تامپون واژن چیست؟ + عوارض و نکات مهم در استفاده از تامپون

0

تامپون واژن چیست؟ + عوارض و نکات مهم در استفاده از تامپون

تامپون واژن وسیله ای است از جنس پنبه که تقریبا مانند نوار بهداشتی درون مهبل قرار میگیرد و از ترشح خون قاعدگی جلوگیری میکند و مانع بیرون آمدن آن از بدن می‌شود. در سایت حرف تازه با ما همراه باشید تا همه نکات مهم در هنگام مصرف و خرید و عوارض استفاده و نحوه داخل کردن تامپون در مهبل و واژن را به شما اموزش دهیم

تامپون چیست ؟

تامپون (Tampon) وسیله ای با کاربرد مشابه نوار بهداشتی است، با این تفاوت که درون مهبل قرار می گیرد و با جذب خون مانع بیرون آمدن آن از بدن می‌شود.

تاریخچه تامپون

تامپون با فروکننده و نخ انتهای آن در سال ۱۹۲۹ اختراع و در سال ۱۹۳۱ توسط دکتر ارل هاس (به انگلیسی: Earle Haas)ثبت شد. تامپون‌هایی بر اساس طرح دکتر ارل هاس ساخته شدند در سال ۱۹۳۶ مورد استفاده قرار گرفتند.

تامپون واژن

شرایط سنی در استفاده از تامپون

شما می توانید از تامپـون در هر سنی استفاده کنید فقط مطمئن باشید که با آن راحت هستید. نیازی نیست که حتما بالای ۱۸ سال سن داشته باشید. برخی از دختران پد و یا نوار بهداشتی را نادیده گرفته و مستقیما به سراغ استفاده از تامپـون می روند بویژه اگر ورزش هایی نظیر شنا و یا ژیمناستیک انجام می دهند.

انواع تامپون واژن

تامپون انگشتی گونه‌ای تامپـون است که بدون فروکننده فروخته می‌شود و با دست در محل خود قرار می‌گیرد.

تامپونها درجات جذب متفاوتی دارند :

ضعیف : ۶ گرم یا کمتر

معمولی : ۶ تا ۹ گرم

خوب : ۹ تا ۱۲ گرم

خیلی خوب : ۱۲ تا ۱۵ گرم

عالی : ۱۵ تا ۱۸ گرم

هرگز این مواقع از تامپون استفاده نکنید

  1. هرگز در طول شب از آن استفاده نکنید.
  2. از تامپون‌هاى حاوى مواد خوشبوکننده استفاده نکنید؛ زيرا آنها از ايجاد بو جلوگيرى نمى‌کنند و ممکن است به‌راحتى باعث ايجاد بثورات ناشى از حساسيت شوند.
  3. بعد از زايمان و جراحى‌هاى مربوط به واژن، رحم يا گردنه رحم بايد تا بهبودى کامل به‌ جاى تامپون از نوار بهداشتى استفاده کنيد.

نکات مهم در خرید تامپون واژن

همانگونه که احتمالا تاکنون در فروشگاه ها دیده اید، تامپونها در انواع و سایزهای مختلف وجود دارند. در اینجا، آنچه که برای اولین بار برایتان بهتر است انجام دهید آمده است.

  1. تامپون هایی که ابزار نصب دارند بخرید.
  2. با اپلیکاتور (ابزاری برای نصب) که یک لوله پلاستیکی بوده که برای شما کمک می کند تامپون را به داخل واژن فشار دهید. به کمک اپلیکاتور، وقتی اولین بار از تامپون استفاده می کنید کار راحت خواهد بود. بنابراین جعبه هایی که دارای اپلیکاتور هستند را انتخاب کنید.
  3. تامپـون با قابلیت جذب درست را انتخاب کنید. قابلیت جذب معیاری است که نشان می دهد چه میزان پنبه جاذب در تامپـون وجود دارد.اغلب زنان از تامپون با قابلیت جذب بالا در روز اول و یا دوم پریودی شان که خونریزی سنگین تر است استفاده می کنند و هر چه به انتهای دوره نزدیک تر می شوند انواع سبک تر تامپـون را به کار می برند.
  4. اگر نگران داشتن درد هستید می توانید انواع سبک تر تامپـون را بخرید. هر چند مجبور می شوید مکررا آن را تعویض کنید، آن ها باریک تر و راحت تر هستند. همچنین می توانید از تامپـون های نازک و یا مخصوص دختران نوجوان استفاده کنید. استفاده از تامپـون هایی با سایز کوچک تر برای اولین بار به نصب راحت تر آن و حتی بهتر خارج کردن آن کمک می کند.
  5. نوعی که قدرت جذب بالاتری دارد ترشحات بیشتری را جذب می کند و قطر بیشتری دارد و به همین دلیل گذاشتن آن در واژن ممکن است سخت تر باشد.

نوع سبک قدرت جذب کمتری دارد اما استفاده از آن راحت تر است. شما می توانید در روزهای اول و دوم قاعدگی ار تامپون ضخیم و در روزهای سوم تا پنجم از تامپون باریک استفاده کنید.

تامپون واژن

روش استفاده از تامپون واژن

تامپون ها معمولا دارای بخشی به نام اپلیکاتور هستند که باعث می شوند تامپون راحت در واژن قرار بگیرد.

۱- دست هایتان را با آب و صابون شسته و خشک کنید. لایه پلاستیک تامپون را بردارید.

۲- در وضعیت راحتی قرار بگیرید، نسشتن، ‌ایستادن دراز کشیدن یا هر وضعیتی دیگری که باعث احساس رضایت شما می‌شود.

۳- تامپون به حالتی درست شده است که ابتدای آن نازک و درون لوله بزرگ تر قرار گرفته است. مطمئن باشید که نخ تامپون وجود داشته باشد.

۴- وسط تامپون، در محل تقاطع لوله ای کوچکتر اپلیکاتور با لوله بزرگ تر را بین انگشت شست و انگشت میانی دست خود بگیرید. انگشت اشاره خود را در ته اپلیکاتور جایی که نخ از آن بیرون آمده قرار دهید.

۵- با انگشت‌های دست دیگر لب‌های واژن را باز کنید و تامپـون را در سوراخ بکارت بگذارید.

۶- به آرامی قسمت ضخیم بالای اپلیکاتور را داخل واژن قرار دهید.

۷- کمی باسن خود را به طرف جلو داده وچند سانتی اپلیکاتور را به داخل فشار دهید تا زمانی که انگشتتان گوشت بدنتان را لمس کند. نگران کثیف شدن دست هایتان نباشید. خون قاعده گی واقعا تمیز بوده و به دور از هر گونه باکتری است و می توانید پس از کار، دستان خود را آبکشی نمایید.

۸- وقتی ابزار وارد کننده (اپلایکاتور) یا لوله بزرگتر وارد واژن شد قسمت نازک تر اپلیکاتور را با انگشت اشاره خود فشار دهید.

۹- بایستی احساس کنید که تامپون، چند سانتی وارد بدتان شده است زمانی که بخش نازک تر تامپون به قسمت ضخیم تر رسید توقف کنید.

۱۰- اپلیکاتور را بیرون بکشید. از شست و انگشت وسطی به آرامی و کمی فشار اپلیکاتور را از واژن خود در بیاورید.

۱۱- مطمئن باشید که نخ تامپون خارج از واژن وجود داشته باشد. این نخ برای این است وقتی که قصد خارج کردن آن را دارید با کشیدن نخ تمام تامپون خارج شود.

۱۲- اگر تامپون به درستی وارد شود، دیگر بیرون نخواهد آمد و شما اصلا آن را حس نخواهید کرد. اگر احساس ناراحتی یا درد می‌کنید احتمالا آن را به درستی وارد نکرده‌اید. تامپون را خارج کرده و با یک تامپون جدید امتحان نمایید.

عکس تامپون واژن با لوله پلاستیکی و اپلیکاتور

تامپون واژن

روش خارج کردن تامپون از واژن

ممکن است خارج کردن تامپون دردناک به نظر برسد اما در واقع اینگونه نیست چند نفس عمیق بکشید، خود را شل کنید، و به یاد داشته باشید که ممکن است کار راحتی نباشد اما دردناک نیست.

به آرامی نخ انتهای تامپـون را بکشید. ممکن است در حین خارج کردن تامپون کمی مالش و یا اصطحکاک به خاطر الیاف پنبه احساس کنید، اما این مسئله ای دردناک نیست.

اگر برای دست گرفتن نخ تامپون وسواس دارید می توانید از تکه ای کاغذ توالت استفاده کنید.

اگر احساس می کنید هنگام در آوردن تامپون به جایی گیر کرده و مقاومت می کند احتمالا به خاطر خشکی آن باشد برای رفع این مشکل از انواع تامپون با قابلیت جذب کمتر استفاده کنید. اگر خیلی خشک بود از کمی آب استفاده کنید، دیگر نخواهد چسبید.

زمانی که تامپـون را از بدن در آورید آن را در پلاستیک تامپون و یا تکه ای دستمال توالت بپیچید و در سطل آشغال بیاندازید.

هرگز اپلیکاتور را در سیفون توالت نیندازید چرا که به شدت به لوله کشی ساختمان آسیب وارد می کنند.

نحوه پیدا کردن دهانه و سوراخ واژن

بهترین راه این است که انگشتتان را ار بالای مقعد به سمت آلت تناسلی بکشید.

اولین سوراخی که با آن برخورد کردید سوراخ واژن تان است. سوراخ ادرار ی کمی بالاتر از سوراخ واژن قرار دارد و بالاتر از سوراخ خروج ادرار نیز کلیتوریس قرار دارد. چنانچه نمی توانید محل درست واژن را پیدا کنید، در صورتی که قاعده هستید،یک آینه را جلوی آلت تناسلی تان بگیرید و خوب آن را بررسی کنید. قسمتی که کمی به خون آغشته شده یا دارای ترشحات است، واژن شماست. تامپـون را باید در همین قسمت فرو کنید.

آیا با تامپون میشه رفت استخر

در موقعیت های عمومی استفاده از نوار بهداشتی بهتر و آسان تر از استفاده از تامپـون است. بهتر است تنها در موارد خاص مثل ورزش کردن یا مهمانی رفتن و یا شنا کردن از تامپـون استفاده کنید.

عوارض استفاده از تامپون

شواهد نشان می‌دهد، تامپون‌ها با نشانگان حمله سمی (Toxic Shock Syndrome – TSS) در ارتباط هستند که به ندرت با عفونت‌های باکتریایی اتفاق می‌افتد. عواملی که باعث افزایش خطر حمله سمی می‌شوند شامل استفاده مداوم یا طولانی از تامپون‌ها (به ویژه انواع فوق جاذب) در دوره‌های قاعدگی است. وقتی که تامپون بطور طولانی در واژن قرار گیرد، احتمال مهاجم شدن باکتری‌هائی که قبلا بی آزار بودنده اند وجود دارد و باعث عفونت واژن میشود

تب بالا
تهوع و استفراغ
اسهال
از حال رفتن
بثورات جلدى شبیه آفتاب سوختگی (علت این عارضه تولید سم باکتریائى است که اغلب در محیط خاصى که توسط تامپون‌هاى جاذب رطوبت در مهبل ایجاد مى‌شود، پدید مى‌آید.)

تامپون برای باکره

در سایت‌ها و مطالب خارجی گفته شده است که استفاده از تامپـون باعث پارگی پرده بکارت نمی‌شود. برخی از پرده‌های بکارت سوراخ بزرگی دارند که به راحتی باعث عبور تامپون می‌شوند اما سوراخ برخی نیز کوچک است. به هر حال احتیاط می‌گوید که چنانچه در جامعه‌ای مثل ایران زندگی می‌کنید که پرده بکارت اهمیت اخلاقی و حقوقی دارد، بهتر است قبل از ازدواج از تامپون استفاده نکنید. اما چنانچه اصرار به استفاده از تامپـون را دارید به یک پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا با بررسی سوراخ پرده بکارت به شما بگوید که آیا می‌توانید از تامپون استفاده کنید یا خیر.

نظرات