همه جا با فرادرس

بیوگرافی احمد مهدوی دامغانی نویسنده و همسر و فررندانش + عکس درگذشت و آثار

0

بیوگرافی احمد مهدوی دامغانی نویسنده و همسر و فررندانش + عکس درگذشت و آثار

احمد مهدوی دامغانی، نویسنده و محقق پیشکسوت متولد سال ۱۳۰۵ در سن ۹۵ سالگی در ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ درگذشت. در ادامه معرفی عکس و بیوگرافی احمد مهدوی دامغانی نویسنده و محقق و استاد دانشگاه و همسرش و فرزندان با عکس تا علت فوت و درگذشت استاد احمد مهدوی دامغانی در ادامه مطلب با ما همراه باشید

احمد مهدوی دامغانی

بیوگرافی احمد مهدوی دامغانی

احمد مهدوی دامغانی (زادهٔ ۱۳ شهریور ۱۳۰۵در مشهد، نویسنده و پژوهشگر ایرانی، متخصص در ادبیات عرب، استاد پیشین دانشگاه تهران و دانشگاه هاروارد بود که در ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ در فیلادلفیا، آمریکا در سن ۹۵ سالگی درگذشت. وی فرزند آیت الله شیخ محمدکاظم مهدوی دامغانی ست.

مهدوی دامغانی چندین سال سردفتر اسناد رسمی در تهران و از سال ۱۳۵۴ رئیس کانون سردفتران اسناد رسمی بود

خانواده

استاد دامغانی در خانواده ای متدین و مذهبی در سال ۱۳۰۵ در مشهد پای به عرصه وجود گذاشت. پدرش علامه محمد کاظم مهدوی دامغانی از چهره های معروف در مشهد بود و نسیت فامیلی و خویشاوندی نیز با محمود مهدوی دامغانی درد.

علوم متداول قدیم و جدید را در آن شهر فراگرفت و سپس در تهران اقامت گزید. در سال ۱۳۲۷ از دانشکدهٔ معقول و منقول دانشگاه تهران و در سال ۱۳۳۳ در رشتهٔ ادبیات فارسی از دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه تهران لیسانس گرفت. در سال ۱۳۴۲ از دانشگاه تهران درجهٔ دکتری در زبان و ادبیات فارسی گرفت

بیوگرافی احمد مهدوی دامغانی نویسنده و محقق

همسر و فرزندان احمد مهدوی دامغانی

استاد دامغانی سال ها پیش در عنفوان جوان ازدواج کرده و دارای ۴ فرزند به نام های مرتضی، زهرا و فریده مهدوی دامغانی می باشد. او دارای چند نوه و نتیجه نیز می باشد

سال های فعالیت

استاد دامغانی پس از گذراندن دورهٔ دکتری زبان و ادبیات فارسی به عنوان استاد دانشگاه تهران به تدریس در دانشکده‌های ادبیات و الهیات دانشگاه تهران پرداخت. مهدوی دامغانی چندین سال سردفتر اسناد رسمی در تهران و از سال ۱۳۵۴ رئیس کانون سردفتران اسناد رسم

از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۴ در دانشگاه مادرید به تدریس ادبیات عرب و فارسی و فقه اسلامی اشتغال داشت. احمد مهدوی دامغانی از سال ۱۳۶۶ مقیم آمریکا و در دانشگاه هاروارد و دانشگاه پنسیلوانیا مشغول به تدریس در مقطع دکترا و پست دکترا بوده‌است.

احمد مهدوی دامغانی مقاله‌های متعددی در مجله‌های یغما، کلک، گلچرخ، ایران‌نامه، ایران‌شناسی، ره‌آورد و گلستان به چاپ رسانده‌است. از مشهورترین مقاله‌های او مآخذ ابیات عربی کلیله و دمنه و مآخذ ابیات عربی مرزبان‌نامه است.

علت درگذشت و فوت احمد مهدوی دامغانی

علت فوت و درگذشت احمد مهدوی دامغانی

​احمد مهدوی دامغانی، نویسنده و محقق پیشکسوت، جمعه ۲۸ خردادماه در ۹۵ سالگی درگذشت

اکبر ایرانی، مدیر عامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب، با تأیید این خبر گفت: بله متأسفانه خبر صحت دارد و دختر او این خبر را به من داد.

همچنین نسیم محمدی، نوه احمد مهدوی دامغانی، در صفحه خود نوشت: «بابا احمدم رفت.»

وی در روز جمعه مورخ ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ پس از چندین روز بیماری و بستری در بیمارستان درگذشت. وصیت وی بر خاکسپاری در مشهد و حرم مطهر رضوی بوده است و گفته شده قبل از انقلاب قبری را نیز خریداری نموده‌اند.

پیکر استاد مهدوی دامغانی برای تشییع و خاکسپاری در حرم امام رضا (ع) به ایران منتقل خواهد شد.

فرزند این نویسنده، پژوهشگر و مصصح فقید با اعلام این خبر در صفحه‌ای به نام مهدوی دامغانی نوشت: «پیکر پاک پدر عزیزم به زودی به ایران خواهد آمد تا در حرم مطهر ارباب، سرور و ولینعتمشان حضرت علی‌ بن موسی الرضا علیه‌السلام به خاک سپرده شوند.»

درگذشت احمد مهدوی دامغانی

آثار و تالیفات:

۱. از علی آموز اخلاص عمل

۲. رساله دربارهٔ خضر

۳. شاهدخت والاتبار شهربانو

۴. در باغ روشنایی (تهران، سخن، ۱۳۸۲) گزیدهٔ حدیقة الحقیقة

۵. گزیده‌ای از شعر سعدی به زبان عربی )

کتب تحقیقی:

۱. کشف الحقائق نَسَفی _ تحقیق و تحشیه

۲. المَجدی فی أنساب الطّالبیّین _ تحقیق

۳. نَسمةالسَّحر بذکر من تشیَّع و شعر _ تصحیح،تحقیق

۴. دیوان خازن (عبداللّٰه بن احمد خازن) تصحیح و تحقیق

۵.الوحشیات

 

نظرات