بیوگرافی و عکسهای سوسن تسلیمی و همسر و دخترش

2

بیوگرافی و عکسهای سوسن تسلیمی و همسر و دخترش

در این مطلب از مجله اینترنتی حرف تازه بیوگرافی بازیگر پیشکسوت سوسن تسلیمی را قرار داده ایم که در ادامه مطلب میتوانید ملاحظه کنید

سوسن تسلیمی

بیوگرافی سوسن تسلیمی :

سوسن تسلیمی (زاده ۱۸ بهمن ۱۳۲۸، رشت) بازیگر و کارگردان ایرانی تئاتر و سینما است. برخی وی را بهترین بازیگر زن تاریخ سینمای ایران می‌دانند. تسلیمی ماندگارترین بازی‌هایش را در فیلم‌های چریکه تارا، مرگ یزدگرد، باشو غریبه کوچک و شاید وقتی دیگر، همگی کارِ بهرام بیضایی، ایفا کرده‌است. تسلیمی در سوئد اقامت دارد و در کارگردانی و بازیگری تئاتر و سینما فعالیت می‌کند. او در سال ۲۰۰۲ جایزه شخصیت ممتاز فرهنگی کشور سوئد را گرفت. او یکی از برترین بازیگران زن تاریخ سینمای ایران و اولین زن صاحب سبک بازیگری در ایران محسوب می‌شود.

او در سال ۱۳۲۸ در رشت متولد شد. پدرش خسرو تسلیمی (مدیر تولید و تهیه کننده)، مادرش منیره آخوندنیا (تسلیمی) (بازیگر) و برادرش سیروس تسلیمی (فیلمنامه‌نویس و تهیه کننده و بازیگر) هر سه از چهره‌های عرصهٔ فیلم و تئاتر می‌باشند.

سوسن تسلیمی

عکس منیره آخوندنیا مادر سوسن تسلیمی

سوسن تسلیمی هرچند سال‌هاست در ایران فعالیت ندارد، اما همچنان جایگاه‌ای ویژه‌ در میان بازیگران زن تاریخ سینمای کشورمان دارد.

با وجود اینکه عرصه بازیگری در این چند سال برای زنان بازتر شده است، اما نمی‌توانیم از سوسن تسلیمی بازیگر بزرگ زن ایران چشم بپوشیم و او را از خاطر ببریم.

او مدت‌هاست که ایران را ترک کرده، ولی فعالیت خود در زمینه سینما را رها نکرده است. بازی‌های مقتدرانه تسلیمی هنوز الگوی بازیگری بسیاری از بازیگران حتی مطرح سینمای امروز ایران است.

در برخی رسانه به اشتباه اعلام کردن که سوسن تسلیمی خواهر شهین تسلیمی است که این موضوع صحت ندازد

همسر سوسن تسلیمی :

وی با داریوش فرهنگ (بازیگر – کارگردان) ازدواج کرده بود که این ازدواج در نهایت در سال ۱۳۶۶ به جدایی و طلاق انجامید. حاصل این ازدواج یک دختر به نام توکا است که هم اکنون در سوئد و همراه مادرش زندگی میکند

سوسن تسلیمی

آثار هنری سوسن تسلیمی

سوسن تسلیمی فعالیت در تئاتر را از سال ۱۳۵۰ آغاز کرد و در ضمن تحصیلات خود را در سال ۱۳۵۲ در رشته تئاتر از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به پایان رساند و با داریوش فرهنگ (بازیگر و کارگردان) ازدواج کرد که این ازدواج به جدایی انجامید. تسلیمی قبل از سینما به عنوان بازیگر تئاتر فعال بود و با گروه «بازیگران شهر»، «تئاتر پیاده» و تئاتر «چهار سو» و کارگردانانی چون داریوش فرهنگ ، هرمز هدایت، مهدی هاشمی، بیژن مفید و بهرام بیضایی همکاری می‌کرد.

فعالیت سینمایی او با بازی در فیلم چریکه تارا (بهرام بیضایی) در سال ۱۳۵۷ شروع شد که بازی او در این فیلم، در جشنواره سن سباستین مورد تقدیر قرار گرفت. وی در سال ۱۳۶۳ در مجموعه سربداران ساخته محمدعلی نجفی بازی کرد. تسلیمی، در این مجموعه نقش «فاطمه» را بازی کرد که زن پرقدرتی بود. او مردپوشی می‌کرد و سوار اسب می‌شد و رهبر گروهی از جنگجویان بود. در سال ۱۳۶۴، در گیرودار جنگ ایران و عراق، تسلیمی ایده فیلم باشو غریبه کوچک را در طرح کوتاهی، با بیضایی در میان می‌گذارد و او هم که در آن زمان در اندیشه ساخت فیلمی دربارهٔ بچه‌ها بوده، آن را می‌پذیرد و پرورش می‌دهد. باشو غریبه کوچک، در سال ۱۳۶۹ و در زمانی که سوسن تسلیمی در سوئد به سر می‌برد، پس از پنج سال توقیف، اکران شد.

مهاجرت

سوسن تسلیمی در سال ۱۳۶۶ به کشور سوئد مهاجرت کرد. اولین فیلمی که در سوئد بازی کرد فیلم «مرز» به کارگردانی رضا پارسا بود. در سال ۱۳۷۰ اولین تئاتر خود در سوئد به نام «مده‌آ» که کارگردانی و نوشتن متن و بازی آن همه به عهدهٔ خود او بود را به روی صحنه برد که این نمایش نامه از آثار کلاسیک یونان و اساطیر یونانی اقتباس شده بود و خود با کمک ماسک‌های مختلف آن را بازی کرد. پیش از این کار در تئاتری به نام «آنگرد» بازی کرده بود.

از سال ۱۹۹۹ میلادی تا ۲۰۰۲ میلادی جزو هیئت مدیره انیستیتوی فیلم سوئد که مهمترین مرکز تصمیم گیرندهٔ فیلم سوئد است بود؛ و هم اکنون در وزارت فرهنگ سوئد از اعضای هیئت مشاورین تئاتر می‌باشد. همچنین تدریس بازیگری نیز از فعالیت‌های وی در سوئد است. وی نمایشنامه‌های زیادی در سرتاسر سوئد اجرا کرده‌است که اکثر آن‌ها به زبان سوئدی اجرا شده‌اند. او از سال ۱۹۹۹ میلادی دیگر در تئاتر بازی نکرد.
کارگردانی
او اولین فیلمی که کارگردانی کرد فیلم «حادثه قریب‌الوقوع» بود که در جشنوارهٔ فیلم گوتنبرگ به عنوان فیلم افتتاحیه به نمایش درآمد و بعد از آن بیشتر به کارگردانی پرداخت. او سه فیلم سریالی برای تلویزیون سوئد کارگردانی کرد که یکی از آنهاکه فیلم یک ساعته‌ای به نام «عشق، عشق، عشق» که در مورد زندگی یک مادر و دختر سوئدی است بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفت. سپس فیلم چهار ساعته «بازداشتگاه» را کارگردانی کرد. وی همچنین در طول این مدت علاوه بر کارگردانی فیلم چندین نمایش نامه تئاتر را نیز کارگردانی کرد که «مدیرعامل» از جدیدترین کارهای او در زمینه تئاتر است.

سوسن تسلیمی

فیلم های سینمایی سوسن تسلیمی

۱۳۵۷ چریکه تارا (بهرام بیضایی)
۱۳۶۱ مرگ یزدگرد (بهرام بیضایی)
۱۳۶۴ مادیان (علی ژکان)
۱۳۶۵ باشو، غریبه کوچک (بهرام بیضایی)
۱۳۶۵ طلسم (داریوش فرهنگ)
۱۳۶۶ شاید وقتی دیگر… (بهرام بیضایی)

کارگردانی سینما

حادثه قریب‌الوقوع (در کشور سوئد)

تئاتر

۱۳۷۰ مدآ (نویسنده، کارگردان و بازیگر)
مرگ یزدگرد (بازیگر)
رایش سوم (بازیگر)
با خشم به یاد آر (بازیگر)
ترس و نکبت (بازیگر)
دایرهٔ گچی قفقازی (بازیگر)
شهر ما (بازیگر)
چشم‌انداز پل (بازیگر)
عروسی خون (بازیگر)
روسپی بزرگوار (بازیگر)
زیرزمین (بازیگر)
وای بر مغلوب (بازیگر)
باغ آلبالو (بازیگر)

تلویزیون

۱۳۵۰، روسپی بزرگوار (نویسنده: ژان پل سارتر)
۱۳۵۲، حلقه جادو، کودک و نوجوان
۱۳۶۳، سربداران (کارگردان: محمدعلی نجفی)

جوایز
جایزه‌ای برای بازی در نمایش «قربانی»،
۱۹۹۵ سلستینا (ریکس تیاترین، ۱۹۹۵)
۱۹۹۹ جایزهٔ بهترین بازیگر سال از طرف آکادمی سوئد برای نمایش «مده‌آ»

سوسن تسلیمی

 

سوسن تسلیمی

عکس یادگاری با امیر آقایی (بازیگر)

  سوسن تسلیمی

 

سوسن تسلیمی

 

سوسن تسلیمی

 

سوسن تسلیمی

 

سوسن تسلیمی

عکس یادگاری با پرواز همای (خواننده سبک سنتی)

سوسن تسلیمی

 

  سوسن تسلیمی

2 دیدگاه در “بیوگرافی و عکسهای سوسن تسلیمی و همسر و دخترش

  1. رها گفت:

    … خاک من خالی شد از چنین آفریده خاص و نیکی و چنین هنرمندی… خاک من دخترش رو بدرقه خواهد کرد… خاک من فرزندی رو که بر اون متولد شده و بالیده و به اوج رسیده عاشقانه دوست خواهد داشت حالا چه دخترش رو در آغوش بکشه چه دستش نرسه به عزیز پرورش یافته در دامنش… روحش شاد و یادش گرامی باد… در کارش بی نظیر بود و شهر من چنین افتخاراتی رو کم نداره… درود بر دختر هنرمند خاکم… درود بر زن هنرمند سرزمینم… درود…

    1. ناشناس گفت:

      خانم سوسن تسلیمی زنده است و سوسن سلیمی بازیگر قدیمی فوت کرده که بعضی رسانه ها بدون اطلاع و شناخت از هر دو بازیگر به اشتباه عکس خانم تسلیمی رو منتشر کردند که جای تاسف داره برای بی سوادی بعضی رسانه ها

نظرات