تفریحات

مزایای محتوای خوشه ای چیست؟ چگونه می توانیم محتوای خوشه ای بنویسیم؟

0

در سال های اخیر، محتوای خوشه ای یکی از مهم ترین عوامل استراتژی سئو محسوب می شود. اگر به دنبال پیوند دادن تولید محتوا و استراتژی سئو به یکدیگر هستید، محتوای خوشه ای بهترین راه ممکن است. اگر می خواهید از محتوای خوشه ای خود نتیجه بگیرید، باید درمورد نحوه نوشتن محتوای خوشه ای اطلاعات به دست آورید. ما در این مقاله توضیح می دهیم محتوای خوشه ای چیست، چه اهمیتی در سئو دارد و برای نوشتن محتوای خوشه ای باید چه نکاتی را رعایت کنید.

 محتوای خوشه ای

محتوای خوشه ای چیست؟

محتوای خوشه یا topic cluster یا pillar page گروهی از محتوا ها هستند که حول یک موضوع مرکزی نوشته می شوند و از صفحات ستونی برای پیوند دادن به آن استفاده می شود. این نوع محتوا ها بر روی یک موضوع واحد تمرکز دارند و با ایجاد چند لینک داخلی، خوانندگان را در سایت شما نگه می دارند. محتوای خوشه ای یا صفحه ستون، صفحه مرکزی شما برای آن موضوع خاص هستند. صفحات ستون عموما گسترده هستند و در آن ها به چندین محتوای خوشه ای لینک داده می شود. لینک سازی داخلی نیز در محتوای خوشه ای نقش مهمی دارد.

مزایای محتوای خوشه ای

 1. محتوای سازمان یافته تر: صفحات ستون و محتوای خوشه ای محتوای شما را سازماندهی می کنند. آن ها صفحات شما را بر اساس موضوعات خاصی طبقه بندی می کنند.
 2. بهبود سئو سایت: لینک دادن محتوای خوشه ای به صفحات ستونی که درمورد یک موضوع خاص هستد، سئو سایت شما را بهبود می بخشد.
 3. افزایش سرعت تولید محتوا: هنگامی که بخش عمده ای از نوشتن محتوای خوشه ای را انجام می دهید، ایجاد صفحات خوشه ای و صفحات ستونی بسیار ساده تر است؛ زیرا تمام کار هایی که انجام دادید برای محتوای مرتبط با آن موضوع اعمال می شود.

چگونه محتوای خوشه ای بنویسیم؟

محتوای خوشه ای

۱ .     موضوع اصلی خود را انتخاب کنید

برای نوشتن محتوای خوشه ای باید موضوع اصلی خود را انتخاب کنید. موضوع اصلی شما به نوع کسب و کار شما بستگی دارد. وقتی بتوانید موضوع اصلی را انتخاب کنید، می توانید موضوعات فرعی را نیز انتخاب کنید. برای مشخص کردن موضوع اصلی باید با اعضای تیم تولید محتوا مشورت کنید و تمام ایده ها را یادداشت کنید. برای مثال فرض کنید موضوع شما ایجاد محتوا برای سایت بازی کامپیوتری است، باید مجموعه ای از موضوعات مربوط به کنسول ها، بازی های سال، سبک های بازی ها را جمع آوری کنید. شما می توانید با بررسی کردن سایت رقیبان خود، موضوعات مختلف را گردآوری کنید. در هنگام انتخاب موضوع اصلی محتوای خوشـه ای، می توانید سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • مخاطب من دوست دارد درمورد چه چیزی اطلاعات کسب کند؟
 • آیا این موضوع کلی است و می توانم آن را به موضوعات فرعی و کوچک تر تقسیم کنم؟
 • آیا می توانم از این موضوع برای نوشتن پست های بیشتر استفاده کنم؟

۲ .     تحقیق کلمات کلیدی را جدی بگیرید

در مرحله بعد، باید کلمات کلیدی مرتبط با موضوع خود را جستجو کنید. قبل از شروع تحقیق، باید ببینید رقبای شما درمورد چه چیزی می نویسند و چه چیزی باعث موفقیت آن ها می شود. می توانید کلمات کلیدی را در گوگل جستجو کنید یا از ابزار گوگل ادز استفاده کنید. سعی کنید در انتخاب کلمه کلیدی هدف جستجوی کاربر را در نظر بگیرید.

۳ .     طرح کلی محتوای ستونی و محتوای خوشه ای را رسم کنید

علاوه بر تحقیق کلمات کلیدی، باید محتوای ستونی و صفحه ستون را در نظر بگیرید؛ زیرا لینک محتوای خوشـه ای در این قسمت ها قرار دارد. در هنگام ترسیم طرح کلی صفحه ستون، باید سعی کنید طیف وسیعی از موضوعات را در نظر بگیرید. محتوای شما باید شامل عناوین و زیر عنوان ها، تعداد کلمات، فهرست کلمات کلیدی و لینک سازی های داخلی باشد.

۴ .     تولید محتوا را شروع کنید

محتوای خوشه ای

پس از انجام مراحل بالا، باید محتوایی ایجاد کنید که مخاطبان هدف شما را درگیر کند. رقبای شما هم درمورد موضوعاتی می نویسند که شما می نویسید. محتوای شما باید جذاب تر و برجسته تر از محتوای آن ها باشد. نباید مطالب دیگران را بازنویسی کنید. محتوای شما باید منحصر به فرد و معتبر باشد. شما ناگزیر هستید که به مقالات دیگران مراجعه کنید؛ اما مطمئن شوید که کار آن ها را کپی نمی کنید. هنگام تولید محتوا به این نکات توجه کنید:

 • طبیعی بنویسید: هنگام نوشتن محتوای خوشـه ای، نیازی به بمباران کلمه کلیدی ندارید. مطمئن شوید که به صورت طبیعی از کلمات کلیدی استفاده می کنید.
 • بر کیفیت تمرکز کنید: طول محتوای خوشـه ای به طور معمول ۲۰۰۰ کلمه است. اما کمیت برای رسیدن به رتبه بالا مهم نیست. این کیفیت است که ارزش کار شما را مشخص می کند.
 • از محتوای رقبای خود استفاده کنید: به محتوای رقبای خود نگاه کنید و ببینید آن ها چه مسائلی را نادیده گرفته اند. با این کار می توانید بهترین مقاله را برای مخاطبان خود بنویسید.
 • واضح و مختصر بنویسید: محتوای سئو باید پاسخ به سوال اصلی متن باشد. باید مطمئن باشید هر کس که متن شما را می خواند به جواب سوال خود می رسد.
 • از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید: از کلماتی استفاده کنید که مخاطبان شما برای پیدا کردن موضوع موردنظر جستجو می کنند.
 • برای تصاویر متن جایگزین در نظر بگیرید: متن جایگزین یا alt text را به توضیح تصاویر خود اضافه کنید. این موضوع به سئو محتوای شما کمک می کند.

۵ .     محتوا را منتشر کنید و لینک سازی داخلی را انجام دهید

حتی پس از انتشار محتوا هنوز کار هایی برای انجام دادن دارید. هر وقت محتوای جدیدی درمورد موضوع اصلی خود می نویسید، باید لینک آن را در صفحه ستون خود قرار دهید. همچنین همیشه باید از به روز بودن محتوای خود مطمئن باشید. به روز رسانی منظم محتوا شما را یک قدم جلو تر از رقبا نگه می دارد.

جمع بندی

اگر می خواهید به گوگل نشان دهید که صفحات وب شما با کلمه کلیدی خاصی مرتبط هستند و شما معتبر تر از سایر رقبای خود هستید، نوشتن محتـوای خوشه ای بهترین راهکار است. گوگل در هنگام تعیین رتبه سایت شما، دیگر فقط به دنبال کلمات کلیدی در صفحات وب نیست. رضایت مخاطب از محتوای شما برای گوگل اهمیت بیشتری دارد. شما باید به دنبال موضوعات اصلی و فرعی ای باشید که در کسب و کار شما اهمیت دارند. ما در این مقاله به مزایای محتـوای خوشه ای اشاره کردیم و مراحل نوشتن محتـوای خوشه ای را توضیح دادیم. برای مطالعه مقالات بیشتر به بلاگ سایت Bizzone مراجعه کنید.

نظرات