همه جا با فرادرس

ماجرای توهین سامسونگ به ورزشکاران ایرانی در المپیک زمستانی

0

ماجرای توهین سامسونگ به ورزشکاران ایرانی در المپیک زمستانی

توهین سامسونگ به ورزشکاران ایرانی : روز گذشته مسئولان شرکت سامسونگ اعلام کردند گوشی‌های اهدائی این کمپانی به دلیل ترس از نقض تحریم‌ها به ورزشکاران المپیک زمستانی ایران و کره شمالی تعلق نخواهد گرفت. همین موضوع باعث شد تا سید رضا صالحی امیری و شاهرخ شهنازی رئیس دبیرکل کمیته ملی المپیک با ارسال نامه‌ای به مسئولان بین‌المللی اعتراض خود را مطرح کردند.

توهین سامسونگ

کمیسیون ورزشکاران نیز در اعتراض به این موضوع واکنش نشان داد. آرش میراسماعیلی سخنگوی کمیسیون ورزشکاران در گفت‌وگو با فارس در این‌باره اظهارداشت: کار غیر اخلاقی و غیر حرفه‌ای مغایر با منشور المپیک از سوی سامسونگ صورت گرفته که این موضوع خط قرمز همه ماست و توهین بزرگ به همه ورزشکاران المپیکی به شما می‌رود.

وی افزود: کمیسیون ورزشکاران به نمایندگی از همه ورزشکاران ایرانی این اتفاق را محکوم می‌کند، ما از مسئولان کمیته ملی المپیک تقاضا داریم در این خصوص احقاق حق کنند و با توجه به رایزنی‌ها، شرکت سامسونگ از ورزشکاران و ملت ایران عذرخواهی کند.

سخنگوی کمیسیون ورزشکاران خاطرنشان کرد: ما ورزشکاران این موضوع را تحریم می‌کنیم و می‌گوییم عواقب بدی در داخل ایران برای این شرکت وجود داشته باشد. از مسئولان کمیته ملی المپیک هم تشکر می‌کنم که پیگیر بودند. امیدوارم این قضیه در روحیه ورزشکاران اعزامی تأثیر نداشته باشد.

اما پس از اعتراضات مقامات و مردم ایران ، مسئولان برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی از ایران به صورت رسمی عذرخواهی کردند که در زیر میتوانید متن نامه این عذرخواهی را بخوانید

کمیته بین‌المللی المپیک و مسوول کمیته برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی در نامه ای به صورت رسمی از ایران عذرخواهی کرد.

پس از اهدا نکردن گوشی‌های سامسونگ به ورزشکاران ایرانی در المپیک زمستانی که اعتراضات زیادی را در پی داشت و کمیته ملی المپیک ایران خواهان عذرخواهی از ورزشکاران ایرانی شد، در نهایت این عذرخواهی انجام شد.

عذرخواهی رئیس برگزاری المپیک ۲۰۱۸ از ایرانی‌ها

شاهرخ شهنازی، دبیرکل کمیته ملی المپیک در این مورد بیان کرد: دو نامه عذرخواهی برای ایران نوشته شده است. یکی را رییس کمیته برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی به سرپرست کاروان ایران داده است و در آن عذرخواهی کردند و دلایل خود را توضیح دادند که به دلیل ناهماهنگی این اتفاق افتاده و مسوولیت را بر عهده می‌گیرند. هم‌چنین اعلام کردند که جلسه‌ای را با ورزشکاران ایران خواهند داشت و هدایا را حضوری اهدا می‌کنند.

او ادامه داد: نامه دوم را یکی از مسوولان کمیته کمیته بین‌المللی المپیک برای رییس کمیته ملی المپیک ارسال کرده و به شدت اظهار تاسف و عذرخواهی کرده است. حتی اعلام کرده در صورت فرصت جلسه‌ای را با مسوولان و ورزش ایران داشته باشد و دلجویی کند.

متن نامه IOC به شرح زیر است:

۹ فوریه ۲۰۱۸ – پیونگ چانگ

جناب آقای دکتر سید رضا صالحی امیری

رییس کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران

پیرو نامه پیوست از کمیته برگزاری بازی‌های پیونگ چانگ ۲۰۱۸، به نمایندگی از کمیته بین‌المللی المپیک، مراتب تاسف عمیق خود را در خصوص اتفاق تاسف بار مربوط به توزیع تلفن میان ورزشکاران ایرانی ابراز می‌داریم.

همان‌طور که در نامه پیوست، به امضای رییس کمیته برگزاری بازی‌های زمستانی پیونگ چانگ، بیان شده است، این اتفاق در نتیجه نبود ارتباط صحیح بین تیم‌های توزیع کننده تلفن پیش آمده است. کاملا ناراحتی و رنجشی که این اتفاق برای ورزشکاران و هیات شما ایجاد کرده است، را درک می‌کنیم.

توهین سامسونگ

در راستای روح و ارزش‌های المپیک، صمیمانه از همکاری ارزشمند شما برای حل این موضوع تشکر می‌کنیم. در این ارتباط، پیشنهاد می‌کنیم جلسه‌ای را با شما و ورزشکاران‌تان در اولین زمان ممکن ترتیب دهیم زیرا تمایل داریم حمایت خود را از ورزشکاران شما نشان دهیم و این واقعه را پشت سر نهیم.

با افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی که دو ساعت دیگر برگزار می شود، قصد داریم نور را بر ورزش بتابانیم و ارزش‌های المپیک را جشن بگیریم.

با تشکر فراوان مجدد از بابت همکاری و مساعدت شما در این خصوص،

با احترام،

پره میرو

معاون مدیرکل کمیته بین المللی المپیک

هم‌چنین متن نامه ستاد برگزاری المپیک زمستانی پیونگ چانگ به این شرح است:

۹ فوریه ۲۰۱۸

جناب آقای سید عبدی افتخاری

سرپرست کاروان کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای سید عبدی افتخاری، سرپرست محترم کاروان کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران

بدینوسیله مراتب عذرخواهی صادقانه خود را از طرف کمیته برگزاری بازی‌های المپیک ۲۰۱۸ پیونگ چانگ از بابت حادثه تاسف بار در خصوص توزیع تلفن بین ورزشکاران جمهوری اسلامی ایران ابراز می‌دارم. از بابت این وضعیت که به دلیل نبود ارتباط صحیح بین تیم اجرایی ما به‌وجود آمد، بسیار متاسفیم.

هدف ما از بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ چانگ ۲۰۱۸ تمرکز آن بر ورزشکاران و بزرگداشت قدرت جنبش المپیک در اتحاد مردم با یکدیگر است. هم‌چون ورزشکاران همه ملت‌ها، ورزشکاران ایرانی نیز باید این نسخه خاص تلفن‌های پیونگ چانگ ۲۰۱۸ را داشته باشند و دریافت کنند، به‌ویژه به این خاطر که اطلاعات ضروری بر روی این دستگاه ها وجود دارد که از شرکت ورزشکاران شما در این بازی‌ها حمایت می‌کند.

توهین سامسونگ

ما درک می کنیم که این واقعه برای شما و ورزشکاران شما دغدغه غیرضروری ایجاد نمود. بسیار از حمایت شما و برخورد مثبت شما در حل این موضوع در بهترین شکل ممکن، سپاسگزاری می نماییم. بنابراین با احترام پیشنهاد می نماییم که جلسه ای با ورزشکاران شما و نمایندگان کمیته بین المللی المپیک داشته باشیم تا ورزشکارانتان تلفن ها را دریافت نمایند.

با همکاری ارزشمند شما، امیدواریم این واقعه را پشت سر قرار دهیم و تمرکز را بر بزرگداشت ورزش ها و ورزشکاران شما در مراسم افتتاحیه امشب قرار دهیم.

با تشکر از حمایت و همکاری بی نظیر شما و با آرزوی تجربه ای فوق العاده المپیک در اینجا و در پیونگ چانگ،

با احترام

لی، هی بوم

رییس کمیته برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸

نظرات