ابتلا به کرونا در ایران از طریق ماهی قرمز

0

به گزارش حرف تازه، چند وقتی است که نوعی ویروس مرگباری به نام ” کرونا ” در چین کشف و شیوع پیدا کرد و بعداز ابتلای چندین نفر به این ویروس، موجب قرنطینه شدن بعضی از شهرهای چین شد، اما با این وجود بازهم دولت چین نتوانست جلوی کشورگشایی ” کرونا ” را بگیرد، تاکنون شماری از مردم کشورهای ژاپن، مالزی، استرالیا، آمریکا، انگلیس، فرانسه و… به این ویروس ناشناخته مبتلا شدند، اما چند روزی است که در ایران، خبری در فضای مجازی تحت عنوان ” ابتلا به کرونا از طریق ماهی قرمز عید ” منتشر شده است، به نظر شما این خبر صحت دارد؟!

ابتلا به کرونا از طریق ماهی قرمز

ابتلا به کرونا از طریق ماهی قرمز چینی

پیامی که این روزها در شبکه های مجازی با عنوان یاد شده به اشتراک گذاشته می شود:

«ویروس کرونا در کمین هفت سین نوروزی ایرانیان است، چراکه زمان ورود ماهی‌های قرمز از چین در فاصله یک ماهه باقی مانده به عید است، اما مافیای قدرت و ثروت بدون توجه به خطراتی که ورود این جانوران آبزی دارند، بدون شک از راه‌های مختلف چه قانونی و چه قاچاق، اقدام به ورود مقادیر زیادی از این ماهی‌های قرمز برای فروش به مردم عادی و کسب ثروت می‌کنند.

همچنین از مسئولان خواسته شده تا امکانات و اسباب سفره عید نوروز را با احتیاط و آگاهی در اختیار مردم قرار دهند تا به دلیل اشاعه و گسترش این ویروس بدخیم کشورمان با”چالش ماهی قرمز هفت سین و ویروس کرونای بدخیم” و خدای ناکرده بحران ناشی از آن دچار نشود».

ابتلا به کرونا از طریق ماهی قرمز

تکذیب خبر ابتلا به کرونا از ماهی قرمز شب عید

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حسین عرفانی رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: واردات هر گونه موجود زنده از چین به دلیل شیوع ویروس کرونا ممنوع شده است.

او ادامه داد: ماهی قرمز‌های شب عید واراداتی نیستند و در ایران پرورش می‌یابند، اما از آنجایی که بسیاری ماهی قرمز شب عید را ماهی چینی می‌شناسند چرا که ریشه این ماهی از کشور چین بوده؛ در نتیجه این برداشت اشتباه موجب انتشار این چنین خبری شده است.

عرفانی گفت: اگر چنانچه فردی خبر موثق داشته باشد که ماهی قرمز شب عید از چین وارد می‌شود، موضوع را به دامپزشکی و وزارت بهداشت اطلاع دهد.

رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره خطر انتقال ویروس کرونا از ماهی اظهار کرد: انتقال ویروس کرونا از ماهی قرمز تاکنون بررسی نشده است به همین دلیل نمی‌توان از نظر علمی اظهار نظر کرد و به همین دلیل به طور کلی واردات تمام موجودات زنده از چین به ایران ممنوع شده است تا خطر ابتلا به ویروس کرونا از این طریق را از بین ببریم.

عرفانی یادآوری کرد: برخی به دنبال تنش هستند و پیام‌های این چنینی را منتشر می‌کنند؛ در حالی که ماهی قرمز چینی‌ شب عید از کشور چین وارد نمی‌شود و تاکنون هم موردی از ویروس کرونا در ایران نداشته ایم.

ابتلا به کرونا از طریق ماهی قرمز

 ویروس کرونا از کجا سرچشمه گرفته است؟!

محققان هنوز منشاء اصلی ویروس کرونا را شناسایی نکرده اند، بااین حال نتیجه تحقیقات آزمایشگاهی از نزدیکی ساختار ویروس کرونای جدید با منشاء خفاشی آن خبر داده اند.

توالی ژنتیکی این ویروس ۹۶ درصد با ویروس کرونا در خفاش‌ها یکسان است.

نظرات