ازدواج در سن کم و معایب آن | حقایقی درباره ازدواج در سنین پایین

2

ازدواج در سن کم و معایب آن | حقایقی درباره ازدواج در سنین پایین

ازدواج در سن کم / از قدیم تا کنون ازدواج در سن های پایین در بین خانواده ها رایج بوده است که این دسته از خانوده ها به تباه شدن زندگی فرزندشان توجه نمی کنند، ازدواج در سنین پایین نوعی ازدواج رسمی یا غیر رسمی است که فرد به سن ۱۸ سالگی نرسیده است که بهتر است بدانید ازدواج در سن پایین با پیامدهایی همراه است و باید از عواقب آن اطلاع داشته باشید.ازدواج در سنین پایین شاید در ابتدا برای افراد هیجان انگیز و سرشار از عشق باشد اما با مشکلات و عواقب خطرناکی نیز همراه دارد که در ادامه با پیامدهای ازدواج زود هنگام آشنا خواهید شد :

ازدواج در سن کم و معایب آن

اختلاف و ناسازگاری :
در ازدواج هایی که سن دختر و پسر کم است با اختلاف و ناسازگاری های زیادی مواجهه می شوند زیرا، هنوز برای ازدواج به رشد عاطفی، فرهنگی، اجتماعی، ذهنی و…نرسیده اند و مهارت لازم جهت داشتن یک زندگی موفق را کسب نکرده اند.

نداشتن آمادگی جسمانی برای بارداری:
همانطور که می دانید پس از گذشت مدتی از ازدواج در خانوده های ایرانی رایج است که دختر باید باردار شود به همین خاطر دختر نوجوان به دلیل نداشتن آمادگی جسمانی در طول مدت بارداری با مشکلاتی مواجهه می شود که البته باید زایمان آن تحت مراقبت های لازم قرار گرفته شود و احتمال مرده زایی یا عقب ماندگی ذهنی در فرزندان دخترانی که در سن کم ازدواج می کنند بسیار زیاد است.

وابستگی به والدین :
از دیگر مشکلات درد ساز ازدواج در سنین کم، وابستگی آن ها به والدین خود می باشد، در ابتدای زندگی این زوج ها بزرگترها به خاطر بی تجربگی و پایین بودن سن شان، در زندگی خصوصی آن دخالت می کنند اما پس از گذشت چندین سال از ازدواج شان نیز این دسته از افراد به دخالت خانواده خود در تمام امور زندگی شان عادت کرده در نتیجه به خارج شدن زندگی آن ها از کنترل منجر خواهد شد.

تربیت نادرست فرزندان :
افرادی که در سنین کم ازدواج می کنند به دلیل اینکه از روش های اصول تربیت فرزند اطلاعی ندارند در نتیجه در زمینه تربیت فرزندان با مشکل رو به رو می شوند.

یأس و ناامیدی در پسران:
از جمله مشکلاتی که در پسران با ازدواج زود هنگام پیش می آید ناامیدی و یاس است زیرا، آن ها پس از مدتی در جمع همسالان مجرد خود قرار می گیرند و همیشه به این فکر می کنند که با ازدواج موفقیت های زندگی مجردی خود را از دست داده اند.

ازدواج در سن کم و معایب آن

نداشتن امنیت مالی :
بسیاری از پسرانی که در سنین پایین به تشکیل زندگی مشترک اقدام می کنند از لحاظ مالی به استقلال نرسیده اند و به منظور انجام مسئولیت های زندگی خود به پس انداز زیادی احتیاج دارند و به دلیل اینکه سطح تحصیلات پایینی دارند لذا فرصت شغلی برای آن ها بسیار محدود است بنابراین اهمیت دادن به مسئله مالی از طرف پسر ها باید مورد توجه قرار گرفته شود.

ناقص ماندن تحصیلات :
از دیگر مسائل مشکل ساز که با ازدواج در سنین کم به وجود می آید نا تمام ماندن تحصیلات می باشد به خصوص در دختر خانم ها، و به دلیل اینکه تحصیلات یک امر مهم در زندگی هر شخص می باشد و در نتیجه سبب جلوگیری از ناسازگاری ها در رابطه زناشویی می باشد بنابراین، افراد باید تحصیلات خود را به پایان برسانند سپس راجع به ازدواج تصمیم بگیرند و همانطور که می دانید داشتن یک شغل مناسب با درآمد کافی نیازمند تحصیلات بالا می باشد که اکثر نوجوان نسبت به این موضوع بی اهمیت هستند.

پشیمانی از ازدواج و انتخاب همسر :
اغلب پسرانی که در سنین کم ازدواج می کنند از ازدواج خود پشیمان می شوند زیرا، هنوز ثبات عاطفی لازم را به دست نیاورده اند و به صورت عاقلانه تصمیم نگرفته اند و پس از گذشت چند سال از ازدواج شان می گویند که من قبلا تجربه کافی نداشتم و به دلیل رشد فکری و تغییر نگرش انتظارات دیگری از همسرم دارم.

نارضایتی از یکدیگر :
زمانی که دو نفر در سنین پایین ازدواج می کنند نسبت به بسیاری از مسائل که نقش مهمی در دوام زندگی دارد آگاه نیستند زیرا، هنوز به بلوغ و پختگی عقلانی نرسیده و مهارت لازم را کسب نکرده اند در نتیجه قادر به انجام وظایف خود نمی باشند و این عدم آگاهی سبب ناراضی بودن زوجین از یکدیگر و در نهایت به جدایی ختم می شود.

سخنی با والدین
پیش از ازدواج فرزندتان در سنین پایین حتما به موارد زیر توجه نمایید:

 • قبل از ازدواج با فرزندتان صحبت کرده و نقاط ضعف و رفتاری آن ها را یاد داشت نمایید.
 • مهارت های لازم از جمله : خانه دارای، بچه داری، آشپزی و… را به دختران و کارهای مانند : خرید، کارهای فنی و تعمیراتی و کارهای بیرون از منزل را به پسران آموزش دهید.
 • با فرزندتان و شخصی که قصد ازدواج با او را دارد به مشاوره متخصص مراجعه کنید.

ازدواج در سن کم و معایب آن

پیامدهای ازدواج در سنین پایین

 • نکات بسیارمهم پیش از رسمی کردن رابطه
 • در مورد بودجه خود به صورت واقع بینانه برنامه ریزی نمایید.
 • در کلاس های مشاوره قبل از ازدواج شرکت نمایید.
 • دختر ها چند روزی در منزل خانه داری را تمرین کنید و پسر ها چند روزی وظیفه انجام کارهای بیرون را بر عهده بگیرید.

2 دیدگاه در “ازدواج در سن کم و معایب آن | حقایقی درباره ازدواج در سنین پایین

 1. پلتفرم مشاوره روانشناسی و حقوقی مدرسه زندگی گفت:

  سلام وقت شما بخیر
  با سپاس از شما
  مطالب سایت مفید و کاربردی است

 2. کاردستون گفت:

  این هم نکته جالبیه که یک عده تظاهر به بلوغ فکری میکنند اما متاسفانه درونشون کودک گونه است.

نظرات