن دسته از دارندگان خودروها که تا کنون در سایت «تهران من» ثبت‌نام نکرده‌اند، صرفاً با ثبت‌نام در سامانه و سپس افزایش اعتبار خود می‌توانند طبق همین الگو در محدوده طرح ترافیک و همچنین محدوده کنترل آلودگی هوا تردد داشته باشند و اگر در موعد مقرر حساب خود را شارژ و عوارض خود را پرداخت کنند، جریمه نخواهند شد.


نقشه طرح ترافیک و نقشه محدوده زوج و فرد تهران

 

طرح ترافیک

این نقشه در سایز بزرگتر می باشد برای دیدن آن در سایز اصلی بر روی تصویر کلیک کنید

نحوه ثبت نام طرح ترافیک ۹۸ در قسمت بالای همین مطلب منتشر شده است

 

خرید طرح ترافیک روزانه

زمان اعمال طرح ترافیک

محدوده طرح ترافیک :

روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۷
روزهای پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۳

محدوده زوج یا فرد :

روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۹
روزهای پنجشنبه از ساعت ۶:۳۰ الی ۱۳

 

6 دیدگاه در “جزئیات طرح زوج و فرد ۹۸ | نحوه خرید طرح ترافیک سال ۹۸

 1. ali گفت:

  این طرح هدفش فقط ایجاد یک نوندونی جدیدو پرمنفعت برای شهرداریه وبه هیچ عنوان برای کم شدن آلودگی هوای تهران نیست.قطعا سالهای بعد با افزایش تورم گرونتر هم خواهد شدوفتی که شما پول دادی وارد طرح ترافیک یا زوج و فرد یا هرزهرماردیگه ای شدی یعنی هدف فقط پول درآوردنه ونه کم کردن آلودگی هوا.داریم به جایی میرسیم که یواش یواش هزینه های زندگی در تهران رو به زور ازمون میگیرندواقعا برای شورای شهر تهران و شهرداری متاسفم وبیشتر از اونها برای خودم و مردم.

 2. ساناز گفت:

  حالا بايد رو ديوار پاركينگ خونه چوب خط بندازيم كه چند روز بيرون رفتيم
  واقعا براي اعضاي بي سواد و غير كارشناس شوراي شهر و ترافيك مناسفم.

 3. معترض گفت:

  اگر ماشین معاینه فنی می گیره ، یعنی معاینه فنی دارد و تمام
  اگر ماشین آلودگی اش بالاست که نباید همان معاینه فنی غیر برتر را هم بگیرد
  آخه کارشناس که نشستی چنین چیزی می گی
  یک حرفی نزن کل دنیا بهمون بخندن
  اگر ماشین همه چیز مرتب پس دارای معاینه فنی ، اگر نیست که اصلا نباید معاینه فنی بگیره چی برتر و غیر برتر می کنید
  واقعا کم مالیات می گیرید
  چقدر فشار روی مردم می گذارید
  آخه نمی توانید کار کنید والله جای صندلی هاتون خالی نمی مونه
  مودبانه استعفا بدهید از شورای شهر و شهرداری
  بگذارید یکی دیگه بیاد
  چرا بودجه نداشته و جیب خالی تون ما با پرداخت عوارض باید پر کنیم
  چند جور عوارض بدهیم
  عوارض سالیانه شهرداری برای خودرو پس چی
  این عوارض مازاد که دارید تصویب می کنید چی
  یعنی چند مدل عوارض باید داد
  تا خیال تون راحت بشه که والله مردم ندارند
  دیکه ندارند
  مگه حقوق کارگر و کارمند چقدر زیاد شده که هی عوارض در عوارض و جریمه برای مردم درست می کنید
  والله زشته

 4. افسانه گفت:

  به نظر می رسه مسئولین به جای کم کردن مشکلات مردم و رفع گرفتارياشون بفکر یافتن راهی برا سرکیسه کردن مردمو دارن اینکه راهی پیداکنند چطور جیب بی پول مردمو خالی کنن با این پیشنهادات آیا مشکل آلودگی هوا حل میشه آیا مشکل ترافیک حل میشه ؟ چه ذهنی دارن نشستن حساب کتاب کردن روزانه چند تا ماشین تو شهر تردد داره قبلا چقد می گرفتیم حالا چقد بصرفمونه آیا خدا این ظلمارو بی پاسخ ميذاره؟

 5. حکمت گفت:

  ۱- معاینه فنی، معاینه فنی است و برتر و غیر برتر آن چیست؟
  ۲- افرادیکه طرح ترافیک سالانه با هزینه هنگفت میخریدند هر چند هزینه آن سنگین است ولی واقعاَ اکثراَ شاغلینی هستند که محل کارشان یا منزلشان در طرح بوده و اگر این سیستم برداشته شود واقعاَ مستعصل میشوند.
  ۳- فرضاَ اینجانب در جایی هستم که دسترسی به نقلیه عمومی نداشته و پس از یک ساعت پیاده روی به محل نقلیه عمومی میرسم و برای رسیدن به محل کارم که در طرح است سه کورس باید عوض کنم. حال فردی مثل من اگر امکان استفاده از وسیله نقلیه نداشته باشم چگونه به موقع در محل کارم حاضر شوم؟
  ۴- خواهشمندم فقط هدف تغییر آنچه در قبل بوده نباشد و شرایط را برای مردم مشکل تر از اینکه هست نکنید.

  1. محمدرضا گفت:

   گل گفتی برادر
   معاینه فنی‌برتر هم یک نون دونی است براشون
   ضمن اینکه این طرحها هم مثل طرحهای قبلی از الان شکست خورده است همچنین راه برای دور زدن این طرحها هم مثل سابق بازه . من خودم یک نفر رو توی کنترل ترافیک دیدم گفت ۳میلیون و پانصد بده همین الان آرم بگیر .
   قانون‌فقط مال ضعفاست . پولداره که این چیزها سرش نمیشه . یک مقداری به درد دل مردم گوش بدین ضرر نداره

نظرات