روش درمان بیخوابی در خانه

0

روش درمان بیخوابی در خانه

درمان بیخوابی : بسیار پیش آمده است که افراد در مواقعی دچار بیخوابی میشوند. جوری که فرد هر چه تلاش میکند بدلایل مختلفی نمیتواند بخوابد.

در این بخش از مجله اینترنتی حرف تازه راهکارهای ساده ای برای درمان بیخوابی برای شما پیشنهاد میکنیم.

درمان بیخوابی

بیخوابی چیست؟

بی‌خوابی یا کم‌خوابی یک علامت است که فرد به‌طور مستمر به خواب نمی‌رود. به عبارتی دیگر مشکل در به خواب رفتن، بیدار شدن مکرر در خلال شب همراه با ناتوانی یا اشکال در به خواب رفتن مجدد، بیدارشدن خیلی زود در صبح و خوابی که باعث تجدید قوا نشود را بی‌خوابی گویند.به نظر متخصصان میزان بی‌خوابی با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد و در افراد بالای ۶۵ سال این میزان از درصد بالاتری برخوردار است؛ اما به‌طور کلی اختلالات خواب در همه سنین حتی در سنین کودکی نیز مانند بزرگسالی وجود دارد. آمار گویای این نکته است که یک سوم مردم ایران از بی‌خوابی به عنوان شایع‌ترین اختلال خواب رنج می‌برند.

انواع بیخوابی

*بی‌خوابی گذرا بین چند روز تا یک هفته طول می‌کشد و ممکن است دلیل آن استرس باشد.
*بی‌خوابی حاد به بی‌خوابی اطلاق می‌شود که بین سه هفته تا شش ماه است،پس از قطع مواد مخدر سنتی و صنعتی مثل شیره و متادون یا داروهای خواب آور مثل زولپیدم یا آلپرازولام طی ۸الی۲۲ روز بی خوابی یا بدخوابی ایجاد شده که این نشانه سعی بدن برای ایجاد شرایط عادی است که پس از آن بدن به حالت نورمال بازمیگردد.
*بی‌خوابی مزمن به بی‌خوابی بیش از یک سال اطلاق می‌شود و ممکن است برای حواس فرد اختلالات جدی ایجاد کند این نوع کم خوابی می‌تواند سال‌ها طول بکشد. برخلاف دو نوع قبل این نوع کم‌خوابی می‌تواند اختلالی باشد که نتیجه مستقیم مشکلات روانی است. تأثیرات آن که با توجه به ریشه اش متفاوت خواهد بود شامل خواب‌آلودگی، خستگی عضلانی یا روحی، و توهم می‌شود.

عوارض کم‌خوابی

*کاهش بهره ذهنی
*ابتلا به سرطان
*کند شدن واکنش محیطی
*خطر افسردگی
*افزایش خطر اختلالات عصبی
*ضعف سیستم ایمنی بدن
*افزایش خطر ابتلا به دیابت
*توهم
*پرخاشگری
*افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی
*فشار خون
*چاقی

روش درمان بیخوابی

*رژیم غذایی و ورزش

چند ساعت قبل از خواب از خوردن نوشیدنی های الکلی و همچنین کافئین دار خودداری نمایید. توصیه می شود قبل از خواب میان وعده ای سبک مصرف کنید.
ورزش منظم می تواند کیفیت خواب و طول مدت خواب را بهبود بخشد. با این حال توجه داشته باشید که ورزش بلافاصله قبل از خواب ممکن است بر روی بدن اثر محرک داشته باشد. پس بهتر است سه تا چهار ساعت قبل از خواب ورزش نکنید.

*استفاده از طب سوزنی

طب سوزنی تا حدودی مشابه طب فشاری است ، مشکل را با فرو کردن سوزن های نازکی در پوست و در برخی از نقاط خاص، این مشکل را بهبود می بخشند برای بی خوابی، معجزه می کند. توجه داشته باشید، که این درمان باید توسط یک متخصص با تجربه انجام شود.

استرس‌ را از بین ببرید

اضطراب و استرس‌تان را کم کنید. برای بیشتر افراد، علاوه بر تغذیه، استرس عامل اصلی بی خوابی‌های شبانه است. بدن شما شروع می‌کند به رقابت با افکار بی‌پایان و شما نمی‌توانید مغزتان را برای به خواب رفتن آماده کنید. پس بهتر است که استرس را با روشهایی مثل مطالعه کتاب از خود دور کنید و ذهنتان را آرام کنید. تا بتوانید بهتر و راحتتر بخوابید.

*درمان بی خوابی در خانه

با استفاده از این خوراکیها میتوانید کم خوابی خود را در خانه درمان کنید ، کدو تنبل ، شیر ، دانه کنجد ، جوز هندی ، چای سبز ، موز ، زنیان ، بلغور جو دوسر ،کشک.

نظرات