با تمامی مضرات و فواید و خواص بادام تلخ آشنا شوید

0

با تمامی مضرات و فواید و خواص بادام تلخ آشنا شوید

خواص بادام تلخ / ریشه درخت بادام بسیار قوی است. این درخت می‌تواند حتی با كمی رطوبت نیز رشد كند. برگ‌های آن بیضی، باریك، نوك تیز و به رنگ سبز می‌باشد. گل‌های آن بسیار زیبا و به‌رنگ صورتی است. در اوایل بهار شكوفه‌های بادام ظاهر می‌شود. رفع ناراحتی‌های كلیه، پاك كردن کبد و طحال، دفع كرم روده، تقویت بینایی، تسکین سردرد و بهبود اگزمای پوستی از مهمترین خواص بادام تلخ می‌باشند.چون بـادام تـلخ دارای اسید سیانیدریک است در مصرف آن باید نهایت دقت را بعمل آورد. مغز بـادام تـلخ ازنظر طب قدیم ایران خیلی گرم و خشک است.

خواص بادام تلخ

به‌طور كلی دو نوع بادام وجود دارد

۱. بادام شیرین (Sweet Almond)
۲. بـادام تـلخ (Bitter Almond)

طرز درست کردن روغن بادام 

برای بدست آوردن روغن بادام، مغز بادام را پس از تمیز کردن و خشک کردن خرد می کنند و بصورت خمیر در می آورند و سپس آن را تحت فشار قرار داده و روغن آن را استخراج می کنند. این روغن را فشار اول می نامند. تفاله بادام را که از فشار اول باقیمانده تحت اثر حرارت و مواد شیمیایی قرار داده و روغن فشار دوم را بدست می آورند.بدلیل اینکه روغن بادام گران است معمولا تقلب کرده و آنرا با روغن های دیگر مانند روغن مغز هسته زردآلو و هلو مخلوط کرده و بام روغن بادام می فروشند. همانطور که گفته د اگر روغن بـادام تـلخ یا مغز زردآلو و یا هلو تحت اثر آّب قرار گیرند اسید سیانیدریک و آلدئید بنزوئیک تولید می شود که سمی است بنابراین برای گرفتن روغن از این هسته ها نباید از آب استفاده کرد.بـادام تـلخ را آسیاب کرده و با سرکه مخلوط کنید. این مخلوط ضماد خوبی برای سردرد و همچنین مالیدن آن بر دور چشم به منظور تقویت بینایی مفید است. همچنین خوردن بـادام تـلخ برای تنگی نفس، سرفه و ورم ریه و بـادام تـلخ با عسل برای قولنج مفید است. ضماد ریشه درخت بـادام تـلخ برای درمان انواع دردها و روغن بـادام تـلخ برای تنگی نفس، درد کلیه و خارج کردن سنگ مثانه مفید است.

بیشتر بخوانید : تعبیر دیدن بادام در خواب  

خواص بادام تلخ

اسانس بادام تلخ 

این اسانس مایعی زلال و بیرنگ است که در اثر کهنه شدن برنگ زرد کمرنگ در می آید. بوی آن قوی، طعمش سوزاننده و تلخ و بسیار سمی است . اسانس بـادام تـلخ بسهولت با اکسیژن هوا ترکیب و اکسید می شود. بنابراین باید همیشه محتوی آن کاملا پر و در بسته بوده و در جای تاریک و سرد نگهداری شود.

شکوفه و گل بادام 

گل و شکوفه درخت بادام دارای بوی مطبوعی و طعم تلخ می باشد.

پوست میوه بادام 

بصورت جوشانده مصرف می شود. طرز تهیه آن به این صورت است که ۵۰ گرم پوست بادام شیرین را در یک لیتر آب ریخته و مدت چند دقیقه آنرا می جوشانند سپس آنرا صاف کرده و مصرف می کنند.

خواص بادام تلخ

شیر بادام 

شیر بادام را از مغز بادام بو نداده و خام تهیه می کنند. برای تهیه آن ۵۰ گرم مغز بادام را کاملا آسیاب کرده که بصورت پودر در آید. سپس مقدار ۵۰ گرم شکر یا قند به آن اضافه کرده و با یک لیتر آب مخلوط می کنند مایعی مانند شی بدست می آید.نوع دیگر شیر بادام برای کودکان شیر خوار و اطفال بسیار مفید است و می تواند جانشین شیر مدر و یا مکمل آن باشد بدین ترتیب به دست می آید که مقدار ۵۰ گرم بادام را به مدت چند دقیقه در آب گرم قرار می دهند تا پوست آن کنده شود سپس آنرا آسیاب کرده و بصورت پودر در می آیند و مقدار کمی آب را بان اضافه می کنند و بهم می زنند تا بشکل خمیر در آید سپس خمیر حاصل را با یک لیتر آب مخلوط و بهم می زنند و سپس مقدار ۵۰ گرم عسل بآن اضافه می کنند تا کاملا حل شود.این مایع را از پارچه مخمل می گذرانند تا مایعی مانند شیر از آن باقی بماند. البته اگر اشخاص بالغ بخواهند از شیر بادام استفاده کنند احتیاجی به صاف کردن آن نخواهد بود. طریقه دیگری که آسان تر است بدین صورت می باشد که مقدار ۵۰ گرم بادام پوست کنده یک لیتر آب و ۵۰ گرم عسل یا شکر را در داخل مخلوط کن برقی بریزید و تا مایعی مانند شیر بدست آید.

خواص بادام تلخ

مضرات بـادام تـلخ :

بادام از نظر اینکه دارای مواد مغذی بسیاری است بنابراین غذای بسیار خوبی است ولی چون سنگین و ثقیل الهضم می باشد نباید در خوردن آن افراط کرد و مقدار آن نباید در روز بیش از ده دانه باشد. بادام همچنین برای معده های ضعیف و سرد خوب نیست و اشخاصی که معده ضعیف دارند بهتر است بادام را با شکر بخورد.مغز بـادام تـلخ از نظر طب قدیم ایران خیلی گرم و خشک است. بـادام تـلخ دارای اسید سیانیدریک است در مصرف آن باید نهایت دقت را کرد.

خواص بادام تلخ

خواص بادام تلخ

• بـادام تـلخ را آسیاب کرده و با سرکه مخلوط کنید …

• بـادام تـلخ را آسیاب کرده و با سرکه مخلوط کنید ضماد خوبی برای سر درد می باشد همچنین مالیدن آن بر دور چشم برای تقویت بینایی مفید است.• خوردن بـادام تـلخ برای تنگی نفس، سرفه و ورم ریه مفید است.

• بـادام تـلخ رابا عسل بخورید کبد و طحال را تمیز می کند.

• برای رفع درد کلیه ها بـادام تـلخ را با نشاسته و نعناع بخورید.

• بـادام تـلخ را با عسل برای قولنج مفید است.

• برای از بین بردن سنگ کلیه و ناراحتی های کلیه، بـادام تـلخ را با شیره انگور مخلوط کرده و بخورید.

• اگر عادت ماهیانه خانم ها عقب می افتد بهترین طرز درمان آن قرار دادن شیاف بـادام تـلخ در مهبل است.

• برای ازبین بردن لکه های صورت، بـادام تـلخ را پودر کنید و با سرکه مخلوط کرده و ضمادی از آن درست کنید و روی پوست بمالید.

• ضماد بـادام تـلخ برای درمان زخم های کهنه خارش و مخملک بکار می رود.

• ضماد ریشه درخت بـادام تـلخ برای درمان انواع دردها مفید است.

• ضماد ریشه درخت بادام برای پاک کردن طحال، کلیه و دفع کرم روده بکار می رود.

• دم کرده ریشه درخت بـادام تـلخ برای پاک کردن طحال، و دفع کرم روده بکار می رود.

• روغن بـادام تـلخ خاصیت مسهلی درد.

خواص بادام تلخ

• روغن بـادام تـلخ برای تنگی نفس، درد کلیه و خارج کردن سنگ مثانه مفید است.

• برای رفع زنگ زدن و صدا در گوش یک قطره از روغن بـادام تـلخ را در گوش بریزید.

• مالیدن روغن بـادام تـلخ روی صورت، لکه ها و چین و چروک را از بین می برد.

• روغن بـادام تـلخ ترک دست و پا را که از سرما ایجاد شده از بین می برد.

• آنهایی که مبتلا به اگزما هستند اگر از بـادام تـلخ خمیری درست کنند و از آن بجای صابون برای شستن نقاطی که مبتلا به اگزما است استفاده کنند بزودی بهبود می یابند.

• خمیر بـادام تـلخ برای رفع بوی بد پا و زیر بغل مفید است.

• روغن بـادام تـلخ برای درمان سیاه سرفه مفید است.

• مالیدن روغن بـادام تـلخ روی صورت، لکه‌ها و چین و چروک و ترک دست و پا را که از سرما ایجاد شده از بین می‌برد.

• روغن بـادام تـلخ برای رفع ترک پوست و شقاق حاصل از سرما در پوست و رفع لکه‌های به جا مانده از جوش اثرات مفیدی دارد. برای از بین بردن لکه‌های صورت، بـادام تـلخ را پودر کنید و با سرکه مخلوط کرده و ضمادی از آن درست کنید و روی پوست بمالید.

 

نظرات