بیوگرافی و عکس و درگذشت حسین دهلوی موسیقدان و آهنگساز

0

بیوگرافی و عکس و درگذشت حسین دهلوی موسیقدان و آهنگساز

حسین دهلوی شاعر و موسیقدان ایرانی را در بیوگرافی کامل شخصی از کودکی و خانواده تا فعالیت های موسیقی و ازدواج و تعداد فرزندان و همسرش و آثار موسیقی از قبل از انقلاب تا درگذشت و فوت در سایت حرف تازه میخوانید

بیوگرافی حسین دهلوی

حسین دهلوی آهنگساز و موسیقی‌دان ایرانی و رهبر ارکستر ایران در ۷ مهر ۱۳۰۶ در تهران به دنیا آمده و فارغ‌التحصیل هنرستان عالی موسیقی بوده که در ۲۳ مهر ۹۸ بر اثر بیماری درگذشت

حسین دهلوی

سبک موسیقی و اساتید

سبک موسیقی وی موسیقی کلاسیک و موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی فیلم و اپرا و باله بود.

از اساتید میتوات به ابوالحسن صبا، حسین ناصحی، توماس کریستین داوید و ..‌. اشاره کرد
ساز تخصصی وی نیز ویولن و پیانو بود
زنده یاد دهلوی مدیریت هنرستان موسیقی ملی و رهبری ارکستر شماره یک اداره هنرهای زیبا را بر عهده داشته است.

حسین دهلوی

همسر حسین دهلوی

وی سالها پیش با سوسن اصلانی نوازنده و آهنگساز با ۲۰ سال تفاوت سن ازدواج کرده و دارای سه فرزند می باشد.

حسین دهلوی

فرزندان حسین دهلوی

هاله و هومن دهلوی و مهرنوش فرزندان مرحوم دهلوی هستند که هومن نیز وارد عرصه موسیقی شده است

حسین دهلوی

بیوگرافی سوسن اصلانی

سوسن اصلانی در بهمن سال ۱۳۴۱ به دسنا آمده و آموزش موسیقی را با ساز تخصصی سنتور از هنرستان موسیقی ملی آغاز نمود و پس از دوره ی لیسانس به تدریس سنتور و همنوازی در هنرستان های موسیقی دختران و پسران پرداخت.

وی از محضر استادان بنام ایران زنده یاد فرامرز پایور، زنده یاد محمود کریمی، ارفع اطرای، محمد حیدری و نیز همسرش حسین دهلوی بهره گرفته و تاکنون علاوه بر تدریس و نوازندگی قطعات مختلف سازی و آوازی را در زمینه ی موسیقی سنتی و محلی تصنیف نموده است. ور در سال ۱۳۶۴ کنسرت های مختلف در داخل و خارج از کشور اجرا نموده است.

از آثار منتشر شده ی وی نوار تک نوازی سنتور به همراهی تمبک سیامک بنایی ، بوی پرچین با صدای علی رستمیان و مجموعه قطعات کتاب رقص بهار با صدای علی رضا محمدی را میتوان نام برد. آلبوم نگاه گمشده نیز با صدای علی رضا گلبانگ شامل ۷ تصنیف در ۷ دستگاه منتشر شده است.

عکس سوسن اصلانی همسر حسین دهلوی

حسین دهلوی

شروع موسیقی دهلوی از کودکی

او آموزش موسیقی را از پنج سالگی نزد پدرش، معزالدین دهلوی که از شاگردان علی اکبر شهنازی بود، آغاز کرد و در ۹ سالگی با تشویق مادرش به ساز ویولن علاقه‌مند شد.

فراگیری ویلن را نزد ابوالحسن صبا پی گرفت. او همچنین در هنرستان عالی موسیقی نزد حسین ناصحی و هایمو تویبر آهنگسازی را فرا گرفت. او به شکل خصوصی در این زمینه از آموزش‌های توماس کریستین داوید نیز بهره‌مند شد.
باله بیژن و منیژه» و «سبکبال» از پرآوازه‌ترین آثار او می باشند.

جایزه برتر کتاب

در نوزدهمین دوره انتخاب کتاب سال در سال ۱۳۷۹ کتاب پیوند شعر و موسیقی آوازی نوشته حسین دهلوی٬ برنده جایزه کتاب سال شد

چهره ماندگار

مرحوم دهلوی در سومین همایش چهره های ماندگار در سال ۱۳۸۲ به عنوان چهره ماندگار معرفی شد.

فعالیت حرفه‌ ای پیش از انقلاب

دهلوی در سال ۱۳۳۹ از هنرستان عالی موسیقی در رشته آهنگسازی دانش‌آموخته شد.
پس از درگذشت استاد صبا در سال ۱۳۳۶ رهبری ارکستر شماره یک اداره هنرهای زیبا که بعداً «ارکستر صبا» نامیده شد به دهلوی واگذار شد. این ارکستر از زمان گشایش تلویزیون ایران در سال ۱۳۳۷ به صورت هفتگی در تلویزیون به اجرای برنامه پرداخت.

حسین دهلوی

ریاست هنرستان موسیقی ملی

دهلوی، در سال ۱۳۴۱ به ریاست هنرستان موسیقی ملی برگزیده شد و تا فروردین ۱۳۵۰ این سمت را عهده‌دار بود.
او خود در دوره دوم هنرستان رشته‌های تئوری موسیقی ایران، تلفیق شعر و موسیقی، فرم موسیقی ایران، هارمونی و ارکستر را شخصاً آموزش می‌داد.
در این سال، وی برای سفر دو ساله مطالعاتی به آلمان و اتریش رفت

فعالیت بعد از پس از انقلاب

دهلوی از سال ۱۳۵۶ تصنیف اپرای مانا و مانی را به مناسبت سال جهانی کودک (۱۹۷۹) آغاز کرد. ساخت این اثر دو سال به طول انجامید که پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران به خاطر محدودیت‌های استفاده از صدای خواننده زن تا به حال به اجرا درنیامده و تنها موسیقیِ سازیِ آن در خرداد ۱۳۷۹ با تلاش و رهبری علی رهبری با ارکستر فیلارمونیک اسلواکی در براتیسلاوا اجرا و ضبط شده‌است.

حسین دهلوی

سبک جدبد و نوآوری در موسیقی

دهلوی در زمینه نوآوری در موسیقی ایرانی تلاش‌های زیادی داشته‌است.
تدوین متد تمبک به وسیله او و جمعی دیگر از جمله حسین تهرانی، مصطفی پورتراب، فرهاد فخرالدینی و هوشنگ ظریف برای بهبود جایگاه تمبک در موسیقی ایرانی و آسان‌سازی آموزش این ساز، توجه به ساخت سنتور کروماتیک برای جبران مشکل کوک این ساز برای استفاده در ارکستر از جمله این مواردند

ساخت موسیقی فیلم

این هنرمند عرصه موسیقی برای چندین فیلم آهنگ و موسیقی ساخته است.
البته بیشتر برای فیلم‌های مستند، نقش مشاور و انتخاب‌کننده موسیقی را بر عهده داشته و در تیتراژ فیلم‌ها، از او به نام مستعار «فریبا» یاد شده‌است.
دهلوی برای چند فیلم مستند از ابراهیم گلستان مانند یک آتش (چشم‌اندازها)، موج و مرجان و خارا، و گنجینه‌های گوهر و همچنین فیلم هفده روز به اعدام اثر هوشنگ کاووسی موسیقی نوشته‌است.

حسین دهلوی

بیماری آلزایمر و فراموشی

هومن دهلوی فرزند این هنرمند در نودمین زادروز او گفته بود که حسین دهلوی به دلیل بیماری فراموشی دیگر چیزی از گذشته به یاد نمی‌آورد.
برای نودمین زادروز دهلوی هیچ برنامه خاصی در ایران سازماندهی نشد و تلاش‌های هومن دهلوی، که او نیز در خارج از ایران به فعالیت در زمینه آهنگسازی مشغول است برای اجرای دوباره بخشی از آثار پدرش به جایی نرسید.

حسین دهلوی

آثار موسیقی

نخستین اثر ارکستری دهلوی به نام «سبک بال» در سال ۱۳۳۲ و در دستگاه شور ساخته شد. کنسرتینو برای سنتور و ارکستر، یکی از بخش‌های این آلبوم، نتیجه همکاری مشترک دهلوی با فرامرز پایور است.
آثار بعدی دهلوی مانند «گفتگوی دل در شور» (۱۳۳۶) و «فروغ عشق» در آواز اصفهان از تجربیات ارزشمند وی در تلفیق شعر و موسیقی ایرانی به‌شمار می‌روند.
دهلوی همچنین قطعاتی از ابوالحسن صبا را نیز برای ارکستر تنظیم کرده‌است. «به یاد صبا» (۱۳۳۷)، برگرفته از قطعه به یاد گذشته در آواز دشتی، شوشتری (۱۳۳۸)، چهارمضراب برای ویولن و ارکستر و نغمه ترک (براساس قطعه دوضربی بیات ترک) از آن جمله‌اند.

برخی از آثار چاپ‌شده دهلوی شامل پارتیتور آهنگ‌های او به نام‌های دوئو سنتور در سه‌گاه، شورآفرین در شور برای ارکستر، چهارنوازی مضرابی در آواز اصفهان، سوئیت بیژن و منیژه (بر اساس اشعار حکیم ابوالقاسم فردوسی) برای ارکستر زهی، بیژن و منیژه برای ارکستر سمفونیک (۸ بخش) و سرباز برای آواز گروهی و ارکستر می‌شود.

بوسه حسین علیزده بر دستان استاد حسین دهلوی

حسین دهلوی

درگذشت حسین دهلوی

دهلوی در ۲۳ مهر ۱۳۹۸ پس از چند سال ابتلا به بیماری آلزایمر و بیماری ریوی در سن ۹۲ سالگی در بیمارستان دکتر شریعتی تهران درگذشت.

عکس های حسین دهلوی

در ادامه چند تصویر ماندگار از این استاد برجسته و تکرار ندنی موسیقی ایران را مشاهده کنید

حسین دهلوی

حسین دهلوی

حسین دهلوی

حسین دهلوی

نظرات