طرز تهیه ترشی زرشک تازه با تمام نکات مهم

0

طرز تهیه ترشی زرشک تازه با تمام نکات مهم

ترشی زرشک از انواع میوه های خوشمزه و ترش است که برای پخت غذاهای مختلف از آن استفاده می شود همچنین به کمک زرشک می توانید لواشک و مربا و ترشی و مارمالاد و آب زرشک را تهیه نمایید.برای جلوگیری از پلاسیده شدن میوه های درون یخچال بهتر است به کمک آن ها ترشی یا مربا تهیه کنید. ترشی آلبالو و ترشی بامیه و ترشی انار و ترشی زرشک از انواع خوشمزه ترین ترشی ها محسوب می شوند و شما می توانید این نوع ترشی ها را به کمک ترفندهای مخصوصی که دارند به راحتی تهیه نمایید.

طرز تهیه ترشی زرشک

مواد لازم برا تـرشی زرشـک

 • سرکه سفید
 • زرشک تازه
 • آب

طرز تهیه ترشی زرشک

طرز تهیه تـرشی زرشـک تازه

 1. برای تهیه تـرشی زرشـک تازه ابتدا زرشک را به خوبی پاک نمایید و آن را بشویید. زرشک های شسته شده را درون آبکش بریزید و دستمال حوله ای را روی آن ها پهن کنید تا زرشک ها خشک شوند و آب اضافه آن ها گرفته شود.
 2. مقداری از زرشک را بدون اینکه پاک نمایید بشویید و کمی آب روی آن بریزید سپس زرشک را روی حرارت کم شعله گاز قرار دهید و اجازه دهید زرشک ها به مدت ۶۰ دقیقه بجوشند و آب آن ها بیرون آید سپس آب زرشک جوشیده شده را صاف نمایید و به نسبت مساوی آب زرشک جوشیده شده را با سرکه سفید ترکیب نمایید.
 3. به ازای هر لیتر مخلوط آب زرشک و سرکه یک قاشق غذاخوری نمک و دو قاشق غذاخوری شکر به آن بیفزایید سپس ترکیب را روی حرارت گاز قرار دهید تا به دمای جوش برسد و حرارت شعله گاز را خاموش کنید و اجازه دهید تا مخلوط مواد مقدار کمی خنک شوند.
 4. در این مرحله از طرز تهیه تـرشی زرشـک ، زرشک های خشک شده و تمیز را درون ظرف تمیز و درب داری بریزید سپس محلول آب زرشک و سرکه را به آن بیفزایید و درب ظرف را به صورت محکم ببندید. ظرف حاوی ترشی را به صورت برعکس روی سطحی صاف نظیر میز یا کابینت قرار دهید و آن را به مدت ۲۴ ساعت کامل به همین شکل نگه دارید و بعد از مدت زمان شده ظرف را در جای خشک و خنک قرار دهید و بعد از گذشت یک هفته ترشی را سرو کنید.

طرز تهیه ترشی زرشک

نکات طلایی برای تهیه ترشی زرشک

 1. تـرشی زرشـک را می توانید به کمک خوشه های زرشک تهیه نمایید زیرا بدین ترتیب دانه های زرشک سالم تر می مانند و له نمی شوند و ترشی ظاهری زیباتر پیدا می کند.
 2.  اگر تمایل دارید تـرشی زرشـک را به کمک خوشه های زرشک تهیه نمایید بهتر است خوشه ها را به همان صورت درون ظرف سرو قرار دهید.
 3.  در زمان ریختن دانه های زرشک درون شیشه ترشی باید دقت نمایید زیرا دانه ها حساس هستند و ممکن است به آن ها آسیب وارد شود.
 4. تـرشی زرشـک خوش طعم به جای ترکیب کردن آب زرشک جوشیده و سرکه می توانید فقط از سرکه استفاده نمایید که در این صورت طعم ترشی نیز ترش تر می شود همچنین می توانید به جای استفاده از ترکیب آب جوشیده با سرکه از مخلوط سرکه با آب معمولی استفاده نمایید.
 5. توجه داشته باشید که محلول سرکه باید خنک شود سپس آن را روی زرشک بریزید.
 6.  ترشی را بعد از اینکه جا افتاد درون یخچال نگهداری نمایید.

طرز تهیه ترشی زرشک

تـرشی زرشـک خوش طعم

در این مطلب با نحوه درست کردن ترشی زرشک خوشمزه و خوش طعم آشنا شدید که امیدواریم از طعم بی نظیر این ترشی نهایت لذت را ببرید و لحظات خوب و خوشی را در کنار اعضای خانواده خود سپری نمایید.

نظرات