آثار منفی توجه بیش از حد به کودک | آشنایی با حد و مرز محبت به کودک

0

آثار منفی توجه بیش از حد به کودک | آشنایی با حد و مرز محبت به کودک

محبت به کودک / یکی از موضوعاتی که در زمینه توجه به کودک اغلب مورد توجه و سوال قرار می گیرد این است که آیا توجه بیش از اندازه به کودک می تواند تاثیر یا آثار مخرب داشته باشد یا خیر. همچنین بهتر است بدانید که راه های فراوانی برای سنجش عملکرد کودک وجود دارد که والدین می توانند از این طریق عملکرد های فرزند خود را مورد بررسی قرار دهید.

محبت به کودک

همانطور که می دانید تربیت کردن فرزندان همواره یکی از اولویت های اصلی زندگی افراد محسوب می شود زیرا کودک در واقع یک نهال تازه شکفته است که در اختیار دو باغبان قرار گرفته و با همت و تلاش آن ها طی سالیان سال رشد پیدا می کند و والدین از آن لذت خواهند برد. همانطور که می دانید امروزه اغلب والدین قصد دارند تا فرزندانی شاداب،سرزنده و دارای اعتماد به نفس داشته باشند و معمولا نیز بر اساس اطلاعاتی که از نحوه تربیت کودک دارند به تربیت فرزند خود نیز می پردازند. بهتر است بدانید که یکی از رایج ترین شیوه های تربیتی در جامعه ما شیوه آسان گیرانه است که در آن والدین با دادن آزادی بیش از حد و پذیرش خواسته های نامطلوب فرزند خود و حتی نزاشتن حد و مرز برای او به جهت ندادن زندگی فرزند خود کمک خواهند کرد و اینگونه موارد را می توان از دسته پیامد های توجه بیش از حد به کودک دانست.

توجه بیش از حد به کودک

همانطور که می دانید هستند والدینی که زندگی خود را تنها وقف فرزندانشان می کنند و نگران این موضوع هستند که کوچک ترین رفتاری از خود نشان ندهند که بر روی فرزندشان تاثیرگذار باشد. اما با بزرگ تر شدن کودک متوجه می شوند که در روند تربیت و توجه به کودک خود زیاده روی کرده اند و رفتار هایی از کودک خود می بینند که اگرچه در گذشته جالب بود اما الان به رفتاری بی ادبانه و رئیسانه تبدیل شده است. به طور کلی ما انسان ها برای کودکان خود انتظار حداقل ها را داریم اگرچه که حداکثر ها را در اختیار آن ها قرار داده ایم و بهتر است بدانید که اینگونه آن ها را آزار خواهید داد و با تلاش های مادام برای حفاظت آن ها در برابر ناسازگاری ها در حقیقت آن ها را از یادگیری مهارت مقابله با مشکلات محروم می کنیم. توجه داشته باشید که با قرار ندادن حد و حدود برای کودک در روند ساخته شدن کاراکتر فرزندمان اختلال ایجاد می کنیم.

بهتر است بدانید که نتیجه توجه بیش از اندازه والدین با کودک را اطرافیان خواهند دید. اغلب والدین نمی توانند درخواست های غیر طبیعی کودکان خود را رد کنند و گمان می کنند که با انجام این رفتار کودک از آن ها رنجیده خواهد شد و به همین خاطر پدر و مادر ها ابراز نگرانی می کنند و در این زمینه یکی از متخصصین کودک بیان کرده که والدین با توجه بیش از حد به کودک خود باعث می شوند که کودک تصور کند تمام دنیا متعلق به او است.اکثر پدر و مادر ها نمی دانند که دلیل توجه بیش از حد به کودک این است که آن ها معتاد فرزند خود شده اند و اگر شما نیز از دسته پدر و مادر هایی هستید که هر لحظه سراغ فرزند خود را می گیرد و دائما به دنبال توجه به او هستید بهتر است بدانید که معتاد کودک خود شده اید. توجه داشته باشید که نتیجه این توجه بیش از حد این است که کودک قدرت تصمیم گیری و استقلال خود را از دست خواهد داد و اغلب اوقات نمی تواند رشد فکری و شخصیتی خوبی داشته باشد.

محبت به کودک

آشنایی با چگونگی توجه به کودک

توصیه می کنیم که فرزندان خود را دوست داشته باشید و با آن ها رابطه صمیمی برقرار کنید و برای آن ها احترام قائل باشید اما بیش از اندازه خود را درگیر کارهای فرزندان خود مخصوصا در زمینه تصمیمات شخصی آن ها نکنید. توجه داشته باشید زمانی که کودکتان از شما در انجام کاری کمک نخواسته به آن ها کمک نکنید و اجازه دهید تا کارهایشان را به صورت مستقل انجام دهند زیرا زمانی که کودک حس کند در انجام عملی ناتوان است حتما از پدر یا مادر خود درخواست کمک خواهد کرد. اگر شما نیز از دسته والدینی هستید که مادام به کودک خود می گویید اتاقش را تمیز کند و یا تکالیفش را انجام دهد لازم است بدانید که این رفتار شمار باعث می شود که کودک دیگر علاقه و انگیزه ای برای انجام آن ها نداشته باشد و همواره منتظر بماند که شما انجام این کارها را به او یادآوری کنید که این رفتار باعث آسیب رسیدن به روحیه کودک و از بین رفتن انگیزه او و در نهایت عدم مسئولیت پذیری کودک خواهد شد.

محبت به کودک

آشنایی با حد و مرز محبت به کودک:

اگرچه اغلب مردم گمان می کنند که محبت به فرزند هیچ حد و مرزی ندارد ولی این عقیدذه کاملا اشتباه است و در جهان ما معنی محبت به کودک در جایگزین های مختلفی مثل قرار ندادن حد و مرز برای کودک،پذیرش بی قید و شرط خواستبه ها و خرید های افراطی به کار برده شده است. توجه داشته باشید که اغلب والدین با دادن پاسخ نادرست به خواسته ها و توجه طلبی کودک تله لوس شدن را برای او ایجاد می کنند. در واقع این والدین یاد نگرفته اند که چگونه محبت واقعی خود را نسبت به فرزندشان نشان دهند و به همین خاطر سعی دارند از راه های دیگر ابراز احساسات کنند که البته غافل هستند که انجام این امورات باعث لوس شدن کودک خواهد شد.

عوارض توجه بی اندازه به کودک

توجه داشته باشید که اکنون به بیان چند نکته کلیدی در رابطه با توجه به اندازه به کودک پرداخته ایم. توصیه می شود که اگر در روند ارتباط با کودک خود دچار مشکل شده اید بایستی ریشه آن ها را پیدا کنید و بدانید که محبت واقعی و خالصانه به کودک در چنین شرایط امکان پذیر نخواهد بود.توجه داشته باشید که محبت به کودک زمانی خالصانه و واقعی خواهد بود که برای تان لذت بخش باشد و همچنین والدین بایستی به یکدیگر محبت کنند و از این طریق محبت و احساس خود را به کودک انتقال دهید.

نظرات