درمان یبوست در سفر به روش های خانگی

0

درمان یبوست در سفر به روش های خانگی

درمان یبوست در سفر / یبوست دلایل مختلفی در بدن دارد. اساسی ترین دلایل یبوست میتواند تغییر عادات غذایی، اجابت مزاج، تغییر آب و هوا و تغییر در تحرک افراد باشد. اکثر افراد در مسافرت دچار یبوست و نفخ زیاد میشوند که خب این اتفاق میتواند تاثیر زیادی بر روی کیفیت حالت جسمی شما در سفر داشته باشد. ما در ادامه ی این مقاله یک سری راه حل های ساده را برای شما آماده کرده ایم که با انجام آن ها میتوانید از یبوست در سفر دوری نمایید. با ما همراه باشید :

درمان یبوست در سفر

فیبر راه نجات شما برای دوری از یبوست است

میوه‌های تازه یا خشک شده، سبزیجات تازه و غلات کامل و حبوبات منبع غنی فیبر هستند. حتما سعی کنید در برنامه ی غذاییتان محصولات پر فیبر داشته باشید. فیبر به عملکرد بهتر روده ها و دفع غذا کمک بسیار زیادی میکند. و همین موضوع از یبوست شدید جلوگیری مینماید.

سعی کنید تا حدودی فعالیت بدنی خود را حفظ نمایید 

معمولا سفر ها وابسته به طی کردن مسافت های طولانی در ماشین، هواپیما و قطار میباشد. سعی کنید حتما بعد از پیاده شدن از وسیال نقلیه مربوطه کمی پیاده روی و یا کمی حرکات کششی به بدنتان دهید تا این حرکات به سیستم گوارشتان کمک کند تا عملکرد بهتری در دفع داشته باشد.

سیگنال های بدنتان را جدی بگیرید 

در هر شرایطی که بدنتان سیگنال اجابت مزاج ارسال کرد سعی کنید آن را جدی بگیرید تا بدنتان عملکرد طبیعی خود را حفظ نماید. اگر نیاز بدنتان را به اجابت مزاج نادیده بگیرید خیلی سرع دچار یبوست خواهید شد.

آب و مایعات نجات بخش هستند 

یکی از دلایلی که بدن به حالت یبوست میرسد کم آبی است بنابراین ممکن است که خوردن مایعات سالم و آب فراوان به طور کلی یبوستتان را از بین نبرد اما به عملکرد بهتر بدنتان کمک فراوانی خواهد کرد.

درمان یبوست در سفر

چند نکته کلیدی برای درمان یبـوست در سفر:

  • ۱٫ برای درمان یبـوست در سفر مقدار زیادی آب و مایعات را بنوشید:

این ممکن است به طور کامل یبوست را از بین نبرد ، اما حداقل می تواند مدفوع را نرم و راحت کند.

  • ۲٫ برای درمان یـبوست در سفر فیبر کافی بخورید:

اطمینان حاصل کنید که غذاهایی با فیبر بالا مانند میوه های خشک یا تازه، سبزیجات تازه و غلات، لوبیا و نان مصرف کنید. به یاد داشته باشید که مقدار توصیه شده ۲ ۱/۲ فنجان سبزیجات و ۲ فنجان میوه هر روز است.
۳٫ از غذاهای کم فیبر اجتناب کنید تا در سفر دچار یبوست نشوید:
تعطیلات به معنای سرگرمی است، اما اگر می توانید از مقادیر زیاد غذاهای میان وعده سبک و دسر مانند آب نبات، پنیر، پیتزا، غذاهای فرآوری شده، چیپس و بستنی جلوگیری کنید. آنها می توانند یبوست شما را بدتر کنند.

  • ۴٫ حل مشکل یبوست در سفر:ورزش و فعال بودن جسمی:

بدن خود را به حرکت در آورید تا سیستم گوارش شما در حال حرکت باشد. برنامه کشش انجام دهید، به ویژه اگر شما در یک ماشین، هواپیما، اتوبوس یا قطار برای مدت طولانی قرار دارید. پیاده روی، دوچرخه سواری یا شنا در زمانی که می توانید.

  • ۵٫ جلوگیری از استراحت بیش از حد برای درمان یبـوست در سفر:

گاهی اوقات مردم در تعطیلات خیلی می خوابند و که می تواند سیستم شما را به هم بزند.

درمان یبوست در سفر

  • ۶٫ سیگنال های بدن خود را نادیده نگیرید تا دچار یبوست در سفر نشوید:

اگر بدن شما به شما می گوید که به دستشویی بروید، آن را نادیده نگیرید به خاطر آنکه در یک توالت عمومی هستید.

  • ۷٫ برنامه ریزی برای دستشویی رفتن منظم برای جلوگیری از یبوست در سفر:

سعی کنید برنامه خود را حفظ کنید. اگر شما نگران استفاده از دستشویی عمومی هستید، سعی کنید وقت خود را صرف آرامش کنید. خواندن یک روزنامه یا مجله برای استراحت و یا گوش دادن به موسیقی از گوشی یا دستگاه های دیگر. اگر مدت ۱۰ دقیقه حرکت روده ای نداشته باشید، حرکت کنید و دوباره انجام دهید.

  • ۸٫ استفاده از مشتقات عاقلانه برای درمـان یبوست در سفر:

اگر رژیم غذایی و ورزش به یبوست در سفر کمک نکرد، یک ملین مصرف کنید. با این حال، آنها را عاقلانه و تنها برای یک زمان کوتاه استفاده کنید.

  • ۹٫ چند خوراکی موثر طبیعی پیشنهاد شده برای درمـان یبوست در سفر:

حتما از نان های سبوس دار استفاده کنید و کیوی جزو یکی از میوه هایی باشد که در طول روز از آن مصرف می کنید. ضمن اینکه می توانید قبل از سفر مقداری تخم شربتی، انجیر خشک و یا برگ زردآلو و آلو بخارا تهیه کرده و این خوراکی ها را همراهتان ببرید و صبح ها ناشتا مخلوط تخم شربتی با آب بنوشید با اینکه دو سه عدد برگ زردآلو و انجیر و آلوبخارا مصرف کنید.

نظرات