نحوه حذف نمره منفی گواهینامه

9

نحوه حذف نمره منفی گواهینامه

چند سالی است که قوانین راهنمایی رانندگی تغییراتی را به خود دیده است و می توان گفت که فلسفه جریمه های رانندگی و شکل برخورد با متخلفان عوض شده است. نمونه بارز این تغییر فلسفه در نظر گرفتن نمره منفی گواهینامه رانندگی است. و در صورت تخلف خطر آفرین و حادثه ساز، به رانندگان نمره منفی داده می شود که در گواهینامه آنان ثبت می شود. یکی دیگر از تغییر رویه های راهنمایی رانندگی در خصوص برخورد با متخلفان، اجباری کردن داشتن برگه معاینه فنی می باشد . اما می خواهیم تا در این مطلب به شکل دقیق درباره نمره منفی گواهینامه و پاک شدن نمره منفی گواهینامه توضیحاتی را بدهیم.

نمره منفی گواهینامه
نمره منفی گواهینامه رانندگی چیست؟

نمره منفی در واقع جریمه ای برای رانندگان متخلف می باشد که به شکل یک امتیاز منفی برای انها در نظر گرفته می شود و در سیستم راهنمایی رانندگی ثبت می شود. در واقع جریمه ای است که جدا از پرداخت هزینه جریمه و توقیف خودرو می باشد و مختص خود راننده است و در صورت فراتر رفتن نمره منفی از حد مجاز، گواهینامه فرد متخلف برای ۶ ماه توقیف می شود. طبق گفته پلیس راهنمایی و رانندگی، اگر میزان دریافت نمره منفی رانندگی برای هر فردی به ۳۰ برسد، گواهینامه این رانندگان به مدت ۳ ماه توقیف می شود و امکان رانندگی از انها سلب می شود و اجازه رانندگی را نخواهند داشت. و بعد از گذشت این سه ماه، راننده باید با پرداخت ۴۰ هزار تومان، نسبت به دریافت گواهینامه خود اقدام نماید. اما اگر راننده ای پس از گذشت این سه ماه نسبت به دریافت گواهینامه رانندگی خود اقدام نمود و دوباره ۲۵ امتیاز منفی رانندگی دریافت کرد، گواهینامه ان شخص به مدت ۶ ماه توقیف شده و وی پس از این مدت با پرداخت مبلغ ۶۰ هزار تومان مجاز به دریافت گواهینامه می باشد. اما در مرحله آخر و پس از این جریمه ها، راننده ای دوباره ۲۰ نمره منفی دریافت نماید، گواهینامه وی ۱ سال توقیف شده و در این مرحله باید دوباره در آزمون رانندگی شرکت نماید. در ادامه توضیحاتی در مورد پاک شدن نمره منفی گواهینامه خواهیم داد.

نحوه پاک کردن نمره منفی گواهینامه

سرهنگ محسن ناصری امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برابرمقررات برای تعداد ۱۷۱ تخلف رانندگی در جدول جرایم رانندگی جریمه تعیین شده است که از این تعداد ۲۰ فقره حادثه‌ساز و رانندگان در صورت ارتکاب چنین تخلفات حادثه‌ساز ضمن اعمال جریمه نقدی متناسب با نوع تخلف ارتکابی، نمره منفی نیز به آنها تعلق می‌گیرد.

وی در رابطه با فرایند اختصاص نمره منفی به رانندگان حادثه‌ساز و مراحل و مدت محرومیت آنان از رانندگی گفت: چنانچه متخلف دارای ۳۰ نمره منفی باشد، گواهینامه او به مدت سه ماه ضبط و در پایان مدت مزبور با پرداخت چهارصد هزار ۴۰۰ ریال جریمه نقدی به نفع خزانه عمومی مسترد می شود.

رئیس پلیس راهور استان ایلام عنوان کرد: پس از اعمال مقررات موضوع بند(۱) چنانچه در اثر ارتکاب تخلفات جدید ۲۵ نمره منفی به متخلف تعلق گیرد، گواهینامه او به مدت ۶ ماه ضبط و پس از انقضای مدت مزبور و پرداخت ۶۰۰ هزار ریال به نفع خزانه عمومی مسترد می‌شود.

ناصری گفت: هرگاه پس از اعمال مقررات بند ۲ در اثر ارتکاب تخلفات جدید ۲۰ نمره منفی به متخلف تعلق گیرد، گواهینامه او ابطال می شود و بعد از یک سال می‌تواند برابر مقررات و پس از طی دوره آموزشی و پرداخت یک میلیون ریال به نفع خزانه عمومی و قبول شدن در آنهای مربوط گواهینامه جدید اخذ کند.

وی در رابطه با چگونگی حذف شدن نمرات منفی در سوابق گواهینامه رانندگان ، یاد آورشد: چنانچه راننده متخلف به مدت شش ماه از زمان ارتکاب آخرین تخلف منجر به نمره منفی در بند های ۱و۲ ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات (هرگونه حرکات نمایشی، دور زدن درجا و یا حرکت موتورسیکلت بر روی یک چرخ و تجاوز از سرعت مجاز بیش از ۵۰ کیلومتردر ساعت) و به مدت یک سال در بند ۳ این قانون (سبقت غیرمجاز در راه‌های دو طرفه) مرتکب هیچ یک از تخلفات رانندگی نشود، کلیه نمره منفی ناشی از تخلفات ارتکابی گذشته حذف می‌شود و تخلف بعدی وی به عنوان نخستین تخلف او محسوب می‌شود و مبنای احتساب نمرات منفی مرحله بعدی، تاریخ پایان قانونی ضبط گواهینامه می‌شود.

رئیس پلیس راهور استان با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون ۱۱۴ جلد انواع گواهینامه رانندگی که دارای نمره منفی بوده از رانندگان پرخطر اخذ شده است گفت: رانندگان برای اطلاع از میزان نمره منفی موجود در سابقه گواهینامه خود می‌توانند شماره گواهینامه خود را به سامانه پیامکی ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ ارسال کنند و در صورت داشتن بیش از ۳۰ نمره منفی موظفند گواهینامه خود را تسلیم پلیس راهنمایی و رانندگی محل کنند.

9 دیدگاه در “نحوه حذف نمره منفی گواهینامه

 1. میثم گفت:

  سلام من هم فقط یکبار اونهم تقریبا ۳ سال پیش جریمه شدم ۵ نمره منفی گرفتم بعد از اون اصلا تخلفی انجام ندادم و همچنان ۵ نمره منفی پابرجاست

 2. خودم گفت:

  من دوسال پیش یکبار گواهینامه توقیف شده ب مدت ۳ ماه…تا یکسال بعدشم پشت فرمون ننشستم…بعد اون دیروز باز گواهیناممو توقیف کردن ک ۵۵ نمره منفی داری..پیگیر شدم دیدم همون ۳۰ نمره منفی تو سوابقم بوده و پاک نشده…

 3. علیرضا گفت:

  با سلام من ۱۰ نمره منفی دارم بعد از یکسال و نیم هنوز حذف نشده گفتن بعد از یک سال اگه اضافه نشه حذف میشه ولی نشده.کجا باید پی گیری کنیم یا اصلن پاک میشه یا نه

 4. احسان گفت:

  سلام . واسه منم الان ۲ ساله ۹ نمره منفی اومده . از اخرین جریمه منم ۸ الی ۹ ماهی میگذره ولی هنوز پاک نشده ……
  پس چه حوریه که میگن حذف میشه

 5. نظر گفت:

  ۳ ساله ۸ نمره منفی دارم پاک نشده هنوز

 6. R.S گفت:

  سلام، جناب سرهنگ ناصری پس چرا من چند ساله که ۱۰ نمره منفی دارم و پاک نشده وقتی به راهنمایی و رانندگی مراجعه کردم، گفتن بیخود کرد هر کی گفته پاک میشه،توی سوابقت هست تا به ۳۰ نمره برسه، پس شما رو چه حسابی این حرف را میزنید، شما راست میگید یا اونا.

 7. داود گفت:

  مدت ۴سال است ۱۴نمره منفی دارم ولی هنوز پاک نشده

 8. عبدالله گفت:

  منم دوسال گذشته ولی ۵ نمره منفی که داشتم پاک نشده

 9. ابراهیم گفت:

  مدت یک سال واندی ۵نمره منفی درگواهینامه ام ثبت شده وازان تاریخ مرتکب خلافی دیگرنشدم ولی هنوزان نمره منفی درگواهینامه ام پاک نشده لطفااگه اطلاعی داریدبنده راراهنمائی بفرمائیدکه چیکاربایدبکنم تاان نمره منفی حذف بشه

نظرات