تفریحات

علت واریز نشدن سود سهام عدالت بعضی افراد چیست؟

29

علت واریز نشدن سود سهام عدالت بعضی افراد چیست؟

واریز نشدن سود سهام عدالت : در این خبر میتوانید اخبار مربوط به دلایل واریز نشدن سود سهام عدالت برخی افراد را بخوانید

واریز نشدن سود سهام عدالت

خبر جدید (۹۷/۲/۲)

ایسنا : در حالی که سازمان خصوصی سازی اعلام کرده که تا هفته آینده هر ۲۰ گروه مشمولان سهام عدالت سود مربوط به سال مالی ۱۳۹۵ را دریافت می کنند، بدقولی برخی از شرکت های سرمایه‌پذیر را عامل تاخیر در تسویه سود سهام عدالت برخی مشمولان برشمرده است.

در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۶ سازمان خصوصی سازی شروع به توزیع سود سهام عدالت برخی از مشمولان کرد. این سازمان مشمولان سهام عدالت را به ۲۰ گروه تقسیم بندی و تا پایان سال گذشته سود سهام عدالت ۱۹ گروه را به حساب آنها واریز کرد. همچنین از ابتدای سال جاری توزیع سود سهام عدالت آخرین گروه نیز آغاز شد.

پوری حسینی – رییس سازمان خصوصی‌سازی – در نشست های خبری خود در سال ۱۳۹۶ گفته بود که اگر شرکت های سرمایه پذیر سود سال مالی ۱۳۹۵ را زودتر به حساب سازمان خصوصی سازی بریزند این سازمان نیز زودتر این مبالغ را به حساب مشمولان واریز می کند.

وی به تازگی گفته که تا به امروز مجموع ۳۰۰۰ میلیارد تومان از ۴۹ شرکت سرمایه پذیر دریافت و میان مشمولان توزیع شده است و در صورت همراهی شرکتها بقیه سود سهام عدالت مشمولان در اولین فرصت پرداخت خواهد شد.

بر اساس قانون تجارت، شرکتها موظف هستند حداکثر هشت ماه پس از برگزاری مجمع عمومی اقدام به توزیع سود تقسیمی و مصوب خود میان سهامداران کنند. از سوی دیگر طبق قانون از سال ۱۳۹۶ سازمان خصوصی سازی موظف است سود سال مالی ۱۳۹۵ شرکتهای سرمایه پذیر را میان مشمولان توزیع کند.

بر این اساس پوری حسینی با اشاره به این که از دی‌ماه سال گذشته سود تقسیمی مربط به ۴۹ شرکت سرمایه پذیر به مرور در حال دریافت از شرکتها و واریز به حساب مشمولان سهام عدالت است گفت: یکی از دلایل اصلی تاخیر در واریز سود سهام عدالت به حساب مشمولان به‌ویژه گروه بیستم که کارکنان شاغل در دستگاه های اجرایی، بازنشستگان کشوری و لشکری و تامین اجتماعی را شامل می‌شود، تاخیر برخی از شرکتهای سرمایه پذیر در پرداخت کامل سود تقیسمی است.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: از جمله این شرکتها که بخشی از سود تقسیمی خود را پرداخت و بخشی دیگر را تا کنون تسویه نکرده‌اند، می‌توان به شرکت مخابرات اشاره کرد که بابت سود تقسیمی سهام عدالت خود حدود ۶۷ میلیارد تومان به سازمان خصوصی سازی بدهکار است و بیش از سه ماه هم از مهلت قانونی پرداخت سود مجمع این شرکت سپری شده است.

وی گفت: از سوی دیگر شرکت فولاد مبارکه با ۴۵.۵ میلیارد تومان، گروه مپنا با ۴۱ میلیارد تومان، پتروشیمی جم و پتروشیمی بندرعباس هر یک با ۴۰ میلیارد تومان، فولاد خوزستان با ۲۲.۵ میلیارد تومان، پارس سوییچ با ۱۵.۵ میلیارد تومان و چادرملو با ۷.۵ میلیارد تومان از جمله شرکتهایی هستند که بخشی از سود تقسیمی مجامع خود را بابت تقسیم میان مشمولان سهام عدالت پرداخت ولی کل سود تصویب شده را هنوز پرداخت نکرده اند.

پوری حسینی تصریح کرد: تا به امروز در مجموع ۳۰۰۰ میلیارد تومان از ۴۹ شرکت سرمایه پذیر دریافت و میان مشمولان توزیع شده است و در صورت همراهی شرکتهایی که نام برده شد، بقیه سود سهام عدالت مشمولان در اولین فرصت پرداخت خواهد شد.

لازم به توضیح است که مشمولان سهام عدالتی که هنوز شماره شبای بانکی خود را در سامانه سهام عدالت ثبت نکرده اند می‌توانند به سامانه www.samanese.ir مراجعه کنند و شماره شبای بانکی خود را ثبت کنند. سود سهام عدالت این افراد بعد از صحت سنجی شماره حساب یکجا به حساب آنها واریز می شود.

 


دوشنبه هفته گذشته بود که حسن روحانی، رئیس‌جمهور با حضور در وزارت اقتصاد، دستور داد تا سود سهام عدالت به حساب مشمولان واریز شود. موضوعی که حداقل، وعده‌اش تا پایان شهریورماه با مردم بسته شده بود و به دلیل عدم برگزاری به موقع برخی مجامع شرکت های مشمول سهام عدالت، کار تا دی ماه، به تعویق افتاد.
یک روز بعد یعنی سه‌شنبه نوزدهم دی ماه بود که میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی با حضور در جمع خبرنگاران، جزئیات بیشتری از ارایه سود سهام عدالت را مطرح کرد و البته به این نکته اشاره کرد که از صبح همان روز، واریز سود به حساب مشمولان آغاز شده است. در واقع، از روز قبل یعنی دوشنبه، هجدهم دیماه، سود سهام عدالت به حساب بانکهای عامل واریز شده بود و سازمان خصوصی‌سازی، کار را به صورت کامل انجام داده بود؛ اما بخش عملیاتی یعنی واریز سود به حساب مشتریان به دلیل برخی مسائل فنی و اینکه دستگاههای خودپرداز به خاطر مراجعات مردم دچار مشکل در پاسخگویی به نیازهای روزانه مراجعان نشود، به تدریج واریز شد.
اکنون اما ۵ روز از آغاز توزیع سود سهام عدالت از سوی بانکها می‌گذرد و هنوز مشمولانی که کدشبای برخی از بانکها را اعلام کرده‌اند، سود خود را دریافت نکرده‌اند. این در حالی است که انتظار این چنینی برای دریافت مبلغی اندک که حداقل ۲۶۶۰۰ تومان و حداکثر ۵۰ هزار تومان است، چندان خوشایند نیست و به نظر می‌رسد که بانکها باید هر چه سریعتر، پرداخت سود سهام عدالت را به کام مردم شیرین کنند.
تمام اینها در شرایطی است که به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی، ۱۲۰۰ میلیارد تومان از ۳۸۰۰ میلیارد تومان به حساب بانکها واریز شده تا در مرحله اول، یک سوم مجموع سود سهام عدالت هر مشمول را به حساب وی واریز نمایند. بر این اساس یک محاسبه سرانگشتی نشان می‌دهد که اگر نرخ رسمی سود بانکی را همان ۱۰ درصد سپرده کوتاه مدت بانکی در نظر بگیریم، اکنون حداقل ۱۲۰ میلیارد تومان سود برای بانکها در این دوره ۵ روزه لحاظ شده است که به نظر می‌رسد انصاف نیست که برخی بانکها به دلیل در گردش نگاه داشتن این پول، نسبت به عدم واریز سود سهام عدالت اقدام کنند. گزارش‌های میدانی خبرنگار مهر از برخی بانکهایی که هنوز اقدام به پرداخت سود سهام عدالت نکرده اند نشان می‌دهد که شعب، در پاسخ به مراجعات مردم، به این نکته بسنده می‌کنند که از طرف شعب مرکزی بانک باید پول به حسابها واریز شود و این کار ربطی به شعب ندارد.
این درحالی است که قرار است تا پایان سال ۲۶۰۰ میلیارد تومان دیگر هم به حساب مشمولان واریز شود تا سود سهام عدالت آنها برای سال مالی ۹۵ تکمیل شود. حال باید منتظر ماند و دید که مرحله بعدی تقسیم سود چه زمانی صورت می‌گیرد و رفتار نظام بانکی در پرداخت این سود چگونه خواهد بود. مشاور رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی گفت: اخبار منتشرشده مبنی بر واریز نشدن سود سهام عدالت برای برخی مشمولان صحت ندارد و از سه شنبه هفته گذشته تاکنون برای ۳۳ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت سود مرحله نخست واریز شده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی؛ سید جعفرسبحانی در گفت‌وگو با پانا با اشاره به آخرین بررسی‌های انجام شده برای واریز سود سهام عدالت گفت:‌ از سه‌شنبه هفته گذشته که کار واریز سود مشمولان آغاز شده تا کنون ۳۳ میلیون نفر سود مرحله نخست سهام عدالت خود را دریافت کرده اند.
مشاور رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی افزود: تمامی مشمولان سهام عدالت که ثبت نام‌ خود را به درستی انجام داده و کد شبای خود را در سامانه این سهام اعلام کرده اند سود سهام خود را دریافت کرده اند و اخباری که مبنی بر عدم واریز سود وجود دارد، صحت ندارد.
سبحانی خاطرنشان کرد:‌ کار واریز سود به بانک‌های مختلف سپرده شده است اما ممکن است بانکها مطابق با روشی که خود برای اعلام واریز دارند این موضوع را به مشتری اعلام نکرده باشند. به طور مثال برخی از بانکها واریز ارقام کمتر از مبلغی معین را به صورت پیامکی به مشتری اعلام نمی کنند یا آنکه در برخی بانکها مانند بانک ملت تنها پیامک برداشت از حساب برای مشتری ارسال می شود مگر آنکه مشتری به بانک تقاضا داده باشد که تمامی برداشت و واریزها به اطلاع او برسد.
وی از صاحبان سهام عدالت مشمول درخواست کرد تا هرگونه انتقادی در زمینه واریز سود دارند به سازمان خصوصی سازی اعلام کنند.

اطلاعات تماس
تلفن: ۸۳۳۳۸

29 دیدگاه در “علت واریز نشدن سود سهام عدالت بعضی افراد چیست؟

 1. طاهره کریمی گفت:

  سلام من طاهره کریمی سرپرست خانوار هستم اما سهام عدالت برای فرزندان واریز نشده

 2. علی پیروزی گفت:

  علت عدم واریز سود عدالت بجز یک مرحله برای خودم و خانواده ام چیست وارد سامانه شدم علت عدم واریز مشخص نیست

 3. ggg گفت:

  در سایت سهام برای اعضای خانواده ی ما نوشته که واریز شده ولی چیزی به حساب ما نیومده.

 4. اسماعیل گفت:

  سلام فقط چند سال پیش یک بار واریز شد ولی تا حالابا وجود ثبت شماره شبا در بانک ملی هیچ گونه سود سهامی پرداخت نشده لطفاً علتش چیه راهنمایی کنید کجا پیگیری کنم ممنونم?

  1. قهرمان گفت:

   برای سهام عدالت خانومم نوشته واریز شده ولی در انتهای جدول نوشته برگشت خورده چرا

 5. رحمان گفت:

  از ی خانواده ۵ نفره که همگی تو یک روز شماره شبامونو ثبت کردیم فقط برای من که حساب بانک ملت داشتم واریز نشده.از بانک ملت هم پیگیری کردم.گفتن دست بانک نیست…

 6. رحمان گفت:

  با اینکه در تاریخ ۹۷/۲/۸ اعلام شد سود سهام عدالت همه واریز شده.اما هنوز سود بنده واریز نشده.در تاریخ ۹۶/۱۰/۲۳ ثبت شماره شبا انجام داده ام.تائید هم شده اما واریز نشده و زده نیاز به پیگیری نیست.یارانه رو که ناعادلانه قطع کردین با اینکه ی کارگر حداقلی بگیر هستم و قراردادی این سود سهام دیگه خوردن نداشت.من که راضی نیستم.خدا هم راضی نباشه…

 7. محمدرضا گفت:

  باسلام:حساب ما بانک ایران زمین وبانک مسکن میباشد وخانواده چهارنفری هستیم ومرحله اول را گرفتیم ولی مرحله دوم تاکنون برای هیچ کدام ازما واریز نشده است لطفا” پیگیری کنید تکلیف چیست؟متشکرم

 8. منصور گفت:

  سلام از یک خانواده چهار نفر برای فرزند کوچک ما سهام واریز نشده
  متشکرم

 9. م گفت:

  بانک ملی خیلی بانک چرتیه منم تو ملی حساب دارم خانوادم تو پاسارگاد برای خانوادم نوبت دوم و سوم یکجا ریخته شده ولی برای من هنوز ریخته نشده . نوبت اول هم با تاخیر از بقیه ریخته شد. بانک های دولتی = زباله دونی

 10. ه گفت:

  سهام منو اصلا نریختن

 11. رسول گفت:

  میشه یکی به این بانک های باشعور …..بگه چراجلوی ریختن پول سهام عدالت تونوبت سوم گرفتین

 12. عارفه جعفری گفت:

  چرا سهام عدالتم واریز نشده

 13. طوبی ولی پور گفت:

  با سلام تا امروز سهام من واریز نشده در حالی که بقیه اعضاء خانواده واریز شدند

  1. مریم قلی زاده گفت:

   چراسوم اوردیبهشت شده ولی از خانواده ی ما مرحله دوم واریز نشده سهام لطفا پیگیری کنید
   مریم قلی زاده محبان ابراهیم حسن سامان

 14. طوبی ولی پور گفت:

  چرا سهام عدالتم واریز نشده در حالی که دو مرحله برای دیگران واریز شده

 15. ناز گفت:

  من یه دانشجو هستم در شهر غیر از محل زندگیم چرا سود سهام عدالت من واریز نشده در هیچ مرحله ای واریز نشد

 16. جواد گفت:

  سلام سهام بنده بعنوان سرپرست خانواده واریزنشده تودومرحله ولی سهام خانوادم واریزشده درحالی که ‌‌‌ثبت نام بنده کامل

 17. امیر گفت:

  دیدگاه…سلام سود سهام من مرحله اول و دوم واریز شد اما متاسفانه مرحله سوم هنوز واریز نشده بااینکه باید ۱۳همین ماه واریز میشد میشه بپرسم دلیلش چیه ممنون میشم جواب بدین…… با تشکر

 18. ناشناس گفت:

  سلام همه ی دوستان سوالاتی مشابه پرسیدن که کاربر محترم پاسخی نداده سهام ما رو واریز نکردن همه مراحلی رو هم که گفتند انجام دادیم پس چرا سهام ما واریز نشده لطفا پاسخ دهید

  1. حرف تازه گفت:

   سلام دوست عزیز تا جایی که ما در توانمون بود و پیگیری که کردیم به ما گفتن کسانی در مرحله اول براشون واریزی صورت نگرفته همراه با واریزی مرحله دوم براشون واریز خواهد شد

 19. Shahriyar گفت:

  سلام همه رفتم سايت همه چيزام اوكيه چرا ريخته نشده لطفا جواب ضروريه

 20. ستاره گفت:

  گفته شده سود سهام برای همه واریز شده
  پس شاید ما روح هستیم

 21. ستاره گفت:

  برای پدر و مادر من واریز شده ولی برای من و خواهرم واریز نشد همه را هم خودم با همثبت نام کردم

 22. لیلا گفت:

  سلام مال من وخونوادمم پرداخت نشده بااینکه ثبت ناممون کامل شده هم هس .حالا باید چکار کرده؟

 23. مهدی گفت:

  همه اعضای خانواده من ریخته شده ولی مال من ریخته نشده
  داداشم کارمند بانکه مال اون ریخته شده ولی من که بیکارم ریخته نشده

 24. عیسی صفت گفت:

  باسلام بنده یک کارگرساده هستم والان هم بیکارم در این حال در خانه استجاری زندگی می کنم وحدت ۴ماه است که اجاره خانه رانپرداختم وسرپرست سه نفرهستم. ودر این حال که فقط سهام من ثبت نام کردم وبخاطرنبودن پول نتوانستم سهام خانم وبچهام ثبت نام کنم وفقط ما من ثبت نام کردم آنهم آموزش‌دیده است هنوزسودسهامم نیامده. خواهش.ن چه کارکنم. راهنمای یم کنید

 25. منصور گفت:

  باسلام بنده یک کارگرساده هستم والان هم بیکارم در این حال در خانه استجاری زندگی می کنم وحدت ۴ماه است که اجاره خانه رانپرداختم وسرپرست سه نفرهستم. ودر این حال که فقط سهام من ثبت نام کردم وبخاطرنبودن پول نتوانستم سهام خانم وبچهام ثبت نام کنم وفقط ما من ثبت نام کردم آنهم آموزش‌دیده است هنوزسودسهامم نیامده. خواهش.ن چه کارکنم. راهنمای یم کنید

 26. ناشناس گفت:

  تا امروز سهام عدالت خانواده ما پرداخت نشده. توی سایت هم رفتم شبا هم ثبت شده و گفته شده پداخت سود اعلام میشه.بانک ملی و مسکن حسابمون بوده. می شه راهنمایی کنید؟

نظرات