خلاصه داستان، اسامی و بیوگرافی بازیگران فیلم شنای پروانه

0

خلاصه داستان و بازیگران فیلم سینمایی شنای پروانه

فیلم شنای پروانه فیلمی به کارگردانی و نویسندگی محمد کارت و تهیه‌کنندگی رسول صدرعاملی محصول سال ۱۳۹۸ با بازی امیر آقایی ,طناز طباطبایی ,جواد عزتی ,علی شادمان ,پانته‌آ بهرام ,مه‌لقا باقری ,مهدی حسینی نیا ,ایمان صفا ,آبان عسکری در نقش زن خبرچین ,بهروز پناهنده,نیلوفر شهفری ,چهارمین فیلمی که از میان فیلم اولی‌ها در بخش سودای سیمرغ حضور دارد، شنای پروانه به کارگردانی محمد کارت و تهیه‌کنندگی رسول صدرعاملی است.

   فیلم شنای پروانه

این فیلم در بخش نگاه نو سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور دارد.

خلاصه داستان و موضوع فیلم شنای پروانه :

فیلمی از زنی به نام پروانه (طناز طباطبایی) در حین شنا در استخر در فضای مجازی منتشر میشود. حالا هاشم شوهر پروانه (امیر آقایی) و برادرش حجت (جواد عزتی) به دنبال انتقام گرفتن از کسی که این فیلم را منتشر کرده هستند اما…

فیلم شنای پروانه با ریتمی نفسگیر شروع می‌شود. پروانه‌ای که در تله‌ای ترسناک افتاده. دنیا دور سرش می‌چرخد. هر طرف، همه‌جا شکارچیانی سر فرو برده، تله او را تماشا می‌کنند انگار.

فیلم شنای پروانه

پروانه تلاش می‌کند سرپا بماند. تلاش می‌کند انرژی از دست‌رفته‌اش را جمع کند. باید شجاع باشد تا نجات بیابد. اما وحشت و بی‌پناهی است که از حدقه چشمان طناز طباطبایی سر ریز می‌کند توی صورت شهر.

تلاشی بیهوده برای مخفی کردن موها. مو‌هایی سمج که زیر روسری آرام و قرار نمی‌گیرند. حجاب پروانه سر لج افتاده انگار. مهار این حجاب دشوار است دیگر. خیلی دشوار.

فیلم شنای پروانه، درباره پروانه‌هاست. تکلیف قصه زود روشن می‌شود. حادثه اتفاق می‌افتد و بعد مخاطب است که دنبال قهرمان راه می‌افتد تا از عاقبت ماجرا سر در بیاورد. یک گیره سر، که باز و بسته شدنش مثل بال زدن پروانه‌هاست. این گیره باید وجدان انسان را زنده نگه دارد. تا تکلیف تله گذار و تله انداز را یک سره کند.

فیلم شنای پروانه

لوکیشنی داریم همان ابتدا. با آتشی که زبانه می‌کشد. خطرناک به نظر می‌رسد. آتش یعنی این محل همان‌جایی است که باید سره از ناسره جدا شود. چکش بخورند آهن‌ها و آدم‌ها. اما این در‌های فرو رفته هیچ وقت مثل روز اول نمی‌شوند. “بدون رنگ نمی‌شود”. رنگ دارند آهن‌ها و آدم‌ها که نمی‌دانی زیر ظاهرشان چه باطنی است.

کارگردان فیلم شنای پروانه یکی دو نکته باریک گنجانده، برای بیننده باهوش که حدس‌هایی بزند. اما داستان لو نمی‌رود. بی‌مزه و کلیشه‌ای نمی‌شود. تکنیک‌های فیلمبرداری توی چشم مخاطب فرو نمی‌رود. یک روایت ساده، اما دلهره‌آور.

فیلم شنای پروانه، داستانی در جامعه ماست. بخشی که آشنا نیست برای خیلی‌ها. اما چه بخواهیم چه نخواهیم درون همین جامعه است. شما بگویید زیر پوسته.

فیلم شنای پروانه

مثل اولین باری که اسم وحید مرادی را شنیدیم. خبرش را خواندیم. دیدیم عجب دنیایی دارند. طرفدار و هواداری دارند. گنده لات و نوچه‌ای. مرام و مسلکی. آداب و آیینی؛ و همچنان دارند؛ و همچنان هستند، اما خیلی از ما بی‌خبریم که هستند.

در فیلم شنای پروانه پا به پای جواد عزتی که حجت است در فیلم، سر می‌کشیم به محل‌های که آشنا نیست. نه از آن‌ها که مرسوم‌اند در فیلم‌ها و آدمایشان تکراری است. دلمان می‌تپد، می‌لرزیم، یکی باید دست حجت را بگیرد که داداش من نرو. تو که سر به راه بودی نرو. می‌رود، تاوان دارد، اما می‌رود؛ اگر نرود با گیره بال‌های پروانه، چه کند؟!

فیلم شنای پروانه

فیلم شنای پروانه شاید شاهکار نباشد، اما داستان خوبی است. مثل آرامش غمباری که صبح فردای حادثه، هوار می‌شود روی دل حجت. روی دل ببیننده. مثل دردی که باید بماند گوشه جگر تا همیشه و بیرون نریزد هیچ‌وقت. مثل آنچه هست، ولی بهتر که بگوییم نیست. مثل آن‌ها هستند، بهتر که نبینیمشان. مثل قسم‌های معتاد و مشروب‌فروش، گناهکار و آدم‌فروش، که شاید اعتقادی دارند ته ته دلشان، راحت‌تر که بگوییم ندارند. سنگ بگذاریم روی ننگ و تمام…

فیلم شنای پروانه

بازیگران فیلم شنای پروانه

امیر آقایی در نقش هاشم
جواد عزتی
طناز طباطبایی در نقش پروانه زن هاشم
پانته‌آ بهرام
علی شادمان
نیره فراهانی
مه‌لقا باقری
علیرضا داوودنژاد
ایمان صفا
مهدی حسینی‌نیا
نادر شهسواری
آبان عسکری

اسامی و نقش بازیگران

جواد عزتی (حجت)
امیر آقایی (هاشم)
طناز طباطبایی (پروانه)
علی شادمان (اشکان)
پانته‌آ بهرام (شاپور)
علیرضا داوودنژاد (احمد)
مه‌لقا باقری (افسانه)
مهدی حسینی نیا (مصیب)
ایمان صفا (محمد)
ناهید مسلمی (طوبی)
آبان عسکری در نقش زن خبرچین
نادر شهسواری (بهرام)
بهروز پناهنده (اکبر)
نیلوفر شهفری (منیژه)

فیلم شنای پروانه

دیگر عوامل سازنده فیلم

نویسندگان : محمد کارت ، حسین دوماری ، پدرام پورامیری
موسیقی: مسعود سخاوت‌دوست
فیلم‌برداری: سامان لطفیان
تدوین: اسماعیل علیزاده

اکران آنلاین در سال ۱۴۰۰

شنای پروانه بالاخره چهارشنبه یازدهم فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۶ به صورت آنلاین اکران شد.

نظرات