تفریحات

آیا آسیب هایی که شارژر تقلبی به گوشی میزند را میدانید؟

1

آیا آسیب هایی که شارژر تقلبی به گوشی میزند را میدانید؟

شارژر تقلبی چه بلایی سر گوشی می آورد؟ / شاید شما فکر کنید که برای شارژ یک گوشی ، اتصال یک کابل که به آن بخورد کافی است. اما همه ی شارژر ها به خوبی ساخته نشده اند. یک سری از آنها بسیار طول میکشد تا باتری شما را پر کنند و یک سری دیگر هم سریع شارژ کرده و در عوض به باتری شما آسیب میرسانند. همچنین یک کابل تقلبی نیز ممکن است به باتری آسیب وارد کند.خوشبختانه شارژر ها چیز های پیچیده ای نیستند و با چند قدم ساده شما میتوانید از پیش آمدن مشکلات برای باتری گوشی تان جلوگیری کنید.

شارژر تقلبی

آسیب شارژر تقلبی به گوشی

شارژر های تلفن های همراه کار ساده ای انجام میدهند. آنها انرژی مورد نیاز تلفن همراه شما را تامین میکنند. با اتصال شارژر به گوشی مدار شارژ کردن فعال میشود که باعث پر شدن باتری خالی شما میشود.کمی قبل تر برای انجام هریک از این کارها به یک ابزار جداگانه نیاز داشتید و برای روشن کردن آنها نیازمند برق بودید. باتری شاید در ذهن خیلی از ما ساده ترین بخش یک دستگاه الکترونیکی باشد ، اما فرض کنید لحظه ای این قطعه (باتری) را از وسیله خود جدا کنید ، قطعا از هیچ یک از امکانات آن نمی توانید استفاده کنید. استفاده از چنین قطعه باارزشی آدابی دارد که بد نیست با آن آشنا شوید.

شارژر تقلبی

هوای باتری خود را دارید؟

برای استفاده از امکانات گوشی یا دستگاه های مختلف دیگر مانند لپ تاپ و تبلت به شارژ کردن باتری نیاز دارید. باتری هم مثل تمام قطعات دیگر عمر مشخصی دارد که نگهداری مناسب آن می تواند عمرش را بیشتر کند. زمان تهیه هریک از دستگاه ها یک شارژر مناسب با آن دستگاه در جعبه قرار می گیرد. تا زمانی که از این شارژر استفاده می کنید احتمالا هوای باتری خود را دارید و صدمه ای به آن نمی زنید ، اما در بسیاری از مواقع به شارژر استاندارد و مخصوص دستگاه خود دسترسی ندارید. استفاده از دیگر شارژرها می تواند آسیب های جدی به دستگاه شما بزند.ممکن است همه شارژرهای گوشی ها و تبلت های اندروید یا iOS به یکدیگر بخورند ، اما این دلیل منطقی برای استفاده از هر شارژری نیست. باید دقت کنید آیا شارژر مناسب دستگاه شماست یا نه و بعد از آن استفاده کنید.

شارژر تقلبی

شارژر تقلبی

شارژرهای دستگاه های الکترونیکی که گاهی به آن آداپتور نیز گفته می شود ، وظیفه تبدیل برق ۲۲۰ ولت به ولتاژ موردنیاز باتری دستگاه را برعهده دارند. با گشت وگذار در بازار یا فروشگاه های اینترنتی براحتی می توانید انواع مختلفی از شارژرها را با قیمت های متفاوت مشاهده کنید. در بسیاری از موارد قیمت این شارژرها بسیار ارزان است. تفاوت این شارژرهای ارزان قیمت با نمونه اصلی چیست و چرا اینقدر ارزان تر عرضه می شوند؟ اگر بخواهیم در مورد همه شارژرهای ارزان قیمت لفظ تقلبی را به کار ببریم شاید کم لطفی باشد ، اما باید بگوییم شارژرهای ارزان قیمت و گاهی گران قیمت ممکن است اصل نباشند.

شارژر تقلبی

مشکلات شارژرهای تقلبی

به طور طبیعی با توجه به نوع باتری و نیاز هر دستگاه شارژر متناسب آن طراحی و عرضه می شود. به دلایل مختلف مثل گم شدن ، خراب شدن و در دسترس نبودن شارژر اصلی ، کاربران شارژر جایگزین تهیه می کنند ، اما باید توجه داشت شارژرهای تقلبی می توانند آسیب های جدی به دستگاه بزنند. به عنوان مثال ممکن است یک شارژر ، میزان ولتاژ ورودی و خروجی متناسب با دستگاه را تأمین نکند. درگاه های گوشی برای اتصال شارژر به صورت استاندارد طراحی می شوند و طراحی ضعیف شارژرهای تقلبی می تواند موجب شود کابل شارژر به درستی در درگاه قرار نگرفته و گاهی موجب گشاد شدن درگاه می شود که در صورت استفاده از شارژر اصلی هم به درستی عملیات شارژ دستگاه انجام نمی شود.در برخی موارد دیده شده هنگام اتصال دستگاه به سیستم با شـارژر تقلبـی ، دستگاه توسط سیستم شناسایی نمی شود که این یکی دیگر از معایب کابل های شارژ تقلبی است. همچنین به طور پیش فرض در یک شارژر قطعاتی قرار دارد که هنگام شارژ شدن کامل دستگاه ، شارژرسانی به باتری را متوقف می کند تا میزان زیاد شارژ ، عمر باتری را کاهش ندهد.

شارژر تقلبی

متأسفانه مشکلات جدی تری هم وجود دارد و گاهی دیده شده استفاده از شـارژر تقلبـی موجب آسیب جدی به سخت افزار دستگاه یا سوختن کامل دستگاه شده است. آتش سوزی احتمالی یکی دیگر از معضلاتی است که ممکن است رخ دهد ، چراکه خیلی اوقات در زمان استفاده از شارژرهای تقلبی ، گرمای تولیدشده توسط شارژر آن قدر بالاست که در صورت قرارگیری در کنار وسایل قابل اشتعال ممکن است موجب آتش سوزی شود.همچنین گاهی دیده شده استفاده از شارژرها و کابل های تقلبی در زمان اتصال شارژر به دستگاه موجب جرقه زدن هایی بوده که یا سوکت دستگاه را از بین برده یا موجب آسیب های جدی تری شده است. بسیاری از شارژرهای تقلبی ممکن است سرعت شارژ باتری را بالا ببرند و حتی در برخی موارد ممکن است بعد از جدا کردن شارژر متوجه شوید با این که نماد شارژ شدن دستگاه نمایش داده شده ، ولی دستگاه شارژ نشده است.

راهکارهای تشخیص شارژرهای تقلبی

معمولا ظرافت در طراحی شارژرهای اصلی لحاظ شده است و با یک نگاه ساده می توان تفاوت بین نمونه های اصلی و تقلبی را متوجه شد. همچنین کیفیت فیزیکی شارژرهای اصلی با شارژرهای تقبلی کاملا متفاوت است. به عنوان مثال جنس بدنه شارژر و همچنین رنگ چاپ روی آن می تواند گزینه هایی باشد که در زمان خرید باید به آن توجه کرد. در مورد کابل شارژر هم نکات ظریفی وجود دارد؛ به عنوان مثال کابل های اصلی بسیار نرم تر و کابل های تقلبی بسیار خشک تر و شکننده تر هستند. همچنین قسمت هایی که قرار است به درگاه های دستگاه متصل شود در بسیاری از موارد کاملا متفاوت طراحی شده است. به عنوان مثال اندازه سوکت ها و نوع طراحی آنها می تواند گزینه های مناسبی برای تشخیص محصول اصل از تقلبی باشد.

شارژر تقلبی

طول عمر باتری گوشی خود را بیشتر کنید

  • برای این که عمر باتری گوشی خود را بیشتر کنید بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید و دقت کنید استفاده مناسب از شارژرهای اصلی و حتی خرید شارژرهای جایگزین مناسب می تواند جلوی آسیب دیدگی احتمالی دستگاه شما را گرفته و به طول عمر باتری کمک کند.
  • تا جایی که امکان دارد از شارژر اصلی دستگاه خود برای شارژ استفاده کنید.
  • شارژر و کابل اصلی دستگاه خود را همیشه همراه داشته باشید و بیرون از منزل یا محل کار در صورت نیاز به شارژ کردن از آن استفاده کنید.
  • معمولا در جعبه دستگاه شارژرهای فندکی وجود ندارد ، اگر نیاز به خرید این گونه شارژرها داشتید دقت کنید که ورودی و خروجی یکسان با شارژر اصلی را داشته باشند. (اعداد را می توانید روی شارژر اصلی مشاهده کنید)
  • در صورت نیاز به استفاده از پاوربانک نیز به مواردی که در گزینه قبل گفته شد دقت کنید. همچنین بهتر است از کابل اصلی استفاده کنید.
  • کمی بیشتر هزینه کنید تا جلوی ضررهای مالی بیشتر را بگیرید. معمولا شارژرهای تقبلی ارزان قیمت تر هستند ، اما آسیبی که به دستگاه شما می زنند ممکن است هزینه بیشتری برای شما داشته باشد.

1 دیدگاه در “آیا آسیب هایی که شارژر تقلبی به گوشی میزند را میدانید؟

  1. تور لبنان گفت:

    سلام چقدر مطلب مفید و کارآمدی بود ممنونم

نظرات