چه خودرو‌یی فرسوده است +‌سن و آخرین سال تولید خودروهای فرسوده و اسقاطی

0

چه خودرو‌یی فرسوده است +‌سن و آخرین سال تولید خودروهای فرسوده و اسقاطی

از کجا بفهمم خودروی من فرسوده است یا نه؟ خودروی فرسوده و اسقاطی شامل چه سال هایی میشود؟ و نحوه محاسبه سن خودرو!! این سوالات ممکن است برای همه صاحبان خودروهای سواری و سنگین پیش بیاید تا بدانند آیا می توانند در طرح واردات خودرو کارکرده با گواهی اسقاط خودرو‌های فرسوده شرکت کنند و یا خیر

چه خودرو‌یی فرسوده است +‌سن و آخرین سال تولید خودروهای فرسوده و اسقاطی

سن خودروهای فرسوده و اسقاطی

طبق اعلام رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو: سن خودرو‌های فرسوده ۱۵ سال است. یعنی خودروهای سال ١٣٨۵ به قبل مشمول این طرح خواهند شد.

تمامی دارندگان خودروهای تا سال ١٣٨۵ می‌توانند اقدام به ثبت‌نام در این طرح کنند. حداقل بایستی ١۵ سال از سن فرسودگی خودروها (تولیدی‌های ١٣٨۵ به قبل) گذشته باشد (١۴٠١ مورد محاسبه نخواهد بود).

به گزارش ایسنا، در پی اختصاص ۲۰ درصد ظرفیت قرعه‌کشی سومین فروش یکپارچه خودروها به طرح جایگزینی خودروهای فرسوده رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو سن فرسودگی را حدوداً ١۵ سال دانست و گفت: خودروهای سال ١٣٨۵ به قبل مشمول این طرح خواهند شد.

به دنبال آنکه طبق بند ف تبصره ۷ قانون بودجه امسال که بایستی ۱۰ درصد از ظرفیت خودروهایی که مشمول قرعه‌کشی می‌شوند، برای طرح جایگزینی خودروهای فرسوده مورد استفاده قرار گیرند؛ بنابراین در سومین طرح فروش یکپارچه خودروها که از روز گذشته (چهارشنبه) آغاز شده؛ با توجه به اینکه در مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها، این اتفاق نیفتاده بود، این بار ٢٠ درصد از ظرفیت خودروهای مشمول قرعه‌کشی، به طرح جایگزینی خودروهای فرسوده اختصاص پیدا کرده است.

همچنین بخوانید: از کجا گواهی اسقاط بگیریم؛ نحوه ثبت نام در سامانه صدور گواهی اسقاط خودرو nnhk.ir

نحوه محاسبه

بر این اساس افرادی که دارای خودروی فرسوده هستند، می‌توانند در این مرحله از فروش یکپارچه خودروها، ثبت‌نام کنند؛ چنانچه بر اساس کد ثبت‌نامی که از ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت استعلام خواهد شد، خودرو فرسوده وجود داشته باشد، به شرط اسقاط خودرو ظرف دو ماه آینده و ارائه گواهی اسقاط توسط مالک خودروی فرسوده، خودروی مورد تقاضا، قابل تحویل خواهد بود (البته به شرط برنده شدن).

به دنبال این موضوع برای بسیاری از مردم و متقاضیان این سوال ایجاد شد که معیار فرسودگی خودروها چیست؟ در حقیقت برای مردم این ابهام وجود داشت که از چه سنی به بعد خودروها فرسوده اطلاق خواهند شد تا مشمول این طرح باشند؟

اخرین سال تولید خودروهای فرسوده؛ سال ١٣٨۵ به قبل

در پاسخ به این سوالات محمود مشهدی شریف- رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو، در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: معیار سایت ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت کشور است. در حقیقت هر خودروهایی که با تایید این ستاد فرسوده شناخته شود، مشمول این طرح خواهد بود.

وی افزود: ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت نیز بر اساس فایل پالایشی که راهور ناجا در اختیار آن‌ها قرار داده است، خودروهای فرسوده را مشخص می‌کنند؛ به‌عبارتی در این فایل دقیقاً خودروهایی که به سن فرسودگی رسیده‌اند، مشخص شده است. بنابراین افرادی که ثبت‌نام می‌کنند، بر اساس کد ثبت‌نامی، برای صحت‌سنجی از ستاد مدیریت حمل‌ونقل سوخت استعلام صورت خواهد گرفت، ستاد هم بر اساس فایل راهور ناجا، خودرو را تایید می‌کند که تاکنون اسقاط نشده و فرسوده هم هست.

سامانه ثبت نام

در حال حاضر نیز دو طرح نقدی و جایگزین برای اسقاط ماشین وجود دارد که پس از ثبت درخواست در سایت khodrofarsoodeh.com، می‌توانید طرح مورد نظر و مدل خودروی خود را انتخاب کنید.

نظرات