معرفی کامل و نقد فیلم جهان با من برقص

0

“فیلم جهان با من برقص”، این فیلم محصول سال ۹۷ است و اولین ساخته سینمایی سروش صحت در مقام کارگردان است، برای نخستین بار در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درآمده است. در حال حاضر این فیلم بر روی پرده سینماها قرار دارد. در این بخش در ابتدا به معرفی کامل این فیلم و سپس به نقد آن می پردازیم. در نهایت شما تصمیم می گیرد که با تماشای این فیلم بروید یا نه!

معرفی کامل و نقد فیلم جهان با من برقص

 

معرفی کامل و نقد فیلم جهان با من برقص

معرفی کامل فیلم جهان با من برقص

 

خلاصه داستان

دوستان جهانگیر برای آخرین تولد او دورهم جمع شده‌اند. این موقعیت موجب می‌شود آن‌ها درباره زندگی و خودشان فکر کنند.

معرفی فیلم جهان با من برقص

 

نقد فیلم جهان با من برقص

جهان با من برقص از آن دست فیلم هایی است که با یکبار دیدن شوق نوشتن را در فرد شکوفا می کند. فیلمی که در تمام طول مسیرِ سینما تا خانه تو را همراهی می کند. پس از ترک سالن سینما، با برخورد هوای سرد زمستان به صورتت، مشاهده اولین تکه از آسمان، اولین درخت و شنیدن صدای ضعیف اولین پرنده میان هیاهوی شهر احساس می کنی که زندگی و دنیا را با همه مزخرفاتش چقدر دوست داری…

نقد فیلم جهان با من برقص

«جهان با من برقص» نخستین فیلم بلند سینمایی سروش صحت است که پیش ­تر تجربه­ ی ساخت چند سریال موفق را در تلویزیون داشته است.
فیلم او اثری حرفه­ای، لطیف و در عین حال متفکرانه است با شخصیت­هایی که به خوبی می­شناسیمشان. «جهان با من برقص» فیلمی­ست که با لحنی طنز به یکی از تلخ­ترین حقیقت­های زندگیِ بشر یعنی مرگ می­پردازد. صحت، که خود فیلمنامه­ی فیلمش را نوشته است، به درستی از نشانه­ها و اسلوب­های ژانری در جهت دستیابی به واقعه­ای مهلک استفاده می­کند؛ واقعه­ای که آدم­های قصه با شوخی­ها، نمک­پرانی­ها و بعضاً دعواها و بگومگوهایشان آن را به­شدت باورپذیر و تلطیف­شده می­کنند. سروش صحت ضمن آن­که می­کوشد فضای کار خود را کاملاً رئالیستی از آب درآورد وجوه سوررئالی را نیز در بطن کارش قرار می­دهد تا به موازات رخدادهای کاملاً واقع­گرایانه­ی داستان، بر بُعد ماورایی و غیرمادی آن نیز تسلط داشته باشد. موسیقی ذهنی جهان(با بازی خوب علی مصفا) و آن مینی­بوس قرمز در حال گذر به ظرافت بر نشانه­هایی دلالت می­ورزند که فیلمساز از بیان مستقیم آن­ها اجتناب کرده است؛ مفاهیمی که در لایه ­های زیرین متن کار قابل خوانش­اند.

نقد فیلم جهان با من برقص

«جهان با من برقص» حاصل مجموعه­ی درستی از انتخاب­هاست که به خلق فیلمی شسته ­رفته و قابل­ اعتنا منجر شده است.

 

بازیگران فیلم جهان با من برقص

بازیگران فیلم جهان با من برقص

دیگر عوامل

  • کارگردان: سروش صحت
  • نویسندگان: سروش صحت,  ایمان صفایی
  • تهیه‌کننده: محمدرضا تختکشیان

هانیه توسلی در فیلم جهان با من برقص

 

 

 

نظرات