بروشور و موارد مصرف و عوارض کپسول فمی لاکت FamiLact

0

بروشور و موارد مصرف و عوارض کپسول فمی لاکت

کپسول فمی لاکت با نام تجاری FamiLact و موارد مصرف و عوارض و ممنوعیت ها و مقدار و دوز مصرف و مصرف برای کودکان و بارداری و برای لاغری و میکروب معده و هرچه که باید درباره این دارو بدانید را ما در این بخش از سایت حرف تازه بیان کردیم

کپسول فمی لاکت برای چی خوبه ؟

کپسول فمی لاکت ، دارویی با ترکیب سین بیوتیک یعنی پروبیوتیک به اضافه پری بیوتیک است که برای برطرف کردن علائم گاستروآنتریت شامل انواع اسهال از جمله اسهال­ های ویروسی، مسافرتی، ناشی از مصرف آنتی بیوتیک به منظور بازگرداندن تعادل فلور طبیعی دستگاه گوارش استفاده و تجویز می شود

این دارو دارای باکترهای سودمندی مانند لاکتوباسیل ها، بیفیدوباکترها و استرپتوکوکوس به همراه پری بیوتیک فروکتوالیگوساکارید است

کپسول فمی لاکت

در دستگاه گوارش انسان تعداد بسیار زیادی باکتری وجود دارد که بیشتر آنها باکتری های مفید هستند و فلور میکروبی نامیده می شوند.

این باکتری ها در حفظ توازن دستگاه گوارش و تقویت سیستم ایمنی بدن نقش موثری دارند. فلور میکروبی بدن تحت تاثیر عوامل متعددی دچار دگرگونی و عدم تعادل می شود. این عوامل شامل تغییرات رژیم غذایی، افزایش سن، مسافرت، استرس و فشارهای روانی، انواع بیماری ها و مصرف داروهای مختلف به خصوص آنتی بیوتیک می باشند.

این عوامل تعادل میکروبی روده را به گونه ای تغییر می دهند که تعداد باکتری های دارای پتانسیل بیماری زایی افزایش یافته و سلامت میزبان به خطر می افتد. در نتیجه باعث پدید آمدن اختلالات گوارشی (مانند اسهال، یبوست، علائم سوهاضمه، اختلال در جذب مواد غذایی، مقاومت به انسولین و…) و مشکلات ناشی از تحریک بیش از حد سیستم ایمنی (مانند آلرژی، اگزما، درماتیت و…) می گردند.

“پروبیوتیک ها” باکتری های سودمند دستگاه گوارش هستند که با بازسازی فلور میکروبی دستگاه گوارش اثرات محافظتی متعددی را در بدن اعمال می کنند و سبب پیشگیری و بهبود این مشکلات می گردند.

 

کپسول فمی لاکت

موارد مصرف کپسول فمی لاکت

این دارو در موارد زیر تجویز می شود :

۱- بهبود علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS)  از جمله نفخ و دردهای شکمی و یبوست

۲- کاهش علائم بیماری های التهابی روده (IBD) مانند اسهال یا یبوست،کاهش دفعات عود بیماری و نگهداری دوره بهبود

۳- کاهش مقاومت به انسولین و کنترل بهتر قند خون در بیماری های متابولیک مانند دیابت نوع۲

۴- بهبود هضم و جذب موادغذایی و تقویت قوای جسمانی در برابر استرس ها،مسافرت و تغییرات فصلی و تغذیه ای

۵- رفع نشانه های سندروم روده تحریک پذیر مانند: یبوست، نفخ، درد های شکمی و بهبود قوام مدفوع

۶- جلوگیری یا کاهش طول دوره و شدت انواع اسهال ها از جمله اسهال های ناشی از:کلستریدیوم دیفیسل، مصرف آنتی بیوتیک، روتاویروس و اسهال مسافرتی

۷- کاهش نشانه های بیماری کولیت اولسراتیو، پیشگیری از شدت بیماری و همچنین کمک به درمان التهاب مزمن رکتوم مصنوعی

۸- جذب بیشتر مواد مغذی مانند چربی ها و پروتئین و بهبود هضم

۹- افزایش ویتامین های B2، B3، B6 ، B12 و سنتز اسید فولیک

۱۰- بهبود افزایش چربی خون و پرفشاری خون، پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها قادر به پایین آوردن فشار خون، کلسترول تام، LDL و تری گلیسیرید می شود و باعث افزایش HDL می شوند.

۱۱- تامین کلسیم مورد نیاز در افراد مبتلا به عارضه عدم تحمل لاکتوز و کمک به هضم لاکتوز

۱۲- کمک به کم کردن آنزیم ها کلسترول تام، آمینوترانسفراز کبدی و مقاومت به انسولین در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی

۱۳- هضم گلوتن و اعمال اثر محافظتی بر روی سلول های اپیتلیال و در نتیجه کمک به کنترل سلیاک

روش و دوز مصرف

روزانه ۱ تا ۲ کپسول توصیه می شود. بهترین زمان مصرف کپسول ها پس از غذا می باشد.

شکل و بسته بندی و بروشور فمی لاکت

کپسول ۵۰۰ میلی گرمی

۳۰عدد کپسول (۳ بلیستر ۱۰عددی) به همراه بروشور درون جعبه مقوایی

کپسول فمی لاکت

عوارض جانبی کپسول فمی لاکت

همه پروبیوتیک ها به طور طبیعی در بدن وجود دارند و همگی به عنوان عوامل *GRAS یعنی ایمن، توسط سازمان غذا و داروی آمریکا FDA ثبت شده و تاکنون عارضه جانبی خاص و مورد سمیت برای پروبیوتیک ها گزارش نشده است.

گاهی این موراد دیده شده که مصرف پروبیوتیک ها در برخی افراد ممکن است باعث ایجاد نفخ گردد که با ادامه مصرف برطرف می گردد. در صورت ادامه این عارضه و یا بروز عوارضی مانند راش پوستی، خارش و سرفه حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

احتیاط و موارد منع مصرف

هیچ مورد منع مصرفی برای این فرآورده وجود ندارد.

در مواردی مانند نقص سیستم ایمنی، قبل از جراحی های شکم، سندروم روده کوتاه و ریسک ایسکمی مزانتر تجویز پروبیوتیک ها باید با احتیاط بیشتری صورت گیرد.

استفاده از داروهای سرکوب کننده ایمنی یا داروهای شیمی درمانی
داشتن شرایط خاص مانند نقص سیستم ایمنی و ایدز
سندروم روده کوتاه
ابتلا به بیماری دریچه قلب
استفاده از کاتتر وریدی
کولیت اولسراتیو فعال
سابقه حساسیت دارویی یا غذایی
وجود نشانه های عفونت مانند: استفراغ، درد شکمی شدید، تب، اسهال خونی

در صورت بروز نشانه های عفونت مانند : تب و لرز و سرفه های مدام و یا واکنش های آلرژیک مانند : کهیر، خارش، راش پوستی، تورم صورت، سرفه، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی و تنگی قفسه سینه بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

مصرف در بارداری و شیردهی

طبق مطالعات اخیر در تمام دوران بارداری و شیردهی ایمنی پروبیوتیک­ها کاملاً اثبات شده است.

تداخل دارویی فمی لاکت

آنتی بیوتیک ها: به دلیل اینکه مصرف همزمان با آنتی بیوتیک ها می تواند تا حدی باعث کاهش اثر پروبیوتیک ها گردد، بهتر است در حدود ۲ الی ۴ ساعت بین مصرف خوراکی آنتی بیوتیک و پروبیوتیک فاصله زمانی رعایت گردد.

شرایط نگهداری این دارو

با توجه به نتایج تست های پایداری، محصولات پروبیوتیکی زیست تخمیر را می توان به مدت ۲ الی ۳ هفته در دمای اتاق نگهداری نمود اما بهترین شرایط نگهداری این فرآورده داخل یخچال و در دمای ۸-۲ درجه می باشد.

منبع: زیست تخمیر، آرگا

نظرات