فضائل قرائت سوره نصر و آثار و برکات این سوره

0

فضائل قرائت سوره نصر و آثار و برکات این سوره

نصر به معنای پیروزی می باشد و اسم سوره نصر از نخستین آیه آن گرفته شده است. این سوره یکصد و دهمین سوره قرآن می باشد و به آن سوره «اذا جاء» یا «تودیع» نیز گفته می شود. بر اساس روایات آمده، پبامبر اکرم (ص) از هنگام نزول سـوره نـصر تا زمان وفاتش بسیار استغفار می کردند و ذکر سبحان الله بر زبانشان جاری بود. در باب فضیلت های سـوره نـصر روایات و احادیثی زیادی از رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم و امام جعفر صادق علیه السلام بیان گریده است، که در ادامه این بخش می توانید این روایات و احادیث را ملاحظه کنید.

فضائل قرائت سوره نصر

آشنایی با خواص سوره نصر

سـوره نـصر حامل پیشگویی و خبر غیبی می باشد و در آن از پیروزی الهی سخن به میان آمده و این سوره در آخرین سال عمر حضرت محمد (ص) و در مدینه به صورت یک جا بر ایشان نازل شده است. محتوای این سوره در رابطه با پیروزی و نصرت حق، گرویدن مردم به دین اسلام، تسبیح پروردگار و استغفار از گناهان می باشد. از دیدگاه بعضی مفسران نظیر علامه طباطبایی، نزول سـوره نـصر پس از «صلح حدیبیه» در مدینه و پیش از فتح مکه است و منظور از وعده پیروزی، در واقع همان فتح مکه می باشد.

بنابر روایتی که به رسول اکرم (ص) منسوب شده است:

هر کس سـوره نـصر را قرائت نماید به او اجری مانند کسی که در فتح مکه همراه با پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وسلم جنگیده و به شهادت رسیده است داده می شود. و هر کس بعد از سوره حمد قرائت کند نمازش به بهترین وجه قبول است.

فضائل قرائت سوره نصر

در روایتی دیگر از پیامبر اکرم (ص) در رابطه با فضائل سـوره نـصر این چنین آمده است که:

هر کس در این شب چهار رکعت نماز بخواند در هر رکعت بعد از حمد ۱۰ مرتبه سـوره نـصر را بخواند خداوند بدنش را بر آتش حرام می کند و به واسطه هر آیه ثواب ده شهید از شهدای بدر و ثواب عالمان دین را به او خواهد داد.

آخرین سوره ای که بر حضرت محمد (ص) نازل شد را سـوره نـصر می دانند و از عبدالله بن عمر بن خطاب(یکی از بزرگان راوایان حدیث) نقل شده است:

این سوره در اواسط ایام تشریق بر رسول خدا نازل شد که سال وداع بود. وقتی سـوره نـصر نازل شد پیامبر فرمود: من امسال از دنیا می روم و در همان سال نیز از دنیا رفت.ایشان در آن سال وقتی معاذ بن جبل را به یمن می فرستاد به او فرمود: دیگر مرا نخواهی دید.

فضائل قرائت سوره نصر

در باب فضیلت خواندن سـوره نـصر امام جعفر صادق (ع) فرموده اند:

*هر کس سـوره نـصر را در نمازهای مستحبی یا واجب خود قرائت نماید خداوند او را بر تمام دشمنانش یاری می کند و در روز قیامت در حالیی می آید که همراه او کتابی گویا است و خداوند این کتاب را از درون قبرش بیرون می آورد و در آن مایه امان از گرمای آتش جهنم است. او در روز قیامت بر چیزی عبور نمی کند مگر اینکه بشارتش می دهد و او را به هر خیری خبر می دهد تا اینکه وارد بهشت شود. برای قاری این سوره در دنیا اسباب خیر فراهم است به حالتی که کسی ندیده و به قلبش خطور نکرده است.

*کسی که سوره‌ی «‏إِذَا جَاءَ نَصرُ اللَّهِ وَ الْفَتْحُ» را در نماز نافله یا واجب بخواند خداوند او را بر تمام دشمنانش پیروز می‌گرداند و آنچه درهای خیر که به‌ ذهنش خطور نمی‌کرده در دنیا بر وی باز می‌نماید و در روز قیامت از لغزش بر روی صراط و از آتش دوزخ در امان خواهد بود.

*جهتِ دفع دشمن این سوره‌ی مبارکه را بیست و یکبار و جهتِ دفع بلاها هر روز هفت بار قرائت نمایند.

فضائل قرائت سوره نصر

آثار و برکات سـوره نـصر

استجابت دعا و یاری کردن خداوند در مقابل دشمنان از دیگر خواص سـوره نـصر می باشد، در سخنان ائمه اطهار (ع) بر این موارد اشاره شده است:

*هر کس سـوره نـصر را در نمازهای واجب یا مستحب بخواند خداوند او را در مقابل همه دشمنانش یاری می کند.

*از معصوم روایت شده است: هر کس سـوره نـصر را در نماز نافله اش یا در هنگام زوال خورشید روز جمعه بخواند و دعا کند خداوند دعایش را مستجاب می کند.

فضائل قرائت سوره نصر

قرائت سـوره نـصر و آثار و برکات این سوره

در روایاتی از حضرت محمد صلی الله علیه و اله و سلم نیز در مورد آثار و برکات سـوره نـصر آمده است:

*اگر در نماز بعد از سوره «حمد» ۷ مرتبه سـوره نـصر را بخواند نمازش مورد قبول واقع شده و نمازگزاردن در سر وقت آن برایش دوست داشتنی می شود.

*هر کس در شب سیزدهم رجب ده رکعت نماز بخواند و در هر رکعت بعد از حمد پنج مرتبه سـوره نـصر را بخواند خداوند در بهشت قصری برای او بنا می کند که طول و عرضش هفت برابر بیشتر از دنیاست.

در روایتی از ام سلمه این چنین آمده است که:

رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم در اواخر عمر شریفش نمی نشست و بر نمی خاست و هیچ حرکتی نمی کرد مگر اینگه می گفت: «سبحان الله و بحمده و استغفرالله و اتوب الیه» از علت این کار پرسیدم ایشان فرمودند: من به این کار فرمان داده شده ام و آنگاه سـوره نـصر را قرائت فرمود.

فضائل قرائت سوره نصر

متن و ترجمه سـوره نـصر

سـوره نـصر سه آیه دارد و دارای ۱۹ کلمه و ۸۰ حرف می باشد. دست یابی به پیروز در سایه نصرت الهی، نابودی سران کفر و شرک، داخل شدن مردم به دین اسلام و یکتابپرستی، توبه و استغفار از پیام های مهم این سوره است.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

إِذَا جَاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ ﴿۱﴾

چون یارى خدا و پیروزى فرا رسد (۱)

وَرَأَیْتَ النَّاسَ یَدْخُلُونَ فِی دِینِ اللَّهِ أَفْوَاجًا ﴿۲﴾

و ببینى که مردم دسته‏ دسته در دین خدا درآیند (۲)

فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ وَاسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ کَانَ تَوَّابًا ﴿۳﴾

پس به ستایش پروردگارت نیایشگر باش و از او آمرزش خواه که وى همواره توبه‏ پذیر است (۳)

نظرات